• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Konya Nijerya heyetini ağırladı
25 Haziran 2014 Çarşamba 18:41

MÜSİAD Konya Nijerya heyetini ağırladı

MÜSİAD Konya Şubesi’nin daveti üzerine gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya’ya gelen Nijerya Federal Cumhuriyeti İMO River Eyalet Valisi Ekselansları Owelle Anayo Rochas Okoracha ve beraberindeki 160 kişilik iş adamı heyeti MÜSİAD Konya Şubesi taraf

Programa Konya Valisi Muammer Erol, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker, Konya İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve KSO Başkanı Memiş Kütükçü katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Nijerya’dan gelen 160 kişilik heyeti misafir etmemizin yanında, Türkiye’nin 500 büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasına 9 Konyalı firmanın yükselişinin gururunu yaşıyoruz. Konya Sanayisi, 2014 yılının ilk çeyreğinde ihracatta yakaladığı ivme ile ülkemizin 2023 yılı için koymuş olduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda Konyalı Sanayicilerimiz tarafından şehrimiz için belirlenen 15 milyar dolarlık hedefine varma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu, her geçen gün daha nitelikli ürünler üretebilen ve dünya pazarında rekabet edebilen Konya Sanayisinin yadsınamaz bir başarısıdır” dedi.
Şimşek, “2013 yılı sonu verilerine göre iki ülke ve özelde Konya ekseninde ticaretimize bakacak olursak; Nijerya, ülke olarak gerçekleştirdiğimiz 413 milyon dolarlık ihracat rakamı ile toplam ihracatımızın binde 2,7’sini oluşturmakta ve en fazla ihracat yapılan 55. ülke konumundadır. Konya’mızın ise 2013 yılı sonu verilerine göre toplam ihracatı 1,35 milyar dolar iken Nijerya’ya olan ihracat 4 milyon dolar seviyelerindedir. Bu rakamla Nijerya, Konya’nın toplam ihracatının binde 3’ünü oluşturmakta ve en fazla ihracat yapılan 55. ülke konumundadır. İthalat bazında ise Türkiye’nin toplam ithalatı 252 milyar dolar iken Nijerya ile olan ithalatımız 149,4 milyon dolardır. Konya’nın toplam ithalatı 1,23 milyar dolar iken Nijerya ile olan ithalatının ise 1,54 milyon dolardır” diye konuştu.
Rakamlarının kendilerini tatmin etmediğini kaydeden Şimşek, programın sonunda imzalanacak olan “Karşılıklı İyi Niyet ve Ticaret Anlaşması”nın iki ülke arasındaki ticaret hacmini artıracağına olan inançlarının tam olduğunu vurguladı.
Şimşek, “Dost ülke Nijerya ile imzalayacağımız bu anlaşma ülkeler arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra dini ve kültürel bağların gelişmesine de vesile olacaktır. Ahilik geleneğinin yoğun olarak yaşandığı bir şehrin temsilcileri olarak bizler, gerek ticaret ve gerekse de kültürel ve dini bağlarımızın gelişmesi için var gücümüzle çalışacağız” dedi.
Nijerya İMO River Eyaleti Valisi Rochas Okoracha da, yapmış oldukları temaslar boyunca Konya Sanayisinin büyüklüğüne ve gelişmişliğine hayran kaldıklarını ve ülkelerinin sanayilerinin henüz bu denli gelişmediğini belirterek, “Ülkemiz yatırım yapmak için çok müsait. Bizler de yetkililer olarak yapılacak her türlü yatırımın takipçisi ve destekçisi olacağız. Konyalı sanayicilerden ve Konya sanayisinden öğrenecek çok şeyimiz var. Bu yüzden Konyalı sanayicileri ülkemize yatırımlarda bulunmaya ve bizlere teknolojik destek vermeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.
Programın son bölümünde Konya ile Nijerya İMO River Eyaletleri arsında Karşılıklı Ticaret ve yatırımların artırılması için İyi Niyet Anlaşması imzalandı. Program MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek’in İMO River Eyalet Valisi Rochas Okoracha’ya günün anısına hediye takdimi ile son buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA