• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhalefete, Türkiye vizyonunu kazandıramadık
06 Kasım 2010 Cumartesi 14:38

Muhalefete, Türkiye vizyonunu kazandıramadık

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz bir konuda başarısız olduk, muhalefete tüm çabalarımıza, tüm gayretlerimize rağmen büyük Türkiye vizyonunu kazandıramadık' dedi.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz bir konuda başarısız olduk, muhalefete tüm çabalarımıza, tüm gayretlerimize rağmen büyük Türkiye vizyonunu kazandıramadık' dedi.
 
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde başladı.
 
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Çarşamba ve Perşembe günleri Kosova'da temaslarda bulunduğunu hatırlatarak, oradaki temasları konusunda Salı günü yapılacak parti grup toplantısında ayrıntılı bilgi aktaracağını söyledi.
 
Erdoğan, Kosova'nın tarihi şehri, Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Prizren'deki programa programlanan saatten 3 saat sonra ulaşabildiklerini, öncelikle Türk taburunu ziyaret ettiklerini ve askerlerle hasret giderdiklerini anlattı.
 
Prizren Belediyesi'nin kendisine vereceği fahri hemşehrilik beratını almak için şehrin meydanı olan Şadırvan Meydanı'na hareket ettiklerinde, şehrin sokaklarındaki manzarayı kelimelerle ifade etmesinin mümkün olmadığını kaydeden Erdoğan, 'İnanın o manzarayı görüp de gözyaşlarına hakim olabilmek mümkün değil. Kilometrelerce uzunluktaki Prizren caddelerinde bizim geçeceğimiz yol kenarlarında muhteşem bir kalabalığın saatlerce bizim geçişimizi beklediğini gördük' diye konuştu.
 
Erdoğan, ellerinde Türk ve Kosova bayraklarıyla binlerce çocuğun büyük bir coşku ve heyecanla, en önemlisi de sevinçle 'Türkiye, Türkiye' diye tempo tutuklarını anlattı.
 
Çocukların gözlerinden umut, muhabbet fışkırdığını ifade eden Erdoğan, çocukların Prizren'deki soydaşların çocukları olmadığını, Prizren'in etnik yapısının çok renkli olduğunu söyledi.
 
Orada halktan gördükleri ilgiyi detaylı olarak anlatan Erdoğan, Şadırvan Meydanı'na ulaştıklarında orada da ayrı bir coşku selinin kendilerini karşıladığını söyledi. Erdoğan, 'Prizren'de aynen Türkiye'de büyük bir meydan mitingi yapıyor gibiydik, kendimizi öyle hissettik' dedi.
 
Prizren'deki manzaraya benzer bir manzarayı aynen Mamuşa'da da yaşadıklarını, Mamuşa'da 22 derslikli bir Anadolu ilköğretim Okulu'nun yapıldığını ve bu okulun mimarisiyle modern bir ilköğretim okulu olduğunu kaydeden Başbakan, bu coşku ve muhabbeti çok iyi anlamak, çok iyi analiz etmek durumunda olduklarını vurguladı. Erdoğan, 'Bu muhabbet bir ülkeye, bir millete, bir tarihe yöneliktir. Bu muhabbet yüzyıllar içinde tarih içinde gelişmiş bir muhabbettir. Zaman zaman gücünü kaybetmiştir, baskı altına alınmıştır ama hiçbir zaman eksilmemiştir' diye konuştu.
 
Kosova'nın bağımsızlığının Türkiye tarafından ilk anlarda tanınmasının önemine işaret eden Erdoğan, bağımsızlığın ilanı anında Bakanlar Kurulu toplantısında olduklarını ve olayları an ve an takip ederek, bağımsızlığın ilan edilmesiyle, bağımsızlığın Türkiye tarafından kabul edildiğini duyurduklarını anlattı.
 
Kosova vatandaşlarını sokağa dökenin, güçlü bir Türkiye'den itibarlı bir Türkiye'den dost ve kardeş Türkiye'den resmi bir heyetin ülkeye gelmesi olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: 'Her fırsatta ifade ediyorum, bu ülkenin pasaportunun artık dünyanın tüm ülkelerinde artan bir itibarı var. Bu ülkenin parasının dünya genelinde artık bir itibarı var, değeri var. Bu ülkenin bayrağının artık dünya ülkeleri nezdinde yakın geçmişle kıyaslanmayacak ölçüde saygınlığı var. En önemlisi de bu milletin bu ülkenin vatandaşlarının artık gittikleri her yerde coşkuyla, heyecanla kucaklandığı bir süreç var. İşte bu süreç AK Parti ile bu noktalara gelmiş bir süreçtir.
 
Bu süreç 3 Kasım 2002'deki seçimlerle kırılma yaşamış, ivme kazanmış bir süreçtir. Bu süreç, sizlerin bu emaneti omuzladığınız andan itibaren, bu emaneti kutsal bilerek yola revan olduğunuz gün aslında heyecan kazanmış böylece aşama aşama sürekli yükselerek gelmiş bir süreçtir.'
 
Sekiz yılda millet için çok büyük işlerin altına imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, umutsuzluk içinde devraldıkları Türkiye'yi bugün umudun ülkesi haline getirdiklerini söyledi.
 
Erdoğan, 'Yarım kalmış projeleri tamamladık, tamamlıyoruz. 20 yıl, 25 yıl önce temeli atılıp bırakılmış projeleri şimdi biz tamamlıyoruz, rafları temizliyoruz, ama bunun yanında sıfırdan başladıklarımız da var. Kendi projelerimizi hızla uygulama planına geçirdik, tamamladık, tamamlıyoruz. Tarih veriyoruz, o tarihte bitiriyoruz. Her projeyi tamamladığımızda yenisine başladık. Her hedefe ulaştığımızda kendimize yeni hedefler belirledik' diye konuştu.
 
'MUHALEFETE TÜRKİYE VİZYONU KAZANDIRAMADIK'
Burada çok samimi bir itirafı da dile getirmek istediğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: 'Biz bir konuda başarısız olduk, muhalefete tüm çabalarımıza, tüm gayretlerimize rağmen büyük Türkiye vizyonunu kazandıramadık. 8 yıldır ısrarla, bıkmadan, usanmadan, yılgınlığa düşmeden muhalefetin Sivas'ın ötesine geçmesini istedik, muhalefetin, muhalefet partilerinin liderlerinin Ankara'dan dışarıya çıkmalarını Anadolu'ya geçmelerini istedik.
 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz bir konuda başarısız olduk, muhalefete tüm çabalarımıza, tüm gayretlerimize rağmen büyük Türkiye vizyonunu kazandıramadık' dedi.
 
Diyeceksiniz ki, 'Halkoylaması öncesinde çıktılar gezdiler.' Mesele o günlerde gezmek dolaşmak değil, her an Türkiye'yi dolaşmak. Siyasetçinin görevi bu. Parlamentoda ülkemiz için attığımız adımlarda hiçbir zaman yanımızda olmadılar. Her zaman estek köstek oldular. 'Nasıl olur da bunun önünü keseriz, bu iş yapılmaz'ı düşündüler. 'Burada ülkemizin menfaati var' diye gerekli desteği hiçbir zaman vermediler. Biz dünyayı biraz tanıyoruz. Dünyada hiçbir zaman muhalefet - gelişmiş ülkeleri kastediyorum- bu anlayışla hareket etmez. Eğer ülkesinin çıkarı varsa seve seve gelir ona desteği verir. Ama bizde tam aksi.
 
İşte görüyorsunuz halk oylaması bitti, muhalefet yeniden Ankara'ya kapandı. Hatta birileri de sadece partilerinin içine kapandı. Milletin derdini bir kenara bırakıp yine kendi derdine düştü. İnşallah bir gün Sivas'ın da ötesine geçerler, İnşallah bir gün Iğdır'ın, Hatay'ın, Edirne'nin de ötesine giderler. İnşallah içeriden Türkiye'nin nasıl göründüğünü, dışarıdan nasıl göründüğünü görme duyma, hissetme imkanına kavuşurlar.
 
Biz 8 yıl boyunca bunu başarmak, muhalefeti yollara düşürmek için çok çalıştık, aynı şekilde çalışacağız ve inşallah bu konuda da başarılı olacağız.'
 
Muhalefetin yurt dışına çıktığı zaman da, 'Acaba AK Parti iktidarını yalan yanlış beyanlarla nasıl şikayet ederiz, nasıl karalarız?' derdine düştüğünü savunan Erdoğan, bunu da şikayet ettikleri kişilerden dinlediklerini söyledi.
 
Erdoğan kendilerine, 'Sizlerle ilgili bize böyle dediler' denildiğini ifade ederek, 'Siz bizi nasıl görüyorsunuz? dediğimizde. 'Herkese Tanrı bu tür muhalefet versin' diyorlar. Bu da onların bize söylediği' şeklinde konuştu.
 
Türk milletinin çok hayal kırıklığı yaşadığını, kendilerinin bu hayal kırıklığını yaşatmayacaklarını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: 'Eğer yanlış yaparsak, onların emanetini gerektiği gibi korumazsak, milletin emanetine halel getirirsek, sadece Mardin, sadece Trabzon, Mersin, Sivas, Erzurum, Manisa, Tekirdağ değil, Şam da hayal kırıklığı yaşar, Beyrut da hayal kırıklığı yaşar, Gazze, Saray Bosna, Üsküp, Priştine, Prizren, onlar da hayal kırıklığı yaşar. Eğer hedeflerden saparsak, kibire gurura prim verirsek, eğer tevazudan ayrılırsak, biliniz ki sadece Bitlis'in, Şırnak'ın, Giresun'un, Bolu'nun, Edirne'nin çocuklarının değil, Bağdat'ın, Kabil'in, Bakü'nün, Mamuşa'nın çocuklarının da gözlerindeki umut ışığı eksilir. Çünkü tarih bizi bu coğrafyada birbirimize kardeş eyledi. Bizim bu coğrafyada kaderimiz ortak çizildi. Tarih boyunca biz birlikte üzüldük, birlikte sevindik. İşte bugün de birlikteyiz. Bugün de biriz ve beraberiz. Bugün de coşkuyu, heyecanı, sevinci, hüznü kederi paylaşıyoruz. Hiçkimse bundan rahatsız olmasın. Kimse endişe duymasın, hiçkimse bu yakınlığı bu muhabbeti farklı yerlere çekmeye kalkışmasın. Su yatağında akar ve şu anda Türkiye kendi mecrasında geleceğe doğru ilerliyor.'
 
Barış, adalet, birbirine hoşgörü, uluslararası hukuk ve refahın Türkiye'nin dış politikasını şekillendiren ilkeler olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bugün Türkiye'nin, bu ilkeleri tam anlamıyla hayata geçirdiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin bugün bölgesinde bir barış unsuru ve barışı güçlendirici bir ülke olduğunu kaydetti.
 
Türkiye'nin aynı anda Sırbistan ile de Bosna Hersek ile de Kosova ile de rahatlıkla görüştüğüne işaret eden Erdoğan, AB ile katılım müzakerelerini yürüten Türkiye'nin, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya ile aynı anda diyalog kurabildiğini vurguladı.
 
Bunun gerek Avrupa, gerek Orta Doğu, gerek Kafkasya, gerek Balkanlar için bir şans ve imkan olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, 'Diyoruz ki gelin bu fırsatı kullanın, gelin Türkiye'nin imkanlarından istifade edin. Barış için, adalet için, hukuk için, refah için Türkiye'nin çok boyutlu dış politikasından yararlanın. Vizyon sahibi liderlerin bu noktada desteğine şükranlarımızı sunuyoruz. Ama vizyon sahibi olmayan, iç siyaset adına Türkiye'yi hedef alanların da kendilerine de halklarına da ülkelerinin geleceğine de haksızlık ettiğini burada bir kez daha özellikle Avrupalı bazı liderlere hatırlatmak istiyorum' diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan, güçlü, sorunlarını çözmüş, içeride huzurunu sağlamlaştırmış, kardeşliğini pekiştirmiş bir Türkiye'nin gerek Avrupa, gerek Orta Doğu, gerek Kafkaslar, gerek Balkanlar için de bir istikrar unsuru olduğunu söyledi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA