• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Türkiyenin anahtar kuruluşlardan biri
24 Ocak 2013 Perşembe 12:44

'MÜSİAD Türkiye'nin anahtar kuruluşlardan biri'

Yatırım ve işbirliği imkanlarını araştırmak üzere Konyaya gelen Japonya Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Genel Müdürü Naohiko Yamaguchı, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Alan Korkmazı makamında ziyaret etti.
Yatırım ve işbirliği imkanlarını araştırmak üzere Konya’ya gelen Japonya Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Genel Müdürü Naohiko Yamaguchı, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Alan Korkmaz’ı makamında ziyaret etti.
Ziyarette MÜSİAD Konya Şubesi üyelerinin yanı sıra, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Özsandıkçı, Murat Çankırlı ve Metin Sağlam da hazır bulundu.
Uzun zamandır Konya sanayisi üzerine araştırma yaptığını belirten Japonya Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Genel Müdürü Naohiko Yamaguchı, Konya ziyaretinin kendisi için önemli olduğunu belirtti. Japonya Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Genel Müdürü Yamaguchı, “Japonya ile Türkiye arasında tarihi bağlar var. İki ülke arasında ticaretin daha da büyümesi arzusundayız. Bu noktada bazı Japon firmaları Türkiye’ye yatırım yapmak istiyorlar. Yakın dönemde Ankara’ya oto lastiği ve buzdolabı imalatı yapmak isteyen Japon firmaları yatırım kararı aldılar. Bende firmalarımızın Türkiye’ye yatırım yapması için çalışmalar yapıyorum” dedi.
MÜSİAD’ın çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Yamaguchı, “MÜSİAD Türkiye’nin son dönemdeki büyümesinde anahtar kuruluşlardan biri. MÜSİAD üyelerini Japon firmalarla bir araya getirerek birlikteliklerini arttırmalıyız. Japon firmalarının teknolojisini, Türkiye’nin de pazarlama gücünü ortaya koyarsak önemli çalışmalara imza atabiliriz. Sizlerle tarihe dayanan ortak noktalarımız var” şeklinde konuştu.
Konya’nın sadece tahıl ambarı olmadığını, sanayide de büyüyen bir şehir olduğunu belirten MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz da, “Konya’yı sadece tahıl ambarı bir şehir olarak görmek yanlış. Sanayide de oto yedek parça, Tarım makineleri, Makine İmalatı, Döküm, Gıda sektörlerinde önemli kuruluşlarımız var. Sanayideki başarımızla 2012 yılında 1.3 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaştık. Türkiye’nin 2023 vizyonundaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde Konya olarak 15 milyar dolarlık katkı yapma hedefindeyiz” dedi.
Türk halkının Japonya’ya karşı sevgisinin olduğunu belirten Aslan Korkmaz, “Japonlar tarihine ve kültürüne bağlı bir millet bu nedenle kendimize yakın görüyoruz. Ülkemiz gelecekte dünyanın büyük ekonomi merkezlerinden biri olma hedefinde kararlı adımlarla ilerliyor. Selçuklulara başkentlik yapmış Konya da bir merkez şehirdir. Konya ile Japonya arasında ekonomik ilişkilerimizi arttırmak bizim için bir görevdir. Bu noktada MÜSİAD Konya Şubesi olarak her türlü çalışmaya ortak olmaya hazırız” ifadesini kullandı.
Ziyaretin sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Japonya Dış Ticaret Teşkilatı Genel Müdürü Naohiko Yamaguchı’ya ziyaretin anısına hediye takdim etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA