• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD, Suudilere yol haritası sunacak
27 Aralık 2011 Salı 17:34

MÜSİAD, Suudilere yol haritası sunacak

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Suudlu yetkililerin Türkiye ile ticaret hacmini artıma istekleri ile uygulamış oldukları vize politikaları uyuşmamaktadır dedi ve çağrı yaptı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen Sektörel IBF Toplantısı’nı yazılı bir açıklama ile değerlendirdi. Açıklamaya göre MÜSİAD’ın 1995 yılından bu yana, İslam dünyasından işadamlarını Uluslararası İş Forumu (IBF) çatısı altında biraraya getirdiğine dikkat çeken Vardan, inşaat, hizmet, gıda ve ticaret alanlarında faaliyet gösteren Türk işadamları ile Suudi işadamlarına Sektörel IBF toplantısında biraraya getirdiklerini belirtti. Vardan, yapılan görüşmeler sonucunda iki ülke işadamları arasında çok önemli ticari bağlantılar, ortaklıklar ve yatırım ön protokolleri imzalandığını vurguladı.

-“GÖRÜŞMELERDE TİCARETİ ARTIRMAK İÇİN YOĞUN BİR İSTEK GÖZLEMLEDİK”-

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacminin olması gerekenin çok altında olduğunu ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için önemli bir hedef koyduğunu hatırlatan Vardan, “Türk işadamları ile Suudi işadamları arasındaki görüşmelerde ticareti artırmak için yoğun bir istek gözlemledik. Aynı zamanda Suud’lu yetkililerle yapmış olduğumuz görüşmeler ve başta JCCI-Cidde Ticaret ve Sanayi Odası ile CSC-Suud Ticaret Odalari Konseyi olmak üzere ülkenin en önemli 6 iş örgütü ile yapmış olduğumuz anlaşmalar iki ülke arasındaki ticaretin artmasına büyük katkı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

-“MİLLETVEKİLLERİNE BİLE 10 GÜNLÜK VE TEK GİRİŞLİ VİZE VERİLDİ”-

Yapılan ticari görüşmeler ve Suudi yetkililerin Türkiye ile ticaretin artmasına yönelik bütün gayretlerine rağmen, heyetteki milletvekillerimize dahi, sadece 10 günlük ve tek girişli vize verilmesinin bu arzularla uyuşmadığını belirten Vardan açıklamasına şöyle devam etti:

“İki ülke arasındaki vize sorunlarının çok kısa zaman içerisinde çözüleceğini umut ediyoruz. MÜSİAD olarak vize sorununu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Aksi takdirde ticaret hacmini bugünkü usullerle artırmak ancak hayallerimizi süsleyen iyi niyetten öteye gidemez.”

-“YOL HARİTASI SUNACAK”-

MÜSİAD ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmalar hakkında bilgi veren MÜSİAD Başkanı Vardan şu açıklamalarda bulundu:

“Uzun zamandır ilişkide olduğumuz İslam dünyasının en önemli kuruluşlarından JCCI- Cidde Ticaret ve Sanayi Odası ile MÜSİAD arasında bir işbirliği anlaşması imzalayarak birbirlerimize desteğimizi mutabakat zaptına bağladık ve ileriye dönük yapacaklarımızı program dahiline aldık ve onların gençlik kuruluşu JCCI Genç İşadamları Komitesi ile MÜSİAD Gençlik Kurulunun da birlikte programlar yapmasını da zapta bağladık. Ayrıca başta Suudi Arabistan’ın odalar birliği kuruluşu olan CSC-Suud Ticaret Odalari Konseyi ve 4 ayrı kuruluşla daha ilişkilerimizi geliştirme adına anlaşma yaptık. İşadamlarımız bu anlaşmalar sayesinde Suudi Arabistan’da daha rahat iş yapma ve bazı ticari sıkıntıların çözümünde muhatap bulma imkanına kavuşacak. Bu kuruluşun yanısıra; MCCI-Mekke Ticaret ve Sanayi Odası, STBC-Suud-Türk İş Konseyi, AIF-Arap Yatırımcılar Forumu ve ağırlıklı olarak Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren ISFFB-Uluslararası Suriye İş Forumu ile iş birliği anlaşmalarına imza attık.”

-“MÜSİAD MULTİ-NATİONAL NETWORK’Ü GENİŞLİYOR”-

Vardan yapılan anlaşmalarla ilgili olarak ayrıca şunları ekledi:

“Üyelerimize ve ülkemize önemli katkı sağladığına inandığımız MÜSİAD Multi-National Ağını genişletmeye devam ediyor ve İslam İş Dünyasının en büyük sivil toplu kuruluşu olma hüviyetimizi daha da perçinliyoruz. Yapılan bu anlaşmalarla MÜSİAD Multi-National Network’ü 46 ülkede 113’e ulaşmış oldu. Bu çalışmalarımızı elimizden geldiği kadar daha üst seviyelere çıkaracağız. İnşallah önümüzdeki yıl yapılacak IBF Kongresinde bunun olumlu etkilerini görecek ve dünyanın her tarafından binlerce işadamının İstanbul’a akın ettiğine şahit olacaksınız.”

-“İNŞAAT YATIRIMCILARINI BEKLİYOR”-

Sektörel IBF’e inşaat sektöründe faaliyet çok gösteren firmalarına ağırlık olarak katıldığını söyleyen Vardan, “Suudi Arabistan’da inşaat sektöründe büyük bir patlama yaşanıyor. Yeni inşaat alanları için imarlar açılmış durumda. Türk işadamları kamu ve özel işbirliği ile pek çok önemli projeye imza atmış durumda. Turizm, ticaret ve konaklama alanında yatırım yapmak isteyen Türk işadamları için ciddi fırsatlar var. Suudi Arabistan’da altyapıdan üst yapılara kadar yapılacak çok iş var. Toplantılara yoğun bir şekilde katılan İnşaat Sektör Kurulumuz konuyla yakından ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

-“İSLAM DÜNYASININ YAPABİLECEĞİ ÇALIŞMALAR”-

Vardan, bu süreçte İslam dünyasının yapabileceği çalışmaları maddeler halinde açıkladı:

“-Öncelikle, İslam ülkeleri, dünyanın bugün ihtiyaç duyduğu alternatif iktisadi model üzerinde çalışmalara odaklanmalıdır.

-İslam ülkeleri, artık dünyanın hammadde deposu ve lüks malların nihai tüketim merkezi olmaktan kurtulmalı, yatırım ve üretim odaklı çağdaş ekonomiler haline gelmelidir.

-Bu idealin gerçekleşmesi için, üretim, ticaret ve finans alanlarında İslam ülkeleri arasında iktisadi işbirliği için harekete geçilmelidir.

-Bu bağlamda ayrıca, eğitim seviyesi yüksek, işgücü oluşturulmalı, teknolojik alanlara yatırım yapılmalıdır.

-Öte yandan, İslam ülkelerinin birbirleri arasındaki ticaret hacmini artırmak için, ticareti zorlaştıran ve zaman zaman engelleyen vize, akreditif teyit mekanizması, teminat mektupları, standardizasyon ve derecelendirme gibi sorunlar acilen görüşülüp bir çözüme kavuşturulmalıdır.

-İİT ve İKB gibi çatı kuruluşlar, bu sorunların çözümünde öncü olmalı, İslam ülkelerinde özgün projelerin desteklenmesinde ve sermaye hareketlerinin doğru yönlendirmesinde daha aktif olmalıdır.

-İslam ülkeleri, karşılaştığı bölgesel ve küresel sorunlara çözümü, öncelikle kendi içinde aramalı ve ortak bir bakış açısı geliştirebilmelidir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA