• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADda Güney Kore Serbest Bölgesi konuşuldu
04 Mart 2012 Pazar 12:20

MÜSİAD'da Güney Kore Serbest Bölgesi konuşuldu

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında Güney Korede kurulu bulunan Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi konuşuldu.

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında Güney Kore’de kurulu bulunan Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi konuşuldu. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ile MEVKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver’in Güney Kore gezisinin ardından izlenimlerini anlattığı programda bölgenin özellikleri anlatıldı.

 
Yakın zamanda hükümetin yatırım teşvik sisteminde yapacağı değişiklikle Türkiye’ye de kurulması planlanan serbest bölgeler için Konya talip. Bu kapsamda Konya Valisi Aydın Nezih Doğan Başkanlığında Güney Kore’de inceleme yapan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ve MEVKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver bölge hakkındaki izlenimlerini iş adamlarına anlattı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Türiye’nin 2023 vizyonun da 500 milyar dolar ihracat hedefinin olduğunu hatırlatarak, “Yeni teşvik sistemiyle birlikte kurulması planlanan Özel Ekonomi Bölgesi için Konya olarak talebimiz oldu. Tüm meslek kuruluşları ve STK’larla ortak taleplerimizin gerçekleşmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada örnek alabileceğimiz Güney Kore’de bulunan Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi izlenimleri bizim için önemli” dedi.
 
Konferansta ilk olarak MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman sözü aldı. Güney Kore gezisi izlenimlerini genel olarak aktaran Akman, gezinin verimli geçtiğini belirtti. Güney Kore’nin ülkemizle benzer süreçlerden geçen bir ülke olarak model teşkil ettiğini belirten Akman, “ Bizimle benzer süreçlerden geçmiş Güney Kore’nin şu anda 550 milyar dolar ihracatı bulunmakta bu noktada ülkemiz için model olabileceğini düşündük. Diğer taraftan Türkiye’nin Güney Kore’de 202 yatırımı mevcutken, Güney Kore’nin bölgemizde herhangi bir yatırımı mevcut değil bu noktada Güney Koreli Yabancı yatırımcıların bölgemize çekilmesi önemli” şeklinde konuştu.
 
Güney Kore’de birçok resmi ziyaret ve basın toplantısı düzenlediklerini belirten Akman, “Güney Kore gezi ve inceleme programında, Kore yatırım ve promosyon ajansı, Kore Uluslar arası İşbirliği Ajansı, Kore Uluslararası Ticaret Birliği gibi önemli kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirdik ve düzenlediğimiz basın toplantısı ile Konya bölgesi hakkında sunum yaptık” dedi.
 
Ahmet Akman’ın ardından Incheon Serbest Bölgesi hakkında teknik bilgi veren MEVKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver, bölgenin özelliklerini anlattı. Incheon Serbest Bölgesi’nin çok geniş bir kompleks olduğunu belirten Ünver, “Güney Kore’de toplam 6 tane Serbest Ekonomi Bölgesi bulunuyor. Bunların en büyük ve hızlı gelişeni Incheon bölgesinde sürdürülebilir enstitüleri yerleştirme, Yaşam Alanı Kurma ve Rekabetçi iş ortamı sağlandığını” ifade etti.
 
Bölge’de yabancı sermeyeler için teşviklerin bulunduğunu belirten Ünver, “ Gümrük ve Vergi muafiyetleri için, ilk 5 yıl yatırım malları ithalatına gümrük muafiyeti, ilk 3 yıl gelir ve kurumlar vergisinden mafiyet, takip eden 2 yıl için yüzde 50 indirim gibi teşviklerin yanı sıra Kamuya ait arazilerin yabancı sermaye için 50 yıl süreyle bedilsiz kiralanabilmesi gibi çeşitli teşviklerle bölgeya yatırımcı çekiliyor. Bu süreçte de birçok yabancı firma bölgeye yatırım yapmış ya da yatırım yapma kararı almış durumda” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA