• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD lider yetiştirme merkezi
08 Mayıs 2010 Cumartesi 14:22

MÜSİAD lider yetiştirme merkezi

MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Cuma Toplantısında Gazeteci Yazar, Ekonomist, İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Özel vardı.
MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Cuma Toplantısında Gazeteci – Yazar, Ekonomist, İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Özel vardı. “Siyaset ve İş Hayatında Liderlik” konulu konferansa çok sayıda dinleyici katıldı.
 
 MÜSİADKonya ŞubesiBrifing salonunda yapılan ve çok sayıda dinleyicinin iştirak ettiği konferansın açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz yaptı. Korkmaz liderliğin kimilerine göre Allah vergisi olduğunu, kimilerine göre ise sonradan kazanılan bir vasıf olduğunu belirterek, Siyaset, beşeri ilişkiler, ticaret gibi her alanda liderliğe ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Liderliğin ise olmazsa olmazlarının bilindiğini ifade eden Korkmaz, “lider olabilmek için bazı vasıflara ihtiyaç vardır. Bunların bir kısmı doğuştan bir kısmı ise sonradan kazanılan vasıflardır” dedi.
 
 Açılış konuşmasından sonra MÜSİAD’ın 20. Yılına özel olarak hazırlanan Multivizyon filmi izlendi. Multivizyon filminden sonra konferansa geçildi. Dr. Mustafa Özel öncelikle MÜSİAD’ın 20. Kuruluş Yılını kutlayarak, “MÜSİAD’ın bugüne kadar ülkemiz için yaptıkları takdire şayandır. İnşallah bundan sonra da Rabb’im bu camia Türkiye için daha hayırlı, daha güzel işler yapmayı nasip eder” dedi.
 
 Önder sürünün çobanı değil, önderlerin çobanıdır diyerek liderliğin tanımını yapan Dr. Özel “önderlik, sıradan işlere ve sıradan şeylere önderlik etmek demek değildir. Önder, liderdir. Liderlik beraberinde çeşitli külfetleri getirir. Bir liderin arkasından siyaset için toplumlar, iş hayatı için çalışanlar gidiyorsa bilinmelidir ki liderden beklenilenler vardır, istenen ve arzulanan bir şeyler vardır” dedi. Geçmişten günümüze yüzyıllardır toplumların her zaman bir lider çıkarttıklarını belirten Mustafa Özel, her toplumun bir lideri olmuş ve her toplum bir liderin peşinden gitmiştir. Çünkü toplumlar gelişebilmek, değişebilmek için bir ilmi lider çıkarmak zorundadırlar. Şu an Türkiye için ilmi lider, yani bir şaman konumunda olan Ahmet Davutoğlu vardır. Nedir şamanlık? Karanlıkta aydınlığı görebilen, farklı bakan, stratejik düşünen demektir.
 
 Gazeteci-Yazar Mustafa Özel liderlik için olmazsa olmazlara da değinerek; “liderliğin en temel vasıflarından birincisi farklı bakıştır yani FB. Farklı bakmak farklı görmek anlamına gelir. Bir lider farklı bakmalı ki farkı görebilsin ve farklı hareket edip, farklı yönlendirebilsin. İkinci vasıf ise, Cemiyet bakışıdır, yani CB. Lider, topluma bakmalı, toplumu görmeli, tek kişide takılıp kalmamalıdır. Tek kişinin söylemlerine kulak asmamalı, toplumu tek elden düşünerek kulak vermelidir. Liderlik için üçüncü ve tamamlayıcı vasıf ise SB’dir, yani stratejik bakıştır. Stratejik bakışla bakmalı, rakiplerin hamleleri kestirilebilmelidir. Hamleler belirlendikten sonra ise A’nın yanında B ve C planları olmalı, bunlar sıraya konulmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Siyaset için, bilim için, iş hayatı ve ekonomi için bunlar olmazsa olmazlardır” dedi.
 
 Türkiye’deki şirketlerin % 97’sinin aile şirketi olduğunu ve bunlarında 3/2’sinin 2. Kuşakta battığını belirten Özel, bunun sebebinin Farklı Bakışın, Cemiyet Bakışının ve Stratejik Bakışın eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Dünya üzerinde ise 200 yılı aşan şirket sayısının sadece 41 olduğunu kaydeden Özel, “bunların en uzun yaşayanı bir Japon şirketidir. Budizm dinine bağlı Koreli bir kişinin 578 yılında kurduğu bu şirketin bu güne kadar gelebilmesinin tek ve tek sebebi ilkelerdir. Bu ilkeler çoğaltılabilmekle birlikte temeli Farklı Bakış, Cemiyet Bakışı ve Stratejik Bakıştır. Bu bakışların yanında birkaç hususta liderlik için önem arz etmektedir. Mutlaka beşeri tecrübeye önem vermelidir. Her problemi çözmeye kalkmamalısınız. Sizden küçükleri mutlaka dinlemeli, sözlerine kulak vermelisiniz. Ola ki sizden küçükler bazen sizin göremediklerini görür, farklı bir bakış açısı geliştirirler. Haklı bile olsanız olumsuz konuşmayın ve anlatacağınızı güzellikle anlatmaya çalışın” dedi.
 
 Sanayicilikle ticaretin iki ayrı psikoloji olduğunu da söyleyen Mustafa Özel, “Tüccar acelecidir. Ama sanayici sabırlıdır ve sabırlı olmalıdır. Satılan her şeyin de üretilemeyeceği bilinmelidir” dedi. İş ve sosyal hayatımızda doğru sorular olmadan yanlış sorulara çok sayıda cevapların verilebileceğini belirten Ekonomist Mustafa Özel, doğru sorular sormalı, doğru sorulara uzanan yolda doğru hareket etmeliyiz. Unutmamalıyız ki; nereye gideceğimiz bizim yapacaklarımıza bağlıdır” dedi.
 
 Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şubesi 3. Dönem Başkanı Ziya Özboyacı Dr. Mustafa Özel’e teşekkür ederek günün anısına işlemeli bir vazo hediye etti.
 
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA