• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mükellefler af beklemesin
25 Eylül 2010 Cumartesi 16:39

'Mükellefler af beklemesin'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi borçlarının yapılandırılması konusunda, Mükelleflerimizi bir daha uyarıyorum; Hiçbir şekilde bir af beklentisine girmesinler' uyarısı yaptı.Şimşek'in bir de müjdesi
 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi borçlarının yapılandırılması konusunda, ''Mükelleflerimizi bir daha uyarıyorum; Hiçbir şekilde bir af beklentisine girmesinler, cari yükümlülüklerini yerine getirmede aman rehavet içine girmesinler.

Biz, bunun reel değerini azaltmayacak bir formülle taksitlendirmede ve faiz yükünü bir miktar aşağı çekmede kolaylık sağlamayı düşünüyoruz'' dedi.

Bakan Şimşek, AK Parti İl Binasında düzenlediği basın toplantısında, referandum sonuçlarını değerlendirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şimşek, ''vergi borçlarının yapılandırılmasına'' ilişkin soru üzerine, bu çalışmanın bir yapılandırma, kamu alacaklarının tahsilinde kolaylık olarak düşünülmesi gereken bir adım olduğunu söyledi.

''73 MİLYONUN HAKKINI, HUKUKUNU KORUYARAK...''

Şimşek, mükellefleri uyararak, şunları kaydetti:

''Hiçbir şekilde bir af beklentisine girmesinler. Cari yükümlülüklerini yerine getirmede aman rehavet içine girmesinler. Çünkü biz belki belli bir noktadan, belli bir tarihten itibaren başlatırız. Dolayısıyla 'nasıl olsa kolaylık gelecek, yapılandırma imkanı olacak, ben bu ayda veya gelecek ayda ödemeyeyim' yanlışına girmesinler. Çünkü ödememenin faizi çok yüksek.''

Biz şunu yapmayı düşünüyoruz; şu anda Maliye Bakanlığı olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızla hatta gümrükle ortak çalışmalar yapıyoruz.

Bu çalışmalarda, taksit sayısında nasıl bir kolaylık sağlarız, geçmişe yönelik faiz yükünde acaba enflasyon ve üstü olmak üzere nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz.

Hiçbir şekilde 'af' diye addedilecek bir yapılandırmaya gitmeyiz. Çünkü, vergisini zamanında ödeyen mükelleflere haksızlıktır, adaletsizliktir.

Bizim burada yaptığımız şey; krizin koşullarını dikkate alıp, kriz dönemini dikkate alıp, acaba taksitlerde veya faiz yükünde nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz.

Ama, bunu yaparken de 73 milyonun hakkını, hukukunu koruyarak...Çünkü vergi, prim demek aslında 73 milyonun hakkı, alacağı demek.

O çerçevede biz, bunun reel değerini azaltmayacak bir formülle taksitlendirmede ve faiz yükünü bir miktar aşağı çekmede kolaylık sağlamayı düşünüyoruz.

Ama mükelleflerimiz ne olur yanlışa düşmesinler, kanun çıktığı andan itibaren değil belli bir tarihi baz alarak geçerli olacak. Bu konuda mükelleflerimizi uyarıyorum.''

''YUNANİSTAN'IN TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEMESİ''

Yunanistan Maliye Bakanı'nın Türkiye'ye bir mektup yazarak ''beraber çalışalım, tecrübelerinizden faydalanalım'' dediğini aktaran bir gazetecinin, ''Bu konuda ortak bir çalışma yapacak mısınız?'' sorusu üzerine Maliye Bakanı Şimşek, her zaman uluslararası platformlarda ve birebir görüşmelerde komşulara ve diğer ülkelerle yakın bir diyalog içinde olduklarını vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bakanlarla Atina'ya gidildiğini, orada görüşmeler yapıldığını ve anlaşmalar imzalandığını anımsatan Şimşek, şunları söyledi:

''Biz, bütün komşularımızın daha müreffeh, daha başarılı, istikrar içinde büyümesini tercih ederiz. Çünkü bu Türkiye'nin menfaatinedir. Yunanistan'ın da mevcut zorlukları aşabileceğine tabi ki biz inanıyoruz.

Önemli bir çaba içindeler. Biz olaya o şekilde bakıyoruz. Avrupa'nın sağlıklı olması, hızlı büyüme trendine girmesi Türkiye için çok önemlidir.

Çünkü Avrupa Birliği, Türkiye'nin en büyük pazarıdır. Avrupa eğer sıkıntıya girerse, Türkiye bundan etkilenir. Dolayısıyla komşumuz Yunanistan'ın başarısı bizim başarımızdır.

Bizim menfaatimizedir. Biz komşumuz Yunanistan'ın başarılı olmasını canı gönülden destekliyoruz, arzuluyoruz. O anlamda diyaloglar olabilir, geçmişte de olmuştu.''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 12 Eylül referandum sonuçlarına ilişkin, ''Vatandaşımız, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, Avrupa standartlarında bir hukuk sistemi için 'evet' dedi. Bu Türkiye'nin geleceği için atılmış çok önemli bir adımdır'' dedi.

Şimşek, referandum sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün ve daha önce çok güzel şekilde ifade ettiği gibi ''burada kazananın Türk milleti, Gaziantepliler ve herkes olduğunu'' belirterek, referandum sürecinde ''evet'' veya ''hayır'' oyu kullanan herkese teşekkür etti.

Şimşek, şunları söyledi:

''Vatandaşımız, daha çok özgürlük daha çok demokrasi, Avrupa standartlarında bir hukuk sistemi için 'evet' dedi. Bu evet öyle bir güçlü evettir ki, tereddütsüz bir evettir.

Bu Türkiye'nin geleceği için atılmış çok önemli bir adımdır. Ben ve arkadaşlarım referandum çalışmalarında hep şunu vurguladık; bu Türkiye için çok önemli bir dönem noktasıdır, Türkiye bundan sonra asla darbe tartışmaları yaşamasın, sakat bir demokrasi ile yoluna devam etmesin.

Tam aksine Türkiye, milli iradenin en güçlü bir şekilde bütün idareye yansıdığı bir sistemle yoluna devam etsin. Bütün Gaziantepli kardeşlerime tercihleri için teşekkür ediyorum.

Bu sonuç Türkiye'nin başarısıdır, Gaziantep'in başarısıdır. Bu sonuçta birçok arkadaşımın katkısı çok büyüktür.''

Türkiye'nin sorunlarını daha çok özgürlükle, daha çok demokrasiyle çözebileceğini vurgulayan Şimşek, ''İyi işleyen hukuk sistemi sayesinde inanıyorum ki, önümüzdeki 10 yıllarda Türkiye Avrupa ile arayı her açıdan kapatmaya devam edecek.

Zaten ekonomik açıdan biz kapatıyoruz. Yılın ilk yarısında AB ortalama yüzde 1 civarında büyüdüyse, biz onların neredeyse 10 katından hızla büyüdük. Arayı hızlı şekilde kapatıyoruz'' diye konuştu.

''ÇAĞDAŞ BİR ANAYASA''

Türkiye'nin sınıf atlaması için çok önemli bir başlangıç olduğunu, daha yapılacak çok şey olduğunu, Anayasa değişikliğinin yeterli olmadığını belirten Şimşek, şöyle dedi:

''Nitekim Sayın Başbakanımız referandumdan hemen sonra yaptığı muhteşem konuşmada da, bundan sonraki süreçte de Türkiye'nin önünü açmak için muhalefet ile sivil topum örgütleri ile beraber uzlaşma içerisinde Türkiye'nin önünü açacak daha sivil, daha medeni, daha çağdaş bir anayasa için çalışacağımızı ifade ettiler.

Ben buradan tekrarlamak istiyorum, bu referandumda Türkiye'nin önünü açan CHP'li kardeşlerime, MHP'li kardeşlerime ve diğer bütün parti üyelerine canı gönülden teşekkür ediyoruz.''

''MİLLETİMİZİN BAŞARISINA HİÇ KİMSE GÖLGE DÜŞÜREMEZ''

Soruları cevaplayan Şimşek, ''referandumda aldıkları sonuçta, iktidar olmalarının avantajı olup olmadığı'' yönündeki soruya karşılık, bunu partilerine verilen bir oy ve AK Parti'nin başarısı olarak addetmediklerini, milletin başarısı olduğunu ifade etti. Şimşek, şöyle dedi:

''İktidar olmanın avantajı nedir diye sorsanız; muhalefet maalesef yanlış yalan bilgilerle kamuoyunda yine 'çamur at izi kalsın' prensibiyle, kamuoyunda milletin bu başarısını gölgelemeye çalışıyor.

Hazine yardımlarının kuralları bellidir. Hazineden partilere nasıl yardım yapılır, bu kanunla belirlenmiştir. Biz burada herhangi bir değişiklik yapmamışız.

Bütün partilere oylarıyla orantılı olarak Hazinemiz destek verir. Biz, bu kaynakları milleti aydınlatmada kullandık. Muhalefet sahalarda bunu bir güven oyuna dönüştürme çabasındaydı, hiç içerikle ilgili konuşmadı.

Diğer konularda da hiçbir şekilde iktidarın getirdiği nimetler kullanılarak AK Parti avantajlı konum sağladığı iddiası doğru bir iddia değildir, çıksınlar ortaya koysunlar. Yok öyle bir şey.

Ben o tartışmaları yersiz ve iddiaları da mesnetsiz olarak buluyorum. Bu başarı vatandaşımızın, milletin başarısıdır. Hiç kimse buna gölge düşüremez. Gaziantep'te yüzde 70, tereddütsüz bir evettir.''

''MUHALEFET GİBİ VATANDAŞIMIZI HOR GÖRMÜYORUZ''

Şimşek, ''referandumdan sonra Türkiye'de bir harita ortaya çıktığı'' görüşlerine karşılık, şunları kaydetti:

''Bizim için öyle ifade edildiği gibi birtakım bölünmeler, birtakım ittifaklar söz konusu değildir. Burada vatandaşımız daha çok özgürlük için daha çok demokrasi için Avrupa standardında yargı sitemi için vesayet sisteminin zayıflatılması için bir tercih ortaya koymuştur.

Ve bu tercihi bölgesel olarak dahi baksanız Marmarada da Akdeniz'de de Doğu'da da Karadeniz'de de Orta Anadolu'da da Güneydoğu'da da çok büyük oranda evet çıkmıştır.

Ege'de nispi olarak hayır çıkmıştır. Bütün vatandaşlarımızın tercihine saygılıyız. Bizim için önemli olan Türkiye'nin geleceğidir. Vatandaşımıza hayır da evet de demişse, hangi partiye mensup olursa olsun başımız gözümüz üstünedir.

Vatandaşın sağduyusuna inanıyoruz. Muhalefet gibi biz vatandaşımızı hor görmüyoruz. Evet dedi diye vatandaşımızı aşağılamıyoruz, hayır dedi diye vatandaşımızı aşağılamıyoruz.

Tam aksine hayır diyeni de evet diyeni de biz saygın görüyoruz. Onlara hizmet etmekten büyük onur duyuyoruz. Onun için bu haritalara hiç inanmıyorum, harita yaklaşımını doğru bulmuyorum.

Türkiye evet ve hayır diyeniyle birlikte, kardeş olarak gelişecek ve önümüzdeki 40 yıl içinde Avrupa'nın ilk üçüne, dünyanın ilk onuna girecek. Biz Türkiye'ye güveniyoruz.''

''BDP İLE GÖRÜŞME''

Bir gazetecinin, ''BDP ile AK Parti görüşmesinde Anayasa değişikliğinin gündeme geldiği ve bugün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, seçimi beklemeden Anayasa değişikliğinin gündeme alınması ve katkı sunacaklarını açıkladığını'' belirtmesi üzerine Bakan Şimşek, diyalog ile Türkiye sorunlarının çözülmesinin önemini vurguladı.

Muhalefet ve sivil toplum örgütleriyle diyalogdan yana olduklarını ifade eden Şimşek, ''Geçmişte uzlaşmacı bir yaklaşım içinde olmadılar, ama yeni dönemde bu türden uzlaşmacı bir yaklaşım Türkiye'nin menfaatinedir, muhalefetin de menfaatinedir.

Türkiye'nin menfaatine olan her şey bizim de menfaatimizedir. Türkiye'nin sorunlarına sırtımızı dönerek, kayıtsız kalamayız. Ne muhalefet kayıtsız kalabilir ne de iktidar. Hep beraber işbirliği, güçbirliği içinde sorunların çözümü için katkıda bulunmamız lazım.

Muhalefet bu türden yapıcı bir noktaya gelmişse bundan Türkiye kazanacaktır. Bu bizim için önemli bir husustur. İnşallah öyle olur. Geçmişte maalesef arzulanan noktaya gelinmedi'' şeklinde konuştu.

Şimşek, daha sonra CHP ve MHP'den AK Parti'ye geçen 25 kişiye rozet taktı.

AK Parti İl Başkanlığında düzenlenen toplantıya, ''5. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali''ne katılmak için Gaziantep'te bulunan KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, AK Parti Milletvekilleri Özlem Müftüoğlu ve Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer de katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA