• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müftüden Ramazan bayramı mesajı
13 Haziran 2018 Çarşamba 14:35

Müftü'den Ramazan bayramı mesajı

Kendisi de bayram olan rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayı bize bir bayram armağan ederek gitti

Bayramlar aynı din aynı inanç etrafında yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden, bizi millet olarak bir eyleyen, diri eyleyen, iri eyleyen ilahi armağanlardır.

Bayram İslam kardeşliğinin, iman kardeşliğinin tezahürüdür, insanlığın kurtuluşu için akan bir rahmet pınarıdır.

Bayramımız Ramazanın manevi atmosferinde yenilenen nefislerimizle parçalanan kalplerimiz arasında yeniden ülfete vesile olmalıdır. Bu bayram yeryüzüne dağılmış, ayrılığa düşmüş İslam ümmetinin yeniden dirilişi, yeniden ayağa kalkışı, aynı ülkü etrafında birlikte yeniden yürüyüşü ve uyanışı için dua etmeliyiz. Bayram sevincini, neşesini, huzurunu öncelikle kalbimizin derinliklerinde hissetmeliyiz. Bu sevinci aile efradımıza, komşularımıza, akrabalarımıza, arkadaşlarımıza, milletimize ve insanlığa yaymalıyız. Bayram günleri kendimizi yalnızlaştırdığımız tatil günleri değil; Ailemizle, çocuklarımızla, torunlarımızla camilerimizi bayram namazında doldurma günüdür. Dili bir, imanı bir, gönlü bir insan yığınları arasına katılma günüdür.

“Süleymaniye’de Bayram sabahı” şiirinde şairin söylediği gibi; Bayram Sabahı, Kosova’dan-Niğbolu’ya, Eğri’den-Uvyara, Varna’dan- İstanbul’a gönül coğrafyamızı yeniden hatırlama günüdür. Yüreklerimizin ağır yükü olan dargınlıkları, küskünlükleri, düşmanlıkları, kin ve öfkeyi bir kenara bırakarak af ve bağışlama yolunu tercih etme günüdür.

Bu bayram annelerimizi, babalarımızı, büyüklerimizi sevindirelim. Ahirete irtihal edenleri rahmetle, ziyaretle, dua ile yad edelim. Hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi mutlu ve bahtiyar etmenin nezaket, zarafet ve rıfk ile yollarını arayalım, çocuklarımızı bayramın coşkusuyla tanıştıralım, yetimlerimizi sevindirelim. Hocalarımızı, öğretmenlerimizi hürmet ve muhabbetle ziyaret edelim, sıla- i rahim edelim, arkadaşlarımızla buluşalım.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve milletimiz olmak üzere Konya merkez, ilçeler ve mahallelerde yaşayan kardeşlerimizin, Türkiye’nin çeşitli illerinde ve yurt dışında yaşayan Konyalıların, Alem-i İslam’ın mübarek bayramlarını tebrik eder, Ramazan Bayramının milletimizin, İslam dünyasının, bütün insanlığın huzur, esenlik ve mutluluğuna vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, sağlık, bereket ve afiyet dilerim.

Bayramınız mübarek olsun.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Karapınar'da 300 fidan toprakla buluştu
  • Altınapa Baraj gölünde denetimler sürüyor
  • TEMA'dan "bez torba" ve "matara" çağrısı
  • Ereğlililerden güç birlikteliği
  • "Karatay için 100'e yakın projemiz var"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA