• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD hükümetten ne istiyor?
17 Mart 2009 Salı 15:01

MÜSİAD hükümetten ne istiyor?

İşte MÜSİAD'ın hükümetten istedikleri...
Müstakil Sanayici ve İşadamları (MÜSİAD) Konya Şubesi, Türkiye’de yaşanan son ekonomik gelişmeleri değerlendirmek üzere MÜSİAD Konya Şube binasında bir basın toplantısı düzenledi.
 
Toplantıda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Türkiye’de ve dünyada etkisini giderek arttıran küresel ekonomik krizin Türkiye’yi ve Konya’yı nasıl etkilediğine dair değerlendirmelerde bulundu.
 
MÜSİAD olarak krizden kurtulma yollarını sürekli araştırdıklarını ve bu yöndeki görüşlerini de yetkililere ilettiklerini belirten Korkmaz, hükümetin uygulamaya koyduğu ekonomik paketleri, daha da genişletmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
İç pazarın canlı kalmasını sağlayacak kısa vadeli tedbirlere ihtiyaçları olduğunu söyleyen Aslan Korkmaz, “ Geçtiğimiz hafta sonu açıklanan ekonomik paket, piyasaları az da olsa rahatlatacaktır. Konutta, beyaz eşya ve motorlu taşıtta yeni düzenlemeler yapıldı. Bu durum bir nebzede olsa piyasada sıcak para akışını sağlayacaktır. Ancak alınan tedbirlerin üç ayla sınırlı tutulmayıp yıl sonuna kadar uzatılması gereklidir. Ayrıca bu tedbirlerin konuta ilişkin kısmı oldukça dar tutulmuştur. Bu kapsamın genişletilmesi sağlanmalıdır” dedi.
 
Alınacak tedbirlere yönelik kendilerinin de önerileri olduğuna dikkat çeken Korkamaz, “ Tüm peşin vergilerin ertelenerek, bir sonraki yıl içinde yani 2010 yılında ödenmesi sağlanmalıdır. Sadece 2009 yılına yönelik olarak istihdam üzerindeki SSK prim yüklerinin mevcut durumdan yüzde elli oranında indirilmesi veya bir yıl boyunca ertelenmesi işveren açısından daha iyi olacaktır. Odalar ve sendikalarda üyelerden alınan ve şu anda atıl olarak bekleyen paraların reel sektör tarafından kullanılması için gerekli düzenlemelerin yapılması, piyasalara canlılık getirmesi açısından oldukça önemlidir” diye konuştu.
 
Konya’nın bir KOBİ başkenti olmasından dolayı, krize karşı diğer illere oranla daha dayanıklı olduğunun altını çizen Korkmaz, bu durumdan “krizi yaşamıyoruz” anlamının çıkarılmaması gerektiğini ifade etti.
 
Korkmaz, “ Konya’daki sanayici ve esnafın bugünlerde en büyük sorunu işletmesine sermaye sağlayacak kredi bulamasındandır. Kredi bulamayan işadamımız ise, işyerini kapatmak mecburiyetinde kalıp, işçi çıkarmak durumundadır. KOBİ’ler için temel girdi kalemlerinden bir tanesi olan enerjinin de 2009 yılı boyunca indirimli sağlaması gerekir. Özellikle mayıs ayında yapılması öngörülen doğalgaz indiriminin de biran önce yapılmasını hüketimizden istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Ayrıca Aslan Korkmaz, hükümetten kriz paketlerini bir havuzda toplayıp, bunu tüm toplum katmanlarını rahatlatacak şekilde, tek defada açıklamasını istedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA