• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhasebe Haftası kutlanıyor
01 Mart 2013 Cuma 17:06

Muhasebe Haftası kutlanıyor

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odasında 1-7 Mart Muhasebe Haftası nedeniyle kokteyl verildi.
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odasında 1-7 Mart Muhasebe Haftası nedeniyle kokteyl verildi.
Kokteylde konuşan Konya SMMM Odası Başkanı İsmail Turan, meslektaşlarının işlerini yaparken hak ettiği karşılığı alamadığını söyledi. Turan, “Meslektaşlarımın bürolarında iş yoğunluğu devam ederken, tahsilat sıkıntısı çekmeleri, aynı zamanda işlerinde oluşan sorunları mükelleflerine yansıtmadan çözmeye çalışmaları ne kadar zor bir mesleği icra ettiğimizin en büyük göstergesidir. Bunca olumsuzluğa rağmen meslektaşlarım ses çıkarmadan mükellef devlet köprüsü görevini başarıyla yerine getirmektedirler. Meslektaşlarım bu kadar cefakâr şekilde işlerini yaparken hak ettiği karşılığı maalesef alamamaktadır. Bunun en büyük göstergesi kısa süre önce Oda olarak bizimde büyük çaba sarf ettiğimiz Bağımsız Denetim yetkisinin Mali Müşavirlere ilk aşamada verilmemesi ve çabalarımız sonucunda bir takım kriterlerle Mali Müşavirlerinde zorla bu yetki kapsamı içerisine alınmasıdır” dedi.
“BAĞIMSIZ DENETİM EĞİTİMİNDE ACELE ETMEYİN”
Hak ettikleri değeri görememelerinin bir başka örneğinin de Bağımsız Denetimle ilgili eğitimlerde görüldüğünü kaydeden Turan, meslektaşlarına hatırlatmada bulunarak, “İş yoğunluğu arasında genel merkezimiz Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından odamızda düzenlenen bağımsız denetim eğitimlerine katılan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan meslektaşlarımın aldığı eğitim göz ardı edilmektedir. Değerli meslektaşlarım, almış olduğunuz eğitimlerle ilgili gerek odamız gerekse TÜRMOB’un daha önce yaptığı açıklamalara uyarak bağımsız denetim eğitimleri için aceleci davranmayınız. Bu konuyla ilgili TÜRMOB’un Maliye Bakanlığı yetkilileri ve Kamu Gözetim Kurumu ile görüşmeleri devam etmektedir” diye konuştu.
Turan, kapanış tasdiklerinin Haziran ayına alınmasıyla ilgili girişimlerinin olumlu sonuç verdiğini sözlerine ekledi.
"GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZ DENETİM YAPABİLMELİ"
TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya SMMM Odası Onursal Başkanı Ahmet İçyer, 1-7 Mart haftasını Muhasebe Haftasına dönüştürdüklerini açıkladı. Bağımsız Denetim kapsamına genç mali müşavirlerin de alınması gerektiğini dile getiren İçyer, “Her çıkan yasa, yönetmelik ve değişiklik iş dünyasını ilgilendirse de cefasını çeken bizim meslektaşlarımız oluyor. Kamu kurumları AB kriterleri uygulayacağız derken mevcut yapı taşları zedeleniyor. Bunların en son mesleğimizle ilgili olan bölümü Kamu Gözetim Kurumu’nun bir çırpıda meslek mensuplarımızı bir tarafa itip yalnızca TÜRMOB’un içerisindeki 4 bin yeminli mali müşavire denetim yetkisi verirken 10 yıllık siyasi iktidarın 4 gün içerisinde geri adım atarak yönetmeliğin değişmesini sağlayan bizim kitlesel duruşumuz ve dayanışmamızdır. Bu değişiklikler yine istediğimiz gibi olmadı ve 15 yılı geride bırakan meslektaşlarımız 2. bir eğitime ve maddi külfete tabi tutulacak. Bizim hedef kitlemiz 5 yıl ve üzeri meslek mensuplarımızdır. Yabancı dil bilen genç meslek mensuplarımız da denetim yapabilmelidir” şeklinde konuştu.
Kokteyle meslek mensuplarının yanı sıra İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, SGK İl Müdürü Cem Dinç, Vergi Dairesi Grup Müdürleri, Konya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsmail Haydaroğlu, Konya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Namık Köklüsoy, Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA