• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Konya Şubesi ticaret rüzgârı estirdi
15 Mart 2015 Pazar 14:04

MÜSİAD Konya Şubesi ticaret rüzgârı estirdi

Ülkemizin ve şehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katkıda bulunmak amacıyla Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun talimatları ile MÜSİAD Konya Şubesi tarafından 07-11 Mart tarihleri arasında Konya’nın önde gelen 42 sanayici ve işadamının katılımı ile gerçekleştirilen Katar Yurtdışı İş Gezisi son buldu. Heyette Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman da yer aldı. MÜSİAD Konya heyeti Katar’da gerçekleştirdiği çeşitli temaslarının ardından yurda döndü.

 

MÜSİAD Konya heyeti, Katar temasları sırasında ülkemizin Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok ve Doha Ticaret Müşaviri Mustafa Güleç’i makamlarında ziyaret ederek Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, Katar’daki yatırım ortamları ve Katarlı işadamları ile yeni işbirliği imkânları hakkında bilgiler aldı. Ayrıca Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok ve Doha Ticaret Müşaviri Mustafa Güleç, MÜSİAD Konya heyetine Katar temasları boyunca ev sahipliği yaptı.

 

MÜSİAD Konya Heyeti, Katar temasları kapsamında Doha Ticaret Müşavirliği ev sahipliğinde aralarında gıda, makine, otomotiv, inşaat, müteahhitlik, mobilya, sağlık, orman ürünleri, alüminyum ve metal sektörlerinde faaliyet gösteren yüzden fazla Katarlı firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen B2B iş görüşmelerine katılım sağladı. MÜSİAD Konya Heyeti B2B iş görüşmeleri kapsamında Katarlı işadamları ile 400’ün üzerinde görüşme gerçekleştirdi. Heyet, iş görüşmelerinin akabinde Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok’un kendileri adına verdiği resepsiyona katılım gerçekleştirdi. Katar Büyükelçiliği resmi konutunda gerçekleşen resepsiyona MÜSİAD Konya Heyetinin yanı sıra Doha Ticaret Müşaviri Mustafa Güleç, Katar protokolü ve Katarlı basın mensupları da iştirak etti.

 

MÜSİAD Konya Heyeti, Katar protokol ziyaretleri kapsamında Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı ziyaret ederek yetkililerle karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Katarlı yetkililerden Katar’daki yatırım fırsatları, yeni işbirlikleri ve Türk işadamlarına sunulan kolaylıklar hakkında bilgiler alan MÜSİAD Konya heyeti, Katarlı yetkililere de Konya’daki yatırım ortamları, yabancı yatırımcılara sunulan kolaylıklar ve Konya sanayisi ile ilgili bilgiler vererek Katarlı sanayicileri yatırım yapmak üzere Konya’ya davet etti. Ziyaret esnasında iki heyet arasında genelde Türkiye ve özelde Konya olarak karşılıklı ticaretin yeterli olmadığı, birçok ortak noktası bulunan iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin daha iyi olması gerektiği, bunula ilgili çalışmaların daha da hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiği ve Katar’ın Türkiye’de yapacağı yatırımlarda Konya’ya öncelik tanıması hususunda mutabakata varıldı.

 

MÜSİAD Konya Heyeti, Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinin ardından Körfez Ülkeleri Birliği Sanayi Yatırımları Müşavirliği Genel Sekreteri Abdülaziz Al-Ageel’i de ziyaret etti. Burada Körfez ülkelerindeki işadamları ve yatırımcılarla bir araya gelen heyet, yatırımcıları Konya’ya davet ederek Körfez ülkelerinde bulunan yatırımcılardan en kısa sürede kalabalık bir heyetle iş görüşmeleri yapmak üzere Konya’ya gelmeleri konusunda söz aldı.     

 

Katar yurtdışı iş gezisinin ardından değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Ülkemizin ve şehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katkı sağlamak amacıyla Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun talimatları ile gerçekleştirdiğimiz gezimiz, Konya olarak Katarla olan ticaretimizin artırılması adına önemli bir adım. Temaslarımız boyunca Katarlı yetkililere ve işadamlarına Konya’mızı ve Konya sanayimizi anlattık. Katarlı sanayici ve işadamları ile yaptığımız iş görüşmeleri gayet verimli geçti. Görüşmelerin olumlu yansımalarını önümüzdeki aylar içerisinde almaya başlayacağımıza ve bu gezimizin Katar’la Konya arasında ebediyete kadar sürecek bir ticaret köprüsü kurulmasına vesile olacağına inanıyoruz. Temaslarımız boyunca Katarlı işadamlarından da en kısa süre içerisinde iş görüşmeleri ve yatırım yapmak üzere şehrimize gelmeleri noktasında sözler aldık. MÜSİAD Konya Şubesi olarak hem ülkemizin yeni dünya düzeninde üstlendiği misyonu devam ettirebilmesi hem de Konyalı sanayicilerimize yeni pazarlar ve yeni ufuklar açmak için yurtdışı iş gezilerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

 

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de, “Ülke ve şehir olarak 2023 yılı hedeflerimize odaklanmış durumdayız. Bu hedeflere ulaşmak için de daha fazla üretmek ve daha fazla satmak zorundayız. Konyalı sanayiciler olarak yurtdışına daha fazla açılmalıyız. Bölgemizde yaşanan olaylar ihracatımızı olumsuz etkiliyor bu yüzden yeni pazarlara yönelmeliyiz. Katar bu noktada bizim için bir fırsat olabilir. Katar temaslarımız oldukça verimli geçti yeni işbirliklerinin gelişeceğine ve iki ülke arasındaki ticaretin artacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ise, “Öncelikle gezinin ihracat rakamlarımızın düşmesinin ardından gerçekleşmesi son derece anlamlı. Katar gezisinin Konyalı sanayicilerimizi ihracat konusunda yeniden kamçılaması en büyük arzumuzdur. Konyalı sanayiciler olarak ülkemizin hedeflerine katkıda bulunmak için çalışmaya ve birlikte harekete etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman da, “Mevlana Kalkınma Ajansı olarak bugüne kadar olduğu gibi budan sonra da ülkemizin hedefleri doğrultusunda sanayici ve işadamlarımızın yanında olmaya ve şehrimizi yurtdışında en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Gezi esnasında gerek Konya’mızın yatırım fırsatlarını gerekse de Konya sanayisini Katarlı işadamlarına anlattık. Katarlı işadamları ile Konyalı sanayicilerimiz arasında gerçekleştirilen iş görüşmelerinden son derece umutluyuz” dedi.         

resim-1-008.jpg

resim-2-012.jpg

resim-3-011.jpg

resim-4-003.jpg

resim-5.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA