• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhtarların yüzde 55i değişti
02 Nisan 2014 Çarşamba 13:01

Muhtarların yüzde 55'i değişti

Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Türkiye genelinde muhtarların yaklaşık yüzde 55'inin değiştiğini söyledi.
Özünal, yaptığı açıklamada, yerel seçimler öncesinde muhtar adayı sayısında önemli artış olduğunu, demokrasi adına büyük bir yarışın geride kaldığını belirtti.
 
Seçimlerde özellikle kırsal alandan istenmeyen olayların yaşandığını vurgulayan Özünal, şunları kaydetti:
 
"Muhtarların özlük haklarındaki artış ve muhtarlık müessesesinin bazı bölgelerde siyasi kariyerin ilk basamağı olarak görülmesi bazı bölgelerde demokrasiye aykırı, insanlık adına üzücü durumların yaşanmasına neden oldu. Seçim sürecinde çıkan istenmeyen olaylarda hayatını kaybedenlere Allah'ta rahmet, yaralananlara da şifa diliyorum. Genel itibariyle baktığımızda bu kavgalar şehirlerde de değil de daha çok kırsal kesimde yaşandı. Kırsal kesimde muhtarlık her yıl çekişmeli geçer ancak bu yıl daha da farklı oldu. Olayların yaşanma nedenine gelince benim asıl kanım sebep, İçişleri Bakanlığı tarafından muhtarlara verilen ödenek değil. Bazı bölgelerde iç çekişme olurken bazı yerlerde aşiretler ve aileler arasındaki kavgalar etkili oluyor. Ne ödenek ne de tabanca ruhsatının etkili olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki bu işin siyasi nedenleri de var."
 
Özünal, bu tür olayların da bir daha yaşanmasını istemediklerini, muhtarlığın demokrasinin temeli, siyasetinin mihenk taşı olduğunu dile getirdi.
 
Muhtarların yaklaşık yüzde 55'i değişti
 
Seçimlerden önce Ankara'da muhtarların katılımıyla bir toplantı yaptıklarını, güzel ve çağdaş hizmet vurgusunu bütün muhtarlarla istişare ettiklerini anlatan Özünal,"Seçmene 'ahbap çavuş ilişkisine göre değil, mahallenin sorunlarına çözüm üretecek, teknolojiyi kullanan, mahallenin çıkarına olacak adayları seçin' dedik. Türkiye'nin yaklaşık her mahallesinde kadın ve genç adaylarımız vardı. Bu kişilerin seçilmesi yönünde telkinlerde bulunduk. Bu çağrımız sonuç verdi ve ilk tespitlerimize göre muhtarların yaklaşık yüzde 55'inin değiştiğini gördük. Teşvik ettiğimiz kadın adaylar seçilince teşekkür ediyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor" diye konuştu.
 
Mahallenin ihtiyaçlarını, kaçak yapıyı, imar durumunu en iyi muhtarın bileceğine dikkati çeken Özünal," Şu anda yerel yönetimler için sadece bir istişare mekanizması olarak görülen muhtarlığın, özellikle mahallelerle ilgili alınan kararlarda daha etkin rol oynaması lazım. Bunun çerçevesinin yasalarla çizilmesi lazım. Bu konuda gerekli hazırlıkları yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA