• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Konya Şubesinden faiz değerlendirmesi
30 Ocak 2014 Perşembe 16:35

MÜSİAD Konya Şubesi'nden faiz değerlendirmesi

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Merkez Bankası’nın aldığı faiz artırım kararını değerlendirdi.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Merkez Bankası’nın aldığı faiz artırım kararını değerlendirdi. 


Merkez Bankası’nın bu kararının piyasalar üzerinde etkisinin olumsuz olacağını belirten Başkan Dr. Lütfi Şimşek, “Türkiye’nin son dönemde yakaladığı büyüme trendini bu karar olumsuz etkileyecek. Faiz artırım kararın ardından büyüme rakamlarına olumsuz etkisinin engellenmesi için ek tedbirler alınmalı” dedi.

Türkiye ekonomisinin eskisine göre daha güçlü olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini ifade eden MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek, “Gezi olaylarından başlayarak, 17 Aralık soruşturmasına kadar uzanıp bugünlere gelinen süreçte, Merkez Bankası üzerinde kurulan faiz artırım baskısının kırılması gerektiği yönündeki beklentilerimizi dile getirdik. Bu noktada Merkez Bankası’nın farklı araçlarla kur üzerindeki baskıyı kıracağı yönünde beklentilerimiz vardı. Bugün gelinen noktada, Merkez Bankası, faizlerin arttırılması yönündeki baskılara direnemeyerek radikal bir kararla, faiz koridorunda ortalama 400 baz puan artışa gitti. Son 9 aylık yüzde 4'lük büyüme ortalaması ve bu büyümede reel sektör yatırımlarının 3. çeyrek itibariyle artış göstermesine rağmen, bu radikal değişikliği doğru bulmuyoruz. Faiz artırımının ardından enflasyon üzerinde oluşacak baskı ülkemiz büyüme rakamları üzerinde de olumsuz yansımalara neden olacaktır. Faiz artırımının reel anlamda tüm kesimlerde ciddi sorunlara yol açacağı kanaatindeyiz. En son kullanılması gereken faiz silahının bugün kullanılması ülkemiz üzerinde oyun oynamak isteyen çevrelerin işine gelmektedir. Umarız ki mümkün olan en kısa zamanda, bu faiz artırımını geri alacak adımlar atılır.

Gelişmeler sonrasında işletmelerimizin yükünün hafiflemesi için ek tedbirler alınması gerekmektedir. Bu tedbirlerin en kısa sürede alınması en büyük beklentimizdir. Gelinen noktada ülkemiz üzerinde oyun oynayan çevrelerin kazançlı çıkması bizleri derinden üzmektedir. Bu ülkenin gelişmesi için çalışan herkes, özellikle de olayların buraya gelmesine şu veya bu şekilde sebep olanlar, ellerini vicdanlarına koyarak, gelinen aşamadan kimlerin mutlu olduğuna, bu bedeli millet öderken kimlerin hesabına ödeme yapıldığına kafa yormalı, bu vebalin altında mahşeri vicdanda verilecek hesabı unutmamalıdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA