• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD Çanakkale şehitlerini unutmadı
20 Mart 2010 Cumartesi 14:06

MÜSİAD Çanakkale şehitlerini unutmadı

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günü vesilesiyle MÜSİAD Konya Şubesinde Son Kale Çanakkale adlı belgesel film izletildi.
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günü vesilesiyle MÜSİAD Konya Şubesi’nde “Son Kale Çanakkale” adlı belgesel film izletildi.
 
 MÜSİAD Konya Şubesi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen film gösteriminde bir konuşma yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, Çanakkale’nin tarihimizde büyük bir öneme sahip olduğuna değinerek, “Çanakkale yakın tarihimiz açısından iyi analiz edilmesi gereken bir zaferdir. Dış mihrakların baskıcı etkisi ve taarruzları karşısında büyük bir inançla kazanılmış bir zafer, büyük bir destandır. Yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşları, Osmanlı Devleti’nin 1.  Dünya Savaşında çarpıştığı dokuz cepheden biridir. Birinci Dünya Savaşını galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak istiyorlardı. Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazında aylar süren bir dizi deniz ve kara savunma savaşı yapmıştır. 253.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu nedenle, her 18 Mart gününde, Çanakkale şehitlerini anmaktayız” dedi.
 
 Geçmişini bilmeyen bir mimarın geleceğini sağlam temeller üzerine inşa edemeyeceğini de vurgulayan Korkmaz; “Geçmişinizi bilirseniz gelecekte var olabilirsiniz. Dünya tarih kitaplarına geçen bir destan olan Çanakkale zaferinden çıkarılacak ve hayatımıza uyarlanacak çok büyük ibretlik dersler vardır. İnanarak her şeyin üstesinden gelebileceğinizi, tüm şartlar altında bağımsızlık mücadelesinin verilerek bağımsızlıktan asla taviz verilemeyeceğini öğreniyoruz bu destandan. Çanakkale’yi iyi anlamalı ve çıkarılacak dersleri iyi okumalı gelecek kuşaklarımıza da doğru bilgilerle anlatmalıyız” diye konuştu.
 
 Program Son Kale Çanakkale adlı belgesel filmin izlenmesi ve akabinde şehit düşmüş kahramanların ruhuna Fatihalar okunması ile son buldu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA