• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Konya 2.Bölge Çalıştayı gerçekleştirildi
04 Ekim 2015 Pazar 18:14

MÜSİAD Konya 2.Bölge Çalıştayı gerçekleştirildi

MÜSİAD 2. Bölge Çalıştayı Konya Şubesi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Çalıştay iki oturumla yapılırken ilk oturumda ortak çalışabilme kültürü modelleri konuşulurken, İkinci oturumda ise projelerin değerlendirilmesini yapıldı.

MÜSİAD 2. Bölge Çalıştayı Konya Şubesi’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Antalya Şube Başkanı Resul Lekesiz, Afyon Şube Başkanı Ahmet Neoldum, Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, Isparta Şube Başkanı Selim Mustafa Özkutlu, Manisa Şube Başkanı Ahmet Öztürk, Karaman Şube Başkanı Turgay Baş ile şubelerin Başkan Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Çalıştay iki oturum şeklinde gerçekleşti. Birinci oturumda ortak çalışabilme kültürü modelleri konuşulurken, İkinci oturumda ise projelerin değerlendirilmesini yapıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şubesi’nden bahsederek açan Şube Başkanı Başkanı Lütfi Şimşek, “Konya MÜSİAD 1993 yılında kuruldu. Ben 1999 üyesiyim yani kurucu değilim. MÜSİAD’ların içinde kurucu olmayanların da başkan olabildiği benim gibi örnekler vardır. Biz bunu kurumsallaşmanın oturduğu şeklinde ifade ediyoruz. Şubemizde şuanda 330 tane üyemiz var. Genel merkezden sonraki en çok üyeye sahip iliz. Konya’daki şubemizde tüccarımızdan ticaretin farklı alanlarına kadar birçok üyemiz mevcut” dedi.

“RÜZGAR ARKANIZDAN ESTİĞİNDE PEŞİNİZDEN GELEN ÇOK OLUR”
MÜSİAD Konya Şubesi’ne üye olmanın kolay olmadığını ifade eden Lütfi Şimşek, “Konya şubemize üye olmak biraz zordur. Bizim şuanda daha önce müracaat yapıp 6 aydır bekleyen 50 civarı başvurumuz var. Biraz fazla sorgulama fazla inceleme yapıyoruz. Ama bunun doğru bir uygulama olduğuna da inanıyoruz. Çünkü belli dönemlerde rüzgar sizin arkanızdan estiği zaman peşinizden gelen çok olur. Belli dönemlerde de tersine döndüğü zaman kaçanlar da oluyor. Bunu 28 Şubat sürecinde görme fırsatımız oldu. MÜSİAD Konya bu dönemi en az üye kaybıyla atlatan şube oldu. Ben 6.dönem başkanıyım. Kurulduğu günden beri başkanlar 4 yıl çalışır. Ben de 1.5 yıl sonra başkanlık bayrağını bir arkadaşımıza devredeceğim. Bu genel kuruldan önce yönetim kurulu üyeleri 6 yıldan fazla görev yapmayacak diye karar çıktı. Biz onu daha önceden de Konya şubesi olarak uyguluyorduk. Ben 3 dönem başkanla birlikte başkan yardımcılığı yaptım. MÜSİAD Konya olarak bu binamızı 2004 yılında faaliyete geçirdik. Daha önce kuruluşundan itibaren kirada bir yerde faaliyet gösterdikten sonra bu binayı MÜSİAD’a kazandırdık. Üye profilimize bakıldığında çok mütevazı birkaç kişi çalıştıran üyelerimiz bulunduğu gibi binlerce çalışanı olan üyelerimiz de mevcuttur. Böyle geniş yelpazeli dağıtılmış bir Konya şubemiz var” ifadelerini kullandı.

“BİRLİKTE HAREKET ETME KABİLİYETİMİZ VAR”
“Konya son 12 yılda Türkiye’nin büyümesiyle birlikte önemli bir şehir haline gelmiştir” diyerek açıklamalarını sürdüren Şimşek, “Konya 80’den fazla üretim yapılan bir şehirdir. Anadolu’daki birçok şehre göre çok üretim çeşitliliği olan rekabetçi bir şehirdir. 170’den fazla ülkeye de Konya’dan ihracat yapılmaktadır. 2002 yılında Konya’nın ihracatı 130 milyon civarındaydı. Ama 2012 yılında 1.3 milyon dolara çıktı. 10 kat arttı. Türkiye’nin ihracatı aynı dönemde 3 kat artmıştır. Ama Konya’nın ihracatı 10 kat arttı. Bugün de 7.5 milyon dolar civarındadır. Malumunuz Konya’da Ticaret Odası, Sanayi Odası, Borsa yönetimlerinin hepsi MÜSİAD üyesidir. Bu anlamda da geçmişten gelen bir birlikte hareket etme kabiliyetimiz var” dedi.

“YOĞUN BİR İHRACAT ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Konya Şubesi’nde ihracat alanında son 2 yılda yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Başkan Lütfi Şimşek, “Konya’nın ihracatının en yüksek olduğu ülke Irak. Ama maalesef özellikle IŞİD ortaya çıktıktan sonra bu ihracat rakamında %25 oranında bir gerileme oldu. İkinci pazarımız Almanya’dır. Diğer pazarlarımız da olunca bir de MÜSİAD’ın dış ticaretteki etkin çalışmalarıyla şehir ihracat kaybı yaşamadan yeni pazarlara yöneldi. Kasım ayında da yine Ticaret Odamız, Sanayi Odamız ile birlikte bir İran seyahati yapıyoruz. Biz Konya olarak İran organizasyonunu planladık. Seçimden hemen sonra İran’a kalabalık bir iş adamı organizasyonu yapacağız. Bu arada Konya şubesi olarak Karaman ve Seydişehir gibi şubelerimizi destekledik ve onlar da hızlı bir yapılanma örneği gösterdiler. Biz ilçe çalışmalarını biraz daha büyütmeye yoğunlaştırmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

“ORTAK BİR SİNERJİ OLUŞTURACAĞIZ”
Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek’in ardından sözü alan Genel Merkez Yurtiçi Teşkilatlanma Komisyonu 2.Bölge Başkanı Numan Gürel MÜSİAD üyelerinin ortak projelerle ekonomiyi güçlendirdiğine dikkat çekerek, “Bundan 3-4 sene önce MÜSİAD Türkiye’de 34-35 ilde vardı. Nail Bey’in başkanlığında Türkiye’nin 81 ilinde şubemiz oldu. Fizik olarak biz her yere ulaştık. Teşkilatlanmamızda tüm Türkiye’deki arkadaşlarımızın büyük emeği var. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu teşkilatlanmayı yaparken şu sorularla karşılaşıyoruz. Bazı arkadaşlarımız şöyle diyor, “Biz MÜSİAD’a ne vereceğiz MÜSİAD bize ne katacak?” İşte bu noktada şubelerimizin potansiyelini ortaya çıkarmak ortak bir sinerji oluşturmak ve bu sinerjiyle birlikte ortak projeler, yapabilmek için toplandık. Birbirimizde bulunan aidiyet duygusunu arttırmak için bugün burada toplandık. Yeni dönemde ortak çalışmalar yapacağımız, değer projelerimiz olacak” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALARIMIZI İBADET OLARAK GÖRELİM”
Genel Merkez Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu 2. Bölge Başkanı Muhammet Ali Özeken ise yaptığı açıklamada, Konya şube yönetimine bu organizasyon için teşekkür ederek bu çalıştayın önemine değindi. Çalışmanın ve kazanmanın Müslüman’ın önemli vazifelerinden olduğunu belirten Özeken, “Hamd olsun ki Müslümanlar olarak dünyaya gelmişiz. Bir şekilde yaşamımıza devam ediyoruz. Bu üzerimizdeki en büyük nimet. Sonra rabbimiz bize veren el olmayı nasip etmiş. Veren elin alan elden üstün olduğunu gördük. Bu dünya hayatında böyle yaşamamız gereken bir hayat nasip olmuş bize. Bunun kaderini kıymetini bilip, kendimizi geliştirebildiğimiz kadar geliştirmek, en fazla kazanmak, ve Allah’ın istediği şekilde Müslüman olmamız gereklidir. Biz çok kazanmak için uğraşmalıyız. Bunu inancımız engellemiyor. Ama önemli olan nasıl nerelerden kazandığımız. Ardından nasıl ve nereye harcayacağımız. Buna dikkat etmemiz gereklidir. Burada belirli sınırların dışına çıkmadıktan sonra kazanabildiğimiz kadar kazanmak ve bunu rabbimiz yolunda harcamak gereklidir. Zaten bizi MÜSİAD çatısı altında birleştiren en temel ilke bu olacaktır. Bugün de burada bu amaçla toplandık. Çok kazandığımız zaman Allah’ın yolunda harcayan Müslümanlar olalım. Yani kısaca çalışmamızı mücadelemizi bir ibadet olarak görüp insanlığın hizmetine sunmamız lazım” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA