• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Heyeti Suriye ve Lübnan’da önemli bağlantılar yaptı
08 Haziran 2010 Salı 14:35

MÜSİAD Heyeti Suriye ve Lübnan’da önemli bağlantılar yaptı

MÜSİAD Konya Şubesi, Suriye SIMA 2010 Fuarına katıldı. Lübnanın da ziyaret edildiği Kültürel ve Ticari amaçlı geziye MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üyeler katıldı

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz gezinin çok verimli geçtiğini belirterek şu görüşlere yer verdi; “toplamda 4 gün süren gezimize Konya’lı işadamlarımızla birlikte katıldık. Suriye’nin Başkenti Şam’da yapılan SIMA 2010 16. Uluslararası Makine ve Makine Ekipmanları Fuarı’na katılarak, fuarda stand açmış olan üyelerimize, Konya’lı sanayicilerimize destek olmak istedik. Konya’lı birçok firmanın katıldığı bu fuarda Konya ürünlerinin sergilendiğini görmek bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir. Konya’nın, Konya’lının dünyaya bakış açısının değiştiğini, Konya ürünlerinin dış pazarlara çoktan girmiş olduğunu ve bu ürünlere rağbetin fazlalığını görünce Konya’nın gelecekte çok daha iyi yerlerde olacağına olan inancımız bir kat daha artmıştır” diyen Korkmaz, Suriye pazarına da değinerek şunları kaydetti: “Komşumuz olması, lojistik avantajları, ülke olarak hedef pazarlarımız arasında olması ve yakın dönemde vize uygulamasının kalkması gibi olumlu gelişmelerin yaşandığı Suriye pazarı Türkiye için oldukça dikkat çekmektedir. Geçmişten günümüze Suriye ile olan diyaloglarımızın iyi niyete dayanması, Suriye halkının da Türk halkına olan sevgisini ve güvenini arttırmıştır” dedi. Heyetin katıldığı gezide Suriye’nin önemli ve tarihi kentleri olan Hama ve Halep’de ziyaret edildi. Heyet bu kentlerde tarihi ve turistik yerleri gezerek, yetkililerden bilgiler aldı.

Suriye’nin ardından Lübnan’ın başkenti Beyrut’a geçen heyet burada Beyrut Ticaret Ataşesi Cahit Vural tarafından karşılandı. Vural, Konya’lı işadamlarını Beyrut’ta karşılamaktan onur duyduklarını belirterek; “Beyrut halkının geçmişten beri gelen bir Türk sevgisi vardır. Türkiye’yi ve Türkleri çok seven Beyrut halkı her anlamda Türkiye ile ilişkilere açıktır. Nitekim yakın zamanda Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar meyvelerini vermiş ve Türkiye ile olan vize uygulaması ortadan kaldırılmıştır. Bu, iki ülke arası hem dostluğu, hem de ticari ilişkileri güçlendirmek için çok önemli bir adımdır. Vize uygulamasının ortadan kaldırılması Türkiye tarafından ne kadar sevinçle karşılanmışsa Beyrut için de aynı sevinçle karşılanmıştır” dedi.

Heyet daha sonra Beyrut’u gezerek, Beyrut’un tarihi ve kültürel önem arz eden yerlerini gezdi. Gezi sonrası Türk heyeti onuruna öğle yemeği verildi. Yemekte Beyrut Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Mohammad Chaucair, Beyrut Ticaret Ataşesi Cahit Vural ve Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rafic Zantout’da hazır bulundu. Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Mohammad Chaucair, Konya’lı heyetin Beyrut’a yaptığı ziyaretten fazlasıyla memnun olduklarını belirterek, Lübnan ülke profili hakkında geniş bilgiler verdi. Beyrut’un Türkiye ile her zaman ticari işbirliklerine hazır olduklarını belirten Chaucair; “Beyrut’ta Türk işadamlarına fazlasıyla bir güven var. Her zaman için yatırımlarınızı bekliyoruz. Konya’nın da Türkiye içerisinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu biliyor, Konya’lı firmalarımızın adlarını duyuyoruz. Beyrut’a iş yapmanızı, hatta Beyrut ile birlikte komşu ülkelere ortak yatırımlar yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Beyrut hakkındaki görüşlerini aktaran Aslan Korkmaz ise; “Beyrut, gezilip görülmesi gereken, kültürel ve tarihi açıdan çok güzel bir şehir. Ayrıca Beyrut Konya’lı işadamlarımız için iyi bir Pazar. Değerlendirilmesi gereken bu Pazar için de vize uygulamasının yakın zamanda kaldırılmış olması büyük bir avantaj. Bu avantaj da değerlendirilip, buraya yatırımlar yapılabilir ve ortak yatırım pazarları aranabilir” dedi.

Yemek sonrası sektörel bazda ikili iş görüşmeleri de yapıldı. Ardından Türkiye’ye dönüş yapan heyetimiz bu geziden fazlasıyla memnun kaldıklarını ve bir sonraki MÜSİADKonya Şubesi gezilerinde bir araya gelmek istediklerini belirttiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA