• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Konya GİK Toplantısı yapıldı
15 Eylül 2012 Cumartesi 13:00

MÜSİAD Konya GİK Toplantısı yapıldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki ayda bir farklı illerde yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısının Eylül buluşması Konyada gerçekleşti.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki ayda bir farklı illerde yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısı’nın Eylül buluşması Konya’da gerçekleşti. Kalkınma teması üzerinde durulan 78. GİK Toplantısı’nın onur konuğu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz oldu.
 

Konya’da bir otelde düzenlenen, “Özel Sektör ve Kalkınma Ajansları: Bölgesel Kalkınma İçin Yeni İşbirlikleri” başlığındaki toplantıya Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Şube Başkanları, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, yerel yöneticiler ve siyasiler katıldı.
 

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, toplantıda bölgelerin kalkınabilmesi için neler yapılmasının gündeme geldiğini anlatarak, “Belirli dönemlerde büyümeyi, ekonomik rakamları konuştuk şimdi Türkiye’nin geldiği noktada kalkınmayı konuşuyoruz. Bu duruma gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biz burada bölgesel kalkınmayı konuşmak istediğimiz için bölgesel kalkınma ajanslarıyla bunu konuşabileceğimizi düşünerek toplantıyı bu yönde gerçekleştirdik” dedi.
 

Yoğun katılımın sağlandığı toplantıda Türkiye’yi kalkınma ajansları ve MÜSİAD şubeleriyle 7 bölgeye ayırarak bölgelerin yatırım avantajlarının ele alındığını kaydeden Genel Başkan Olpak, “Bütün çalışmaları yaparken beklentimiz, maalesef hiç arzu etmiyoruz terör gündemimizden çıkamıyor içimizde bu acıları yaşıyoruz. Biz acılarımızı yaşarken aynı zamanda bir tarafta ekonomide soğuma gibi parametreli yaşarken sabit bir gündeme bağlı olarak kalmayacağız. Türkiye’nin böylesi bir ortamda ihtiyaçlarını belirleyip hedefimizi oralara çevireceğiz. İşadamlarının sorumluluklarını ortaya koyacağız” diye konuştu.
 
 
“TÜRKİYE OLARAK YERİMİZDE SAYMAYACAĞIZ”
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, reformlarla Türkiye’nin kalkınmasının devam edeceğini ve yerinde saymayacağını söyledi. Yerinde sayma tuzağına düşmeyeceklerini ifade eden Bakan Yılmaz, “Hükümet olarak hep başından beri değişimden, dönüşümden, reformdan, yeniliklerden yana olduk ve bunu da böyle devam ettireceğiz. Bunun göstergesi zaten 2023 hedefleridir. Artık daha uzun bir perspektifle meseleleri ele alabiliyoruz. Uzun vadeli hedefler koyup bunlarla ilgili çalışmalar devam edebiliyor. Gündelik meseleler bazen zihnimizi çok fazla meşgul edebiliyor. Zaman zaman bu gündelik olanların dışına çıkıp biraz daha uzun mesafe, kuş bakışı bakmak gerekiyor. Bunu yapmazsanız gündelik tartışmalar içinde boğulursanız, stratejik yanlışlar yapma riskiniz artar” şeklinde konuştu.
 

Kalkınma anlamında daha farklı bir kurumsal yapıyı kamu olarak ortaya koyduklarını söyleyen Bakan Yılmaz, “Kalkınma dediğimiz ekonomiden ibaret değil. Ekonomi bunun önemli bir parçası elbette. Ama kalkınmanın sosyal boyutu var. O sosyal boyutu dikkate almazsanız dönüp ekonomiyi de vurur. İnsanı, beşeri sermayeyi dikkate almazsanız uzun soluklu bir kalkınma gerçekleştiremezsiniz. Bir ülkeye gerçek anlamda kalkınmış ülke diyebilmeniz için demokratik standartlarını da belli bir yere getirmesi gerekiyor. Kapsayıcı bir kalkınma anlayışından yanayız” dedi.
 

Bakan Cevdet Yılmaz, kalkınmanın devlet odaklı yürüyebilecek bir süreç olmadığını da görmek gerektiğini, kamu ve özel sektörün adeta ortak gibi hareket etmesini arzuladıklarını kaydederek, “Başlangıcından, tasarımından, uygulanmasından, sonucuna kadar kalkınma tüm toplumun işi, tek tek her birimizin meselesi. Kamuda da olsak özelde de olsak sivil toplumda da olsak bu sürecin dışında değiliz. Yeni kalkınma anlayışı içinde kamu ve özel sektörün çok yakın adeta bir ortak gibi çalışması gerekiyor. Yerelde de merkezde de böyle olması gerekiyor. Başka türlü bugünkü dünyada Türkiye’yi arzu ettiğimiz yere taşıyamayız. 2023 hedefleri rakiplerimizden daha iyi bir performans göstermemizi gerektiriyor. Bu iddialı bir hedef, bunu da ancak bütün potansiyelimizi, enerjimizi harekete geçirerek gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.
 

Konuşmaların ardından MÜSİAD Şube Başkanları ve sektör temsilcileri ile Kalkınma Ajansı Genel Sekreterlerinin hazırladığı 7 bölgeye yönelik kalkınma imkanlarının sonuçları sunuldu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da otomobille kamyonet çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralı
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA