• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Konya heyeti Nijerya’da
11 Mayıs 2016 Çarşamba 16:08

MÜSİAD Konya heyeti Nijerya’da

Türkiye ve Konya’nın 2023 ihracat hedeflerine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını hızlandıran MÜSİAD Konya Şubesi heyeti, gerçekleştirdiği Nijerya Yurtdışı İş Seyahatinde Lagos ve IMO eyaletlerinde temaslarda bulundu.

MÜSİAD Konya heyeti, Nijerya’daki ilk temaslarına Lagos ve IMO eyaletlerinde başladı. Her iki eyalette de ikili temaslarda bulunan heyet, oldukça önemli görüşmeler yaptı. Konyalı sanayici ve işadamları, Lagos eyaletinde sağlık, inşaat, otomotiv yedek parçaları, makine, metal, maden, tekstil-deri ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Nijeryalı firma yetkililerinin katılımıyla B2B iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

yeni-haber-fotogaleri-024.jpg

 

Başkan Dr. Lütfi Şimşek ve MÜSİAD Konya heyeti, Lagos Parlamentosu Milletvekili Bayo Osinowo ile bir araya gelerek Lagos’taki yatırım ve iş fırsatları hakkında bilgi aldı. Görüşmede Başkan Şimşek, Lagos’tan işadamı ve sanayici heyetini de temaslarda bulunmak üzere Konya’ya davet etti.

Heyetin ikinci durağı ise IMO eyaletiydi. Burada, 2014 yılında MÜSİAD Konya’ya 160 kişilik bir heyetle ziyarette bulunan Nijerya Federal Cumhuriyeti IMO Eyalet Valisi Rochas Okorocha’ya iadei ziyarette bulunuldu.

Vali Okarocha, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek ve yönetim kurulu üyelerini gönderinde Türk Bayrağı takılı olan Bakanlar Kurulu toplantı salonunda ağırladı. Vali Okorocha, MÜSİAD heyetiyle de tek tek tanıştı. Basının büyük ilgi gösterdiği ziyarette selamlama konuşması yapan Başkan Dr. Lütfi Şimşek, MÜSİAD’ın Türkiye’deki en büyük ve en yaygın işadamı derneği olduğunu, Konya Şubesi’nin de Türkiye’nin en büyük şubesi olduğunu kaydetti. IMO’nun 40'ıncı kuruluş yıl dönümünü kutlayan Şimşek, “Konya Türkiye’nin en büyük sanayi altyapısını oluşturmuş şehirlerinden biridir. Bundan dolayı Konya 80’den fazla sektörde üretim yapan, 160’dan fazla ülkeye ihracat yapan sanayici bir şehirdir. Türkiye’nin en büyük arazi yüzölçümüne sahip olan Konya tarım ve gıda sektörlerinde de çok ciddi birikime sahiptir. Turizm alanında dünyaca meşhur Sufi Hz. Mevlana'nın memleketi olması ve 9.500 yıllık medeniyet birikimi olan Çatalhöyük yerleşkesiyle ve kadim bir başkent oluşuyla turizm konusunda da önemli bir paya sahiptir” diye konuştu.

Toplantıda IMO’daki yatırım fırsatları, yeni işbirlikleri ve Türk işadamlarına sunulan kolaylıklar hakkında bilgiler alan MÜSİAD Konya heyeti de karşı kanata, Konya’da yatırım ortamı, yabancı yatırımcılara sunulan kolaylıklar ve Konya sanayisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Gerçekleştirilen toplantının ardından Konya heyeti, yatırım bakanlığı ile organize sanayi bölgesini gezdi. Eyalet Valisi Rochas Okorocha, yapımı devam eden 200 bin dekarlık alana kurulacak olan Organize sanayi Bölgesi’nde Konya’lı yatırımcılara ücretsiz arazi tahsis sözü verdi.

Müsiad heyeti, IMO Dünya Ticaret Merkezi’nde 130 kişilik alım heyetiyle B2B görüşmesinin ardından İMO Sanayi ve Ticaret Odasını ziyaret etti. Burada da oda üyesi iş adamlarına Konya’yı ve heyeti tanıtan görüşmeler ve ikili temaslar sağlandı.

Vali Okorocha ve üst düzey devlet protokolunun katıldığı MÜSİAD Konya Heyeti onuruna verilen yemekte konuşan Başkan Lütfi Şimşek, “Dünyada bazı merkezlerde Konya Ticaret Merkezi kurma hayalimiz var. Ancak nerelere yapacağımıza henüz karar veremedik. Afrika büyük bir coğrafya daimi bir showroom ve ürün stok alanlarına ihtiyacımız var, ülkeniz ilgi alanımıza giriyor” diye konuştu. Başkan Şimşek’in konuşmasının ardından konuşan Eyalet Valisi Okorocha, MÜSİAD Konya heyetine Konya Ticaret Merkezi kurmaları için bina tahsis edeceğini katılımcıların huzurunda ifade etti.

Ertesi gün Eyalet Valisi Okorocha, heyete bizzat kendisi başkanlık ederek şehirde ticaret merkezlerini, sanayi bölgelerini ve pazarları gezdirerek, potansiyel yatırım alanları hakkında detaylı bilgiler aktardı. MÜSİAD Konya heyeti, Vali Okorocha ile beraber bir ilköğretim okulunu da ziyaret ederek, okulda incelemelerde bulundu. Başkan Şimşek burada toplanan 6 bin öğrenciye seslenerek; Nijerya’nın en büyük zenginliğinin genç nüfusu olduğunu ve eğitimli insan kaynağı ile öğrencilerin geleceğin Nijerya’sını yeniden inşa edebileceğini ifade etti. Öğrencilerin eğitimlerine de destek vereceklerini söyleyen Başkan Şimşek okula bazı laboratuvarların kurulumunu da yapacaklarını söyledi. Nijerya Federal Cumhuriyeti IMO Eyalet Valisi Okorocha’da Türk iş adamı heyetinin ziyareti anısına başarılı 10 öğrenciyi Türkiye’ye tatile göndereceğini söyledi. Bu sırada öğrenciler Konyalı işadamlarına büyük ilgi gösterdiler.

 Heyet, IMO’daki temaslarını tamamlayarak seyahatin ikinci bölümü olan başkent Abuja ve Kano Eyaletine geçti.

musiad-konya-heyeti-nijerya’da--(1).jpg

musiad-konya-heyeti-nijerya’da--(2).jpg

musiad-konya-heyeti-nijerya’da--(3).jpg
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Progesteron Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?
  • Başkan Altay açıkladı! Konya'nın en büyük önceliği
  • Başkan Kavuş: Bu çalışmaları bir ekip ruhuyla başardık
  • Bakan Nebati ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı
  • Konya'nın ilçesi 2024'te doğal gaza kavuşacak
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA