• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADda Fas, Tunus, Cezayir gezisi konuşuldu
09 Haziran 2013 Pazar 12:44

MÜSİAD'da Fas, Tunus, Cezayir gezisi konuşuldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın Fas, Tunus, Cezayir gezisine katılan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ile MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Korkmaz ve MÜSİAD Konya Şubesi...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fas, Tunus, Cezayir gezisine katılan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ile MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Korkmaz ve MÜSİAD Konya Şubesi Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Hıfsı Soydemir, geziyi Cuma Toplantısında değerlendirdi. Toplantıda ülkelerdeki yatırım olanakları ve yaşam tarzı konuşuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Ülkemizin dışa açılımında önemli bölgelerden birisi Afrika’da Fas, Tunus, Cezayir üçgeni. Bu ülkelerle ticaret hacmimizin daha da arttırılması için düzenlenen geziye çok sayıda Konyalı iş adamımız katıldı. Arkadaşlarımızın gezide edindiği izlenimler, bölgedeki iş olanakları ve yatırım fırsatlarını değerlendirmemiz için önemli” dedi. Açılış konuşmasının ardından toplantıya geçildi. Toplantıda ilk olarak Fas’ın Kenitra İlçe Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalayan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli sözü aldı. Hançerli, “Karatay ve Kenitra Şehirleri arasında birlik ve beraberlik içinde ortak bir kültür oluşturmak amacıyla kardeş şehir protokolü imzalamaya karar verdik. Şehirde önemli doğa güzellikleri var. Çöllerini turizm için kullanırken diğer taraftan kar ve deniz turizmi için yerleri mevcut, hakikaten farklı bir coğrafya” şeklinde konuştu. Başkan Hançerli’den sonra gezi izlenimlerini anlatan MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Korkmaz, “Bizler toplum olarak hep batıya bakarak onlar ne yapmışlar fasıllarıyla sohbetlerimiz dolarken, bugün bizim önderlik yapacağımız yerlerin bir hayli çok olduğunu fark etmemişiz. Fas-Tunus-Cezayir’de yaptığımız görüşmelerde ülkelerdeki iş adamlarının ciddi bir Türkiye eğilimi olduğunu gördük. Bu pazara bu zamana kadar hep batı hitap etmiş. Şimdi ülkemiz bu pazardan daha fazla pay almanın hesabını ederken, siyasette ciddi anlamda bunun önünü açıyor. Serbest vergi anlaşmaları, çifte vergiyi önleme anlaşmaları, vizesiz gezinti anlaşmaları peş peşe geliyor. Bunların içeriğini MÜSİAD gibi sosyal kurumlar ve ticari kurumlar doldurmalı” dedi. MÜSİAD Konya Şubesi Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Hıfsı Soydemir de, “Dört günde üç ülkenin yer aldığı yoğun bir görüşme trafiğimiz oldu. İlk olması hasebiyle ciddi bir katılım oldu. Çok sayıda Türk iş adamımızın katılımı oldu. MÜSİAD bu organizasyonu çok iyi yapmış. Verimli görüşmeler oldu. Ülkelerdeki görüşmelerde bölge iş adamlarının da ilgisi yoğun oldu. Çok sayıda iş adamı bağlantılar kurdu. Bu noktada Türkiye’den beklentinin büyük olduğunu gördük. Özellikle Tunus’ta bizi muhteşem karşıladılar. İnsanlar orada bizi rol model kabul etmişler. Ülkemize verilen değer sayesinde buralarda ciddi iş bağlantıları yapılabilir” şeklinde konuştu. Toplantı soru-cevap bölümü ile son buldu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA