• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD fuarına 5 bin yabancı iş adamı katılacak
14 Eylül 2012 Cuma 17:56

MÜSİAD fuarına 5 bin yabancı iş adamı katılacak

MÜSİADın 78. Genel İdare Kurulu toplantısı Konyada yapıldı. Programda yeniden kalkınmanın hızlandırılmasının yolları arandı.
MÜSİAD’ın 78. Genel İdare Kurul toplantısı Konya’da yoğun katılımla başladı.  26 bölgenin kalkınma ajanslarının genel sekreterlerinin de katıldığı programın açılışında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Ekim ayında yapılacak MÜSİAD Fuarı hakkında bilgi verdi. Dünyanın dört bir yanından gelen 5 bin dolayında işadamının katılacağı bu fuardan en iyi yararlanmanın yollarını paylaştı. Olpak, ‘‘Ülkemiz, milletimiz ve Müsiad ailesi adına faydalı olacağını düşündüğümüz bazı çalışmaları Konya’da gerçekleştireceğiz. Böyle bir çalışmanın ana mantığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Genel İdare Kurulumuz her 2 ayda bir şubemizin ev sahipliğinde ve gündemi belirlenerek yapılır. O gündemin ön hazırlıkları çerçevesinde sorunlar, öneriler, şikayetler ve yapılması gerekenler ortaya koyulur ve tartışılır, olması gereken doğru sonuçlar yetkililerimiz tarafından yapılabilirliği çerçevesinde yerine getirilir. Bunlardan son örneği Karadeniz-Ereğli şubemizde gerçekleşen GİK Kurulunda Kentsel dönüşümü tartışmıştık, oraya da Çevre ve Şehircilik Bakanımız katılmıştı’’ dedi.
 

Genel Başkan Nail Olpak, Müsiad’ın yeni hedeflerini de şu sözlerle paylaştı: ‘‘28 Nisan’da ki genel kurulumuz sonrasında yeni hedeflerimizi belirledik. Üyelerimizin desteklere, doğru finans kaynaklarına kolay bir şekilde ulaşabilmelerinin metodlarını ortaya koyacağız. Bunu sadece duyurularla gerçekleştirmeyeceğiz, gerekli aktif metodları hayata geçireceğiz.  Genel çerçevenin dışında daha özel hedeflerimiz var, biz 14. Müsiad fuarında 5000 yabancı iş adamımızı ağırlayacağız, 50’nin üzerinde Yabancı Bakan, kendi Başbakanımız ve Bakanlarımızı bu fuarda ağırlayacağız. Biz fuara gelen iş adamlarımızı küçük gruplar halinde şubelerimize götüreceğiz. Sadece fuar temasları şeklinde değil,  şubelerimizde illerinde sanayi ve ticaret yatırımlarını anlatacak, bu şekilde ticaret hacmini genişleteceğiz’’
 
 
Daha sonra sektör kuruluşlarının oluşturduğu komisyonların çalışmalarına geçildi. Düzenlenen programda “Kalkınma” ana temasının üzerinde durulacak. GİK Toplantısı’nın onur konuğu ise Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz olacak. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak başkanlığında “Bölgesel Kalkınmada Kalkınma Ajansları Özel Sektör İşbirliği” konusunun masaya yatırılacağı MÜSİAD GİK Toplantısı’na 26 Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri hep birlikte katılacak. MÜSİAD Şube Başkanları ve Sektör Temsilcileri ile Kalkınma Ajansı Genel Sekreterleri 7 bölge için ayrı ayrı kurulacak masalarda profesyonel moderatörler eşliğinde bir araya gelerek kendi şehir ve bölgelerine yönelik kalkınma imkanlarını değerlendirecekler.
 
 
“Siyasette ve Ekonomide Yükselme Zamanı” Konya’dan start alıyor
11 – 14 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 14. MÜSİAD Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu (IBF) öncesinde gerçekleşecek olan MÜSİAD GİK Toplantısı’nda MÜSİAD Fuarı için Türkiye’ye gelecek olan 5.000 yabancı işadamının Anadolu’nun çeşitli illerine gerçekleştireceği iş gezilerinin hazırlıkları da ele alınacak. Bu çerçevede, ORAN Kalkınma Ajansı ile MÜSİAD arasında yapılacak özel çalışma “Kalkınma Ajansı ve Özel Sektör İşbirliği”ne örnek olarak sunulacak.

Kalkınma hamlesine medyadan yoğun ilgi

Ekonomide soğuma, cari açık, bütçe, büyüme rakamlarında yavaşlama, dış politikada tartışmalar ve terör gibi konuların gündemi belirlediği bir dönemde MÜSİAD adeta kalkınma vurgusuyla seferberlik başlatıyor. Gazete, televizyon ve internet medyasının üst düzey yöneticilerinin yanı sıra haber müdürleri ve köşe yazarlarının da geniş bir kadroyla katılacağı MÜSİAD Konya GİK Toplantısı aynı zamanda bir ekonomi ve medya buluşmasına ev sahipliği yapacak. MÜSİAD Konya GİK Toplantısı haber kanallarının canlı bağlantılarıyla da seyirciye ulaştırılacak.
KALKINMA AJANSI-MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nihat Bingöl, tabandan tavana, yataydan düşeye doğru her tarafı kapsayan bir kalkınma yöntemi uygulanması gerektiğini söyledi. Genel Müdür Bingöl, aşağıdan yukarıya yukarıdan aşağıya kalkınmayı gerçekleştirmenin temelinde yönetişim yattığına dikkat çekti. Bingöl işbirliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “İstanbul’da 31 toplantı yapılmış, bunların 26’sına MÜSİAD Genel Başkanı katılmış durumda. Bu katılımı yurt sathına yaymamız gerekiyor. MÜSİAD ajans kurma girişimine onay çıktı. Bu çocukların girişimciliğini destekleme esasına dayanıyor. Bu proje yeni iş fikirleri verecek.”   SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA