• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD 31 Mayısı Mavi Özgürlük günü ilan etti
03 Haziran 2010 Perşembe 14:46

MÜSİAD 31 Mayısı Mavi Özgürlük günü ilan etti

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, İsrailin Türk yardım gemilerine düzenlediği saldırı sonucu gönüllülerin yurda gelmesinin ardından bir açıklama yaptı. Aslan Korkmaz;

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, İsrail’in Türk yardım gemilerine düzenlediği saldırı sonucu gönüllülerin yurda gelmesinin ardından bir açıklama yaptı. Aslan Korkmaz; “Yardım filosuna Akdeniz açıklarında İsrail tarafından düzenlenen bu saldırı ile sadece Uluslararası Hukuk çiğnenmemiş aynı zamanda insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır. Bu saldırı tüm insanlığa yapılmıştır. Ancak devletimizin girişimleri sayesinde yardım gönüllülerin ülkemize dönmüş olmaları, tüm halkımızı sevince boğmuştur” dedi.

Bu saldırının uluslararası sularda yapılmış olması Uluslararası Hukuka aykırıdır diyen Korkmaz; “tamamen silahsız olan ve kendini savunacak hiçbir şeyleri olmayan bu insanların kardeşlik yolculuğu İsrail’in kanlı elleriyle durdurulmaya çalışılmış ama başarılı olunamamıştır. Çünkü her ne kadar o gemiler Gazze limanına yanaşmamış olsalar da tüm insanlığın gönlüne ulaşmış ve Gazze halkının sahipsiz olmadığı başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya tarafından gösterilmiştir.

32 farklı milletten gönüllü insanların yer aldığı 6 gemiden oluşan yardım filosundan haber alma özgürlüğü İsrail hükümeti tarafından kısıtlanmış, bazı kahraman kardeşlerimiz şehit edilmiş ve bazı kardeşlerimiz de yaralanmışlardır. Bilinmelidir ki; İsrail bundan sonra yapmak istediklerini yapamayacak, emellerine ulaşamayacak, kanlı ellerini insanlık üzerinde gezdiremeyecektir. Buna başta Türkiye olmak üzere, yardım filosunda yer alan farklı milletler ve insanlık onurunu taşıyan hiçbir ülke müsaade etmeyecektir” dedi.

Kimileri için başlangıç sayılan olayların kimilerinin bitişi olduğuna değinen Korkmaz; “Bu olay İsrail’in geri dönülmez hatalarının bir sonu, Filistin’in özgürlük habercisi ve Filistin için yeni bir başlangıcın müjdesidir. Kuran-ı Kerim’de de buyurulduğu gibi “Hakkınızda şer bildiğiniz hayr, hayr bildiğiniz şerdir”. Biz bunun hakkımızda hayr olduğuna inanıyor, insanlığın kurtuluşu olarak görüyoruz. Gazze’ye uygulanan bu insanlık suçu, 31 Mayıs 2010 tarihinde tüm dünyaya uygulanmıştır. Biz biliyoruz ki bu insanlık suçu, insanlık tarafından cezalandırılacaktır” dedi.

İki ağır yaralımız dışında şehitlerimizin naaşları ülkemize getirilmiş, yaralı kardeşlerimiz tedavi altına alınmışlardır. Şehitlerimizin acısını ülkemize sağ salim dönen kardeşlerimizle teselli ediyoruz. Saldırıda, hayatını kaybeden ve ebedi hayata intikal eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyoruz. Şehitlerimizin kederli ailelerine başsağlığı diliyor, sabrı cemil niyaz ediyoruz. Yaralı olan kahraman kardeşlerimize de Allah’tan şifalar diliyor, bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz. Aynı şekilde İskenderun’da Deniz Kuvvetlerimize yönelik saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize de rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyor, yaralı olan asker kardeşlerimize de şifalar diliyoruz.”

Birleşmiş Milletler yasasının ve uluslararası hukukun açık bir ihlali olan bu saldırı sonucunda Tüm insanlık kenetlenmiş, Türkiye’de yapması gerekeni yapmış ve bir deklarasyon çıkarmıştır diyen Başkan Korkmaz; “Oybirliğiyle TBMM’de kabul edilen deklarasyonda; İsrail ile siyasi, ekonomik, askeri ilişkilerin gözden geçirilmesi, saldırının araştırılması için uluslararası bağımsız bir soruşturma komisyonunun kurulması, İsrail'in resmen özür dilemesi ve saldırı mağdurlarına tazminat ödemesini istemiştir. Ayrıca Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Birleşmiş Milletleri hemen toplantıya çağırması ve saldırı ile ilgili acil karar aldırması da Türkiye’nin dünya üzerindeki gücünün bir göstergesidir. Sayın Başbakanımızın da dünyaya verdiği mesaj çok önemlidir. Bu mesajın dış mihraklar tarafından doğru ve iyi anlaşılması gerekmektedir. Şimdi yapılması gereken ise bu deklarasyonun takipçisi olarak işlerliğini kontrol etmek ve takibini yapmaktır. Tüm dünyanın takip ettiği bu olayı Arap Birliği iyi okumalı ve dünyanın her yerinde kamuoyu oluşturulmalıdır. Bu tarihi gün unutulmamalı, her defasında İsrail’in yüzüne vurulmalıdır. MÜSİAD Konya Şubesi olarak bizler de, İnsanlık onurunun kurtarıldığı 31 Mayıs gününü “Mavi Özgürlük” günü olarak ilan ediyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA