• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADa bu hafta Murat Yılmaz konuk oldu
07 Ekim 2013 Pazartesi 14:50

MÜSİAD'a bu hafta Murat Yılmaz konuk oldu

MÜSİAD Konya Şubesinde Demokratikleşme Paketi konuşuldu.
Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Yeni açıklanan Demokratikleşme Paketinin Türkiye’de de tartışıldığı günlerdeyiz. MÜSİAD olarak da paketi televizyonlarda izlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz kadar değil, bu işin mutfağında bize daha açık ve kafamızdaki sorulara cevap verebilecek isimlerle değerlendirme yapalım istedik. Bu noktada doğru kaynaklardan işin özünü dinlemek konuya olan hâkimiyetimizi arttıracaktır” dedi.
 
Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. Demokrasinin tarihi ile ilgili bilgi vererek konferansına başlayan Stratejik Düşünce Enstitüsü Demokratikleşme Programı Koordinatörü Murat Yılmaz, “Türkiye Osmanlı devletinden itibaren değişmeye, modern bir devlet olmaya çalışmaktadır. Bunun arkasındaki temel mantık ise anayasal bir devlet olmak, anayasal bir demokrasi oluşturmaktır. Basit anlamıyla vatandaşların hak ve özgürlükleri var bunlar anayasa tarafından garanti altına alınacak, buna bağlı olarak da vatandaşların yükümlülükleri olacak. Avrupa’daki demokratikleşme adımları toplumdan kaynağını alırken, Osmanlıda bu gayret saray merkezli bir çaba şeklinde olmuştur. Ülkeyi modernleştirme adına neredeyse iki yüz yıldır uğraşmamıza rağmen hala tam anlamıyla başarılı olamadığımız yerler var” dedi.
 
Türkiye’nin çok partili hayata geçmesiyle yaşananları anlatan Murat Yılmaz, “Çok partili hayata geçilmesiyle birlikte 1950’ de serbest ve adil bir seçimle Türkiye’ de barışçı bir şekilde iktidar Demokrat Partiye devrediliyor. 1960’ da demokratikleşme çabaları sekteye uğratıldı.” Şeklinde konuştu. Gücün kendini sınırlamaktan aciz olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bu süreçte halkın çoğunluğunun iktidara gelmesi hazmedilememiş, buna tekrar fırsat verilmemesi için tüm önlemler alınmaya çalışılmıştır. Gelin görün ki halkın çoğunluğu da bu sistemin karşısındakilere her zaman sandıkta destek vermesine rağmen kalıcı olamamakta, onu çökertecek legal, illegal ayaklar harekete geçmektedir.” Dedi.
 
12 Eylül 2010 referandumunun önemli olduğunu belirten Yılmaz, “Referandumun kabul edilmesinde çok önemli bir gelişme oldu. Onun arkasından eğitimde 4+4+4’ ü gördük. Önceden bürokratların karar verdiği bir şeyi ilk defa bir siyasi iktidar kendi bildiği gibi yaptı. Bu sayede yavaş yavaş ilerleyerek bu zihniyeti değiştirdi. Fakat eski zihniyet yabancıların katkısıyla Gezi olaylarıyla beraber yeni bir sürüm denemesi yaptı. Sokak gösterileri marifetiyle, yer yer şiddet kullanan grupları da ekleyerek hükümeti yanlışlar yapmaya sevk ederek onların içerideki ve dışarıdaki itibarını sarsacak bir hamle yaptılar” şeklinde konuştu.
 
Demokratikleşme paketiyle hükümetin yeni bir dönemi başlattığını belirten Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; “ Bakarsanız Başbakan Gezi Parkı olayları ile ilgili konuşmalarında sadece Türkiye’ye değil dünyaya hitap ediyor. Çünkü bu hamlenin arkasında Türkiye’nin dünyadaki itibarını zedelemek vardı.  Demokratikleşme paketi de bunları yapmak isteyenlere bir cevap teşkil ediyor. Tamamlanmış bir reform da değil. Bazı konularda çalıştıklarını belirterek işaretler veriyorlar. İçeride ve dışarıda Ak Parti’ye yönelik giydirilmeye çalışılan imaj ortadan kaldırıldı. Bu aynı zamanda halkın içerisinde daha önceden sözde vatandaş olarak görülen kesimlerin hak ve şikâyetlerini gören anlayan ve çözmeye yönelik bir siyasi iradeyi gösterdi. Hükümet dedi ki, bu meselelere otoriter bir rejimle çözmeyeceğiz demokratikleşerek çözeceğiz.  Bu eski yönetim anlayışından esaslı bir kopuşu ifade ediyor. Mesela başörtüsü meselesi. Bürokratik vesayetin adeta simgesi haline gelen başörtüsü meselesinin çözümünü içeriyor. Mesela Kürtçe üzerinden bir risk alıyor hükümet. Bu çok önemli bir siyasi müdahale. Geçmişteki paradigmalara rağmen bunun üzerine gidiyor. Bütün bunlar sembolik olarak eski rejimden kopulduğunu yeni sürümün ortaya konulduğunu gösteriyor” dedi.
 
Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek günün anısına Stratejik Düşünce Enstitüsü Demokratikleşme Programı Koordinatörü Murat Yılmaz’a hediye takdim etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA