• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhtar oylarını CHP iptal ettirdi
05 Nisan 2014 Cumartesi 09:25

Muhtar oylarını CHP iptal ettirdi

YSK'nın seçim sonrası tavrı, partilere adil yaklaşımla ilgili soru işaretlerine neden oldu.

Seçimler sonrasında, sandığa şaibe karıştığı iddiasıyla kaos oluşturmak isteyen çevrelerin çabaları sürerken, Sadi Güven başkanlığındaki Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) sergilediği tavır, soru işaretlerine yolaçtı. YSK'nın seçim sürecinde sandık kurullarını ve vatandaşları yeterince bilgilendirmediği eleştirileri gündeme gelirken, bunun en büyük göstergesi, muhtar pusulalarının belediye başkanlığı seçimine ilişkin zarfa koyulması nedeniyle çok sayıda oyun geçersiz sayılması oldu.

AK Parti, Kartal ilçesindeki seçimlere ilişkin yaptığı itirazda bunu dile getirdi. İstanbul İl Seçim Kurulu da verdiği karada, AK Parti'nin bu yöndeki görüşlerini haklı buldu. Seçim Kurulu'nun kararında 'seçmenlerin hem seçim öncesinde hem de seçim sırasında bilgilendirilmesi gerektiği' hatırlatılarak, yapılan itirazlarda belediye ve muhtar pusulalarının yaygın olarak aynı zarftan çıkmasının seçmenin yeterince bilgilendirilmediğini ortaya koyduğu belirtildi. Ancak bu hüküm, CHP itirazını geceyarısı görüşen YSK'nın kararıyla geçersiz hale geldi.

'MUHTAR' GEÇERSİZ YAPTI

İstanbul İl Seçim Kurulu, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 'hesaba katılan ve katılmayan oy pusulaları' ile ilgili maddesi gereğince, 'seçim türü' aynı olduğu için muhtar seçimine ilişkin pusula çıkan zarflardaki belediye başkanlığı oylarının geçerli sayılması gerektiğini dile getirdi. İstanbul İl Seçim Kurulu'nun 3 Nisan'da AK Parti'nin itirazını haklı bularak aldığı bu kararın iptali için CHP aynı gün Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu. YSK Başkanlığı da CHP'nin itirazı üzerine ertesi günü beklemeden aynı günün akşamında saat 22.00'de kurul üyelerini toplantıya çağırdı.

CHP'NİN DEDİĞİ OLDU

YSK, CHP'nin isteği doğrultusunda, İstanbul İl Seçim Kurulu'nun, Kartal 1, Kartal 2, Büyükçekmece ve Silivri ilçelerinde, mavi renkli belediye seçimlerine ilişkin zarftan muhtarlık oy pusulası çıkması halinde o oyların geçerli sayılacağına ilişkin kararını kaldırdı. Muhtar pusulası çıkan zarfların da geçerli sayılması için AK Parti seçim günü henüz oy verme işlemi sürerken de YSK'ya başvuruda bulunmuş ancak bu talep de kabul edilmemişti. Türkiye genelinde kullanılan oyların yüzde 4'ü (1 milyon 663 bin) geçersiz sayılırken, geçersiz oyların büyük bölümünün muhtar ve belediye adayı pusulalarının aynı zarfa koyulmasından kaynaklandığı öğrenildi. AK Parti kurmayları, geçersiz oyların yarıdan fazlasının kendi partilerinin oyu olduğunu dile getiriyor.

60 yılın ardından güven kaybı var

YSK ile ilgili eleştiri konularının başında partiler arasında denge gözetmediği iddiası geldi. YSK'ya CHP tarafından yapılan itirazların çoğunun kabul edildiği, AK Parti, MHP, BDP ve SP'den yapılan itirazların büyük bölümünün ise reddedildiği dile getirildi. AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 'YSK'nın bu süreçte almış olduğu kararlarla, 60 yıldan fazla zamandır oluşturmuş olduğu güvenilirliği birtakım acabalar, soru işaretleriyle malul hale getirdiğini düşünüyorum' dedi. Şentop, partilerin taleplerine karşı YSK'nın bir denge içinde yanıt vermesi gerektiğini ifade etti. Şentop, 'YSK üyelerinin mensubiyetlerini, siyasi görüşlerini hepimiz biliyoruz. Bu da gayet normaldir. Her insan gibi hakimlerin de siyasi görüşleri olabilir. Sorun şu; bu siyasi görüşlerine göre hukuku, belgeleri çarpıtmak yanlıştır. Siyasi görüşünüz olabilir ama siz hukuka, belgelere, delillere göre karar vermek mecburiyetindesiniz' diye konuştu.

Kapıyı bu kez Ankara için çalacaklar

Ankara İl Seçim Kurulu, CHP'nin büyükşehir belediyesi seçim sonuçlarıyla ilgili itirazlarını reddetti. CHP Ankara İl Başkanlığı, önceki gün İl Seçim Kuruluna yeniden sayım yapılması, iptal edilen oyların yeniden değerlendirilmesi ve birleştirme tutanaklarına ilişkin itirazda bulunmuştu. CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, itirazlarının Ankara İl Seçim Kurulu'nca reddedildiğini bildirdi. İl Başkanlığından itirazın reddine ilişkin CHP'ye henüz bir gerekçe bildirilmediği ifade edilirken CHP'nin bugün YSK'ya başvurması bekleniyor. CHP'nin 'zarflarda muhtar kağıdı' için yaptığı itirazı geceyarısı toplanarak görüşen YSK'nın, Ankara başvurusu hakkında ne karar vereceği merakla bekleniyor. Bu arada Antalya'da CHP adayı Mustafa Akaydın'ın seçimlere yönelik yaptığı 29 itirazın tamamı İl Seçim Kurulu'nca reddedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da köpeğe cinsel istismar!
  • Ak Parti Selçuklu teşkilatından Pekyatırmacı'ya hayırlı olsun ziyareti
  • Amcasının kızı tarafından sırtından bıçaklandı
  • Konya'da cinayet zanlısı komşusuna, öldürmeden önce çay ısmarlamış
  • Akef’te materyal sergisi ve okul öncesi kostüm defilesi düzenlendi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA