• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADda kutlu doğum sohbeti
22 Nisan 2012 Pazar 13:41

MÜSİAD'da kutlu doğum sohbeti

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarında Kutlu Doğum Haftası etkinliği vardı.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarında Kutlu Doğum Haftası etkinliği vardı.
 
Erkeklere Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fikret Karapınar, Bayanlara ise Diyanet İşleri Görevlisi Fatma Korkmaz’ın konferans verdiği programda Hz. Peygamber(SAV) yaşamı ve sünnetleri konuşuldu.

MÜSİAD Konya Şubesinde gerçekleştirilen Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, “Hz. Peygamber (SAV) âlemlere rahmet her bakış, her göz, her beyin bir değişik yönünü, bir kıymetli tarafını ele alıp fark etmediğimiz görmediğimiz şeylere vesile oluyor. Bu nedenle toplantımızın katılımcılara büyük katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

Daha sonra konferansa geçildi. Konferansta Hz. Peygamber (SAV) yaşamı ve sünneti hakkında bilgi veren Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fikret Karapınar, “Peygamber efendimizin hadisleri ve sünneti bu dinin en önemli kaynaklarından Kuran’ı Kerim’den sonraki en önemli ikinci temeli oluşturmaktadır. Peygamber efendimizin hadisleri ve sünneti yeryüzündeki insanların anlayabileceği bir şekilde takdim edilmiş şeklidir. Peygambersiz Kur’an anlaşılamaz” dedi.

Kuran’a baktığımızda Resullah’a itaatle ilgili pek çok ayetin bulunduğunu belirten Doç. Dr. Karapınar, “Bugün gerçekten din adına bakıyorsunuz insanları kandıran kendisine çekmek isteyen birçok insanları görüyoruz. Kur’an bugün her yerde okunuyor.  Ama bakıyoruz ki Kur’an okumadan öteye geçmiyor. Müslümanlar akıllı olmalılar önlerine çıkan insanları sorgulamalı” şeklinde konuştu.

Hz. Peygamber(SAV) peygamberlik gelmeden önce Mekkelilerin en güvendiği insandı diyen Karapınar, “ Peygamber efendimiz hicret ettiğinde Mekkeli müşriklerin emanetleri vardı. Bugün bizler ne kadar eminiz. Bugün herkesin din benim için nedir sorusunu sorması gerekiyor. Müslümanlar olarak bugün bizim bu dini yaşamak gibi bir sorumluluğumuz varsa yaşamalıyız. Müslümanların kendilerine çeki düzen varıp yaşamasını diliyorum” dedi.

Sünnet Müslüman’ın hayatında çok önemli bir yer işgal etmesi gerektiğini belirten Karapınar, “Günde iki saatimizi okumaya ayırmalıyız. Özellikle Kur’anı okumamız gerekiyor. Şeytanın bizi aldatmasını engellemeliyiz. Şeytan bizi zaafımızdan yakalar. Mümin dünya içinde çalışır ahret içinde çalışır. Mal hırsına bürünmemiz gerekiyor. Bahane uydurmadan hadisleri ve Kur’anı okumamız gerekli” dedi.

Hadislerle konferansına devam eden Doç. Dr. Fikret Karapınar, “Hz. Peygamber (SAV) “Asıl zenginlik mal çokluğu değil, asıl zenginlik gönül zenginliğidir”, diyor komşulukla ilgili birçok rivayetler var. Yine bir rivayette Peygamberimiz(SAV) ‘ Sizin en hayırlınız eşlerine karşı en hayırlı olanınızdır’ diyor. Bugün biz gerçekten eşlerimize karşı en hayırlısı mıyız? Eşler arasındaki ilişkiler sadece dünyalık hayatına cevap vermek değil. Peygamberimiz (SAV) Eşlerine nasıl davranmış bunlara bakmamız lazım. Müslüman sadece dünyayı dünyalık nimetler anlamında değil, dünyayı manevi şeklinde görendir” dedi.

Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, günün anısına Doç. Dr. Fikret Karapınar’a tablo hediye etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA