• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD: Yalçıntaşa güvenimiz tamdır!
28 Ekim 2010 Perşembe 16:17

MÜSİAD: Yalçıntaş'a güvenimiz tamdır!

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Dr. Murat Yalçıntaşın tutuklanması ile ilgili açıklama yapan MÜSİAD, tutuklamanın şaşkınlık kaygıyla karşılandığını bildirdi. MÜSİAD kaygılarını bu açıklama ile dile
 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş’ın, İTO iştiraklerinden İDTM-İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A.Ş.’nin Başkan Vekili sıfatıyla fuar alanlarının kiracısı firma ile oluşan ihtilaf nedeniyle ilgili davalarda yargıya rüşvet verildiği iddiasıyla tutuklanması kararı, tüm iş dünyasında olduğu gibi MÜSİAD camiasında da şaşkınlık ve üzüntü yarattı MÜSİAD yaptığı basın açıklamasında yapılan uygulamanın kaygıyla karşılandığını ifade etti..

MÜSİAD'dan yapılan açıklamada "Sayın Dr. Murat Yalçıntaş, İTO’daki görevinin yanı sıra, hem yurt içinde, hem de uluslararası arenada birçok kurumun başkanlığını veya yöneticiliğini yapmakta olup, her zaman dürüst, saygın ve ilkeli duruşu ile ön plana çıkmış bir kişilik olarak tanınmaktadır." dendi

MÜSİAD, söz konusu olayla ilgili Yalçıntaş'ın isnat edilen olaylarla ilişkisi olmadığına vurgu yapıldı.

MÜSİAD "Ülkemize hizmet etme şuuru ile görevde bulunduğu tüm kuruluşlar tarafından takdir edilmekte olan, başarıları ve tevazusu ile zihinlere yer etmiş Sayın Yalçıntaş’ın, kamu görevi sürdürdüğü bir pozisyon itibariyle kendisine isnat edilen olaylarla ilişkisi olmadığı yönündeki inancımız tamdır. " mesajını verdi.

Evrensel hukuk ilkelerine göre, dava ve yargılama süreci tamamlanarak mahkeme kararı ile suçu kesinleşmeyen hiçbir kimsenin suçlu ilan edilemeyeceğinin altını çizdi.

Açıklamada "Hukuk müşavirliğimizin verdiği bilgilere göre, burada da tüm iş dünyasının hayretle karşıladığı şekilde yaşanan sürecin hukuken normal ilerlemediği, olay, dosya ve mevcut konumun tutuklanma gerektiren bir durum içermediği gözlenmektedir." dendi 

Sonuçta toplumda etkin bir yeri olan, kaçma ihtimali bulunmayan, böylesi önemli konumdaki kişilerin tutuksuz yargılanmalarının esas iken, tutuklama şartlarının oluşmadığına dikkat çeken MÜSİAD  Yalçıntaş tutuklanmasını "Yargıya intikal eden bu olayın tek sorumlusunun Murat Yalçıntaş olduğu görüntüsü ise manidar olup, biz, bu uygulamanın kabul edilebilir olmadığını düşünüyor ve endişe ile karşılıyoruz." şeklinde yorumladı.

MÜSİAD açıklamasında; yargı sürecine intikal etmiş olan 'mezkûr' olarak nitelediği konunun bir an önce aydınlatılarak, masumluğuna inandıkları İTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Murat Yalçıntaş’ı en kısa zamanda görevinin başında görmeyi umut ve arzu ettiklerini belirtti.

Açıklamanın sonunda bu cümle yer aldı: "Bu son olay, yıllardır söyleye geldiğimiz ülkemizin ileri demokrasi ihtiyacı ile aksayan yargı mekanizmasının insanımıza güven verir niteliğe kavuşmasının gereğini bir kez daha net bir şekilde ortaya koymaktadır. "

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA