• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADda politika ve stratejinin önemi konuşuldu
24 Şubat 2013 Pazar 12:18

MÜSİAD'da politika ve stratejinin önemi konuşuldu

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında Şirket Yönetiminde Politika ve Stratejiler konferansı verildi.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında “Şirket Yönetiminde Politika ve Stratejiler” konferansı verildi. Anka Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Yasan’ın konuşmacı olduğu programa iş adamlarının ilgisi yoğun oldu.
MÜSİAD Konya Şubesi’nde gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Koyuncuoğlu, “Cuma konferanslarında iş dünyamızın güncel konularda bilgilenmesini amaçlıyoruz. Toplantılarımızda konusunda uzman isimler ekonomi, siyaset, eğitim, ilahiyat ve güncel konularda bilgilendirmeler yapıyor.  MÜSİAD Konya Şubesi 6. Dönemin ilk Cuma toplantısını gerçekleştiriyoruz. Cuma toplantılarımız bundan sonrada aralıksız sürecektir” dedi.
Lokman Koyuncuoğlu’nun açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. Konferansta “Şirket Yönetiminde Politika ve Stratejiler” konusunu anlatan Anka Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Yasan, “Bir işletmede kaliteyi yükselttiğiniz zaman maliyetler kesinlikle düşer. Sınıf farkı ile kalite farkını birbirinden ayırt etmemiz gerekli. Bir firma için asıl olan kar etmek değil istikamet ve bu istikamet için de daha önemli olan stratejidir. Stratejilerin temeli de rekabete dayanır” şeklinde konuştu.
Şirket patronlarında irade, güç ve basiretin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Ayhan Yasan, “ Bir işin olabilmesi için önce irade sonra güç gerekir fakat güç de yetmez, basiret de gerekir. Basiret görmek demektir, geleceği görmek, detayı görmektir. Teşkilatlarda olmazsa olmaz en önemli kademe yönetici kademesidir. Bir şirkette yönetim usulü olmadan dünyanın en iyi yöneticilerini de getirseniz şirketinize şirket denmez. Diğer bir bölüm ise çalışanlardır. Çalışanlarda en önemli etkenler ehliyet ve yetkinliktir” dedi.
Şirketlerin amacının kar elde etmek olduğunu belirten Yasan, “Dünyada her şeyin bir amacı vardır. İnsanlar nefes almadan yaşayamaz, şirketlerde kar elde etmeden yaşayamaz. Şirketler için kar kendi davası için kaynağı üretme mekanizmasıdır. Şirketlerin mutlaka bir amacı olmak durumundadır. Buna bir Örnek olarak Türkiye’de bir şirket kaç para ise vereceğim diyerek önemli bir Amerikan şirketinin üst düzey yöneticilerinden birisini 25 bin Dolar aylıkla transfer etmek istedi. Yöneticinin şirkete ilk sorusu sizin ne vizyonunuz var oldu. Şirket buna cevap veremediği için bu yönetici gelmedi. Bu nedenle kurumun bir varlık nedeni olmalıdır ki istikamet nedeniniz olsun. Varlık nedeni yoksa istikamet belirleyemezsiniz” dedi.
Şirketlerde siyasetin de önemli olduğunu belirten Yasan, “Siyaset şirketlerin kurumu, çalışanları, tedarikçileri ve müşterilerini yani bütünün hukukunu koruyarak karşılayabilme sanatıdır. Eğer siyaset gütmezseniz her biri tuttuğunu çeker alır götürür ortada bütün kalmaz.  Siyaset bütün bu gücü bir arada tutup her birini tatmin edecek cevabı verme sanatıdır. Siyaset özünde teşkilatın organlarının yürüttükleri işlerde tarafların birbirlerine karşı tutum ve davranışlarının sınırlarını belirleyen ve özellikle teşkilatı oluşturan tüm fertlerin faaliyetlerinde meşruiyet kaynaklarından biri olan usul ve kurallar olarak da tarif edilebilir” ifadesini kullandı.
Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şubesi 3. Dönem Başkanı Ziya Özboyacı ve MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Koyuncuoğlu günün anısına Anka Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Yasan’a tablo hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Özaltun: "Toplu Doğalgaz verme töreni için yoldayız"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA