• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müftülerin"yeni anayasa"dan isteği
14 Şubat 2013 Perşembe 17:41

Müftülerin"yeni anayasa"dan isteği

Afyonkarahisar'da toplanan il müftüleri "Yeni anayasada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın özerkliğini güvence altına alan ve kamu tüzel kişilik sağlayan" bir düzenleme yapılması istedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesindeki bir otelde düzenlenen ''İl Müftüleri Semineri''nin kapanışına katıldı.

Toplantının son gününde, Görmez'in başkanlığında yapılan istişarenin ardından hazırlanan ''Sonuç Bildirgesi'' Dini Yayınlar Genel Müdürü Yüksel Salman, tarafından okundu.

Cami içi hizmetlerde olduğu gibi cami dışı din hizmetlerinde de daha etkin ve verimli bir hizmet politikası geliştirmek için sürekli gelişme ve yenilenme ihtiyacının aşikar olduğu kaydedilen açıklamada şöyle denildi:
''Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'nin belli başlı sorunları karşısında dinin alanını daraltma ya da abartılı bir şekilde genişletme anlayışından uzak durarak dinin kendi tabiatına denk bir duyarlılık içinde milletin huzur ve saadetinin teminatı olan maneviyata ulaştırılması konusundaki azim ve kararlılığını sürdürüyor. Bu bağlamda dini bir takım yorum, adet ve geleneklerle özdeşleştiren, hurafeler zemininde insanımızın maneviyatını hayattan koparan her türlü olgu karşısında teşkilatımız gereken irşad görevinin gerçekleştirilmesi öncülüğünü devam ettirecektir. Bugün başta Suriye olmak üzere coğrafyamızdaki kimi sorunlu bölgelerde mezhep olgusu üzerinden Müslümanları bölüp parçalamaya yönelik girişimler karşısında herkesin uyanık ve basiretli olması gerekir. Hutbe ve vaazlar birer irşad vasıtası olarak çok büyük önem taşıdığı açıktır. Bundan dolayı özensiz, gündemden kopuk ve sıradan söz akışlarıyla örülmüş bir hutbe ve vaaz içeriğiyle bu görevin hakkıyla yerine getirilemeyeceği malumdur. Hutbe ve vaaz metinlerinin iyileştirilmesi konusunda gereken bütün tedbirler özenle alınmalıdır''

Yeni anayasa

''Yeni Anayasa çalışmalarında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilmi ve dini özerkliğini güvence altına alan ve başkanlığımıza kamu tüzel kişiliği sağlayan bir düzenleme günümüz dünyasının gerekliliklerini karşılayabilme bakımından başkanlığımızı daha da güçlü hale getirecektir'' ifadesine yer verilen bildirgede 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası temasının 'Hz. Peygamber ve İnsan Onuru' olarak belirlendiği kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA