• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADda ilmihal okumaları başladı
01 Nisan 2012 Pazar 16:20

MÜSİAD'da ilmihal okumaları başladı

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma sohbetlerinde bu hafta Hüseyin Çiftçi hocanın ilmihal sohbetleri ile Hindistana gezisi gerçekleştiren MÜSİAD üyeleri izlenimlerini anlattı.
MÜSİAD Toplantı salonunda gerçekleştirilen programa çok sayıda davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Dr. Lütfi Şimşek, MÜSİAD Cuma hasbihallerinin Konya’nın nabzının tutulduğu etkinlikler olduğunu, bundan böyle hasbihal akşamlarında Hüseyin Çiftçi hocanın ilmihal okumalarının yapılacağını söyledi.
Dr. Lütfi Şimşek’in konuşmasının ardından toplantıya geçildi. Programda Dr. Hüseyin Çiftçi, eğitim yaşamı hakkında bilgi verdi. Zamanında Türkiye’de imkân olmadığı için ilköğretimini tamamladıktan sonra Irak’a gittiğini belirten Çiftçi, burada orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Irak’ta ilahiyat fakültesinde eğitim aldığını söyledi.
İlmihal okumalarının ilk konusunun İslam doğru anlamak olduğunu belirten Çiftçi, “ İslam’ın temel şartları namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekat vermek ve kelimeyi şahadet getirmektir. İmanın temel şartı olan; Allaha inanmak, ahiret gününe inanmak, meleklere inanmak, peygamberlerine, kitaplarına inanmak, hayır ve şerrin Allahtan geldiğine inanmaktır. Bu çerçevede imanı tam olan müminlerin ibadet uygulamalarında tam olarak yapması gerekir” dedi.
Günümüzde özellikle Müslümanların ibadetlerindeki hassasiyetleri daha çok göstermeleri gerektiğine ifade eden Çiftçi,“Özellikle iş adamlarının ticari hayattaki muamelelerinde en üst düzeyde olmaları gerekir. Günün şartları, dini hassasiyetin çok daha özen göstermemizi gerektiriyor. Hepimiz ticari ilişkilerimizi çok daha özenli bir zeminde yapmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.
Hüseyin Çiftçi hocanın ilmihal sohbetinin ardından Hindistan gezisi gerçekleştiren MÜSİAD Konya Şubesi Üyeleri Ahmet Fatih Özboyacı, Ahmet Arslan, Mustafa Ülker, Numan Titizce, Şamil Özkafa, Tuncay Özkan, Aziz Ergener, Kazım Öztürk, Kemal Kayacık, Mehmet Özboyacı, Mustafa Durak, Sabri Gece ülke hakkındaki izlenimlerini paylaştı.
Hindistan’ın mutlaka görülmesi gereken bir ülke olduğunu belirten Ahmet Fatih Özboyacı, “ Ülke ciddi bir nüfusa sahip. İnsanlar saygılı ve yaşadıkları dinlerine çok bağlı. Özellikle Budizmin etkisiyle kast sistemine inanıyorlar. Ülkenin yüzde 17’sinin İslamiyet’e inandığı belirtiyor. İslam dini daha yaygın olsa dünya’nın süper gücü olabilecek potansiyele sahip bir ülke” dedi.
Hindistan’ın taş ve ahşap işlemeciliğinde çok ileride olduğunu belirten Özboyacı, “Bölge gezimiz sırasında en çok taş ve ahşap işlemeciliğindeki gelişmişlikleri dikkatimizi çekti. Ülkedeki tüm eserlerde işlemecilik ön plana çıkıyor. Bu noktada örnek alınabilecek bir ülke. Bizlerde gezimiz sırasından gördüğümüz işleme eserlerinden çok etkilendik” dedi. Hindistan’ın tarihi eserlerinin çok iyi korunduğunu gördüklerini belirten Özboyacı, “ gezimiz sırasında bir çok tarihi mekan gördük. Hepsi iyi korunmuş. Özellikle taç mahal bizleri çok etkiledi. Gerek mimarisi, gerekse işlemecilikte önemli bir eser. Diğer taraftan ülkede taç mahal kadar özel tarihi mekanlar var. Bu eserlerin muhakkak görülmesi gerekli” dedi. Özboyacı, toplantının devamında Hindistan gezisini sırasında görüntüledikleri fotoğraf karelerini katılımcılara gösterdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA