• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müfettişlerin şok Kılıçdaroğlu yorumu!
25 Mayıs 2010 Salı 12:07

Müfettişlerin şok Kılıçdaroğlu yorumu!

Kılıçdaroğlu'nun teröristleri SSK'ya doldurduğu iddiasını soruşturan bakanlık müfettişlerinin, şok Kılıçdaroğlu değerlendirmesi...
Kılıçdaroğlu'nun teröristleri SSK'ya doldurduğu iddiasını soruşturan bakanlık müfettişlerinin, şok Kılıçdaroğlu değerlendirmesi...
 
Devletin resmi raporları, CHP'nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel müdürlüğü döneminde Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) PKK ve diğer yasa dışı sol terör örgütleri mensuplarının nasıl doldurulduğunu gözler önüne seriyor.

28 Haziran 1998 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan inceleme raporunda, SSK'ya alınan 22 personelin PKK, Dev-Yol ve TİKB gibi terör örgütleriyle olan ilişkileri ortaya konuluyor. Bu 22 personel içerisinde güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya giren bile var.

Dönemin Bakanlık Müfettişi Yusuf Aydın tarafından düzenlenen inceleme raporunda söz konusu 22 personelin, Dr. Kemal Subaşı, Dr. Muzaffer Irmak, Dr. Seyfettin Kızılkan, Dr. Sinan Olcan, Mustafa Gürler, Hayri Duman, Ş. İsmail Metin, Nazife Kaya, Ahmet Turan, Mehmet İpekçi, A. Osman Pehlivan, Ayhan Bülüm, Medet Kalkan, Erdal Camcı, İzzettin Endakçı, Şemsettin Kaya, Behlül Karadaş, Habip Güzel, Mehmet Ardıç, Hasan Ertürk, Hüsnü Ertürk ve Ali Uludağ olduğu belirtiliyor.
Raporda, SSK Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan 22 personelin PKK ve diğer yasa dışı bölücü terör örgütleriyle bağlantıları olduğunun, İçişleri Bakanlığınca da tespit edildiğine yer veriliyor.
Bakan Nami Çağan tarafından Yusuf Aydın'a yaptırılan raporda, “Bu personelin büyük bir kısmının Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı veya bizzat imzası ile atandığı veya terfi ettirilerek etkili görevlere getirildiği görülmüştür” deniliyor.
Raporda ilgili mercilerin, atanacak personelin örgüt bağlantılarını yazılı olarak bildirmesine ve SSK Genel Müdürlüğü'nü uyarmasına rağmen, bu gereklere aykırı hareket edilerek bazı PKK'lıların etkili görevlere getirildiğine dikkat çekiliyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN ISRARLI TUTUMU ANLAŞILAMAMIŞ

Teftiş Kurulu'nun raporunda, SSK'ya atanan ve terör örgütleriyle bağlantıları ortaya çıkan 22 personelin karıştığı olaylar bir bir sıralanırken; konuyla ilgili daha önce Çalışma Bakanlığı müfettişleri tarafından düzenlenen iki rapora yer veriliyor.

Bu raporlarda, “Kılıçdaroğlu'nun bu atamalarla ilgili ısrarlı tutumunun nedeninin anlaşılamadığı” belirtiliyor. Raporlarda Kemal Kılıçdaroğlu'nun yazılı olarak dikkatinin çekilmesi ve uyarma cezası verilmesi teklif ediliyor.

VALİYE RAĞMEN PKK'LIYI BAŞHEKİM YAPTI

Raporun bir diğer dikkat çekici bölümü ise, PKK'ya para yardımı ve yataklık yaptığı tespit edilen ve hastalar arasında bile ayrımcılık yapan Dr. Muzaffer Irmak'ın bizzat Kılıçdaroğlu tarafından başhekim yapılması.
Hazırlanan rapora göre SSK'ya naklen geçişi sağlanan Dr. Muzaffer Irmak, Kılıçdaroğlu'nun teklifi ve imzası ile Van SSK Hastanesi'ne, Van Valiliği'nin 2 Aralık 1994 ve 4 Ocak 1995 tarihli itirazlarına rağmen başhekim olarak atandı.

Irmak daha sonra yine Kemal Kılıçdaroğlu'nun teklifi ve imzası ile Kars Hastanesi'ne başhekim yapıldı.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de Kılıçdaroğlu'nun, PKK'ya yardım yaptığı, teröristleri evinde barındırdığı raporlarla tescilli olan Dr. Muzaffer Irmak'ın başhekimliği konusunda yıllarca direnç gösterdiğini gündeme getirmişti.

Rapora göre Kılıçdaroğlu tarafından etkin göreve getirilen ikinci örnek ise, Diyarbakır DGM tarafından PKK'lılarla irtibatlı olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan, 1996 yılında PKK'lı teröristleri tedavi etmekten ve PKK'ya örgütsel destek sağlamaktan gözaltına alınan Dr. Seyfettin Kızılkan.

Dr. Kızılkan'ın da Diyarbakır Devlet Hastanesi uzmanı iken yine Kılıçdaroğlu'nun teklifi ve imzası ile Diyarbakır SSK'ya başhekim olarak ataması yapıldı.

Raporda, bazı PKK'lı görevlilerin ise memurluktan müdürlüğe yükseltildiği belirtiliyor. (Örneğin: Hayri Duman, Ş. İsmail Metin)

SSK TELSİZLERİNİ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YA VERDİ

İnceleme raporunda SSK Genel Müdürlüğü'nde PKK'lıların korunup kollanması sonucunda, Dışkapı Hastanesi'ne alınan telsiz cihazlarının ve bazı sağlık malzemelerinin PKK'lıların eline geçmesinin de Kılıçdaroğlu döneminde olduğuna dikkat çekiliyor.

Ali Osman Pehlivan, ayniyat memuru olarak görev yaparken hastaneye ait 10 adet el telsizi ve ekipmanlar ile bazı malzemeleri PKK'ya verdi.

Terör örgütüne yönelik operasyonlarda örgüt mensuplarında ele geçirilen el telsizleri ve ekipmanlarının Aselsan tarafından SSK Ankara Eğitim Hastanesi'ne verilen telsizlerden olduğunun tespit edilmesi üzerine hastanede ayniyat memuru olarak görev yapan Pehlivan 19 Haziran 1997 tarihinde yakalanarak gözaltına alındı.
Pehlivan 25 Haziran 1997 tarihinde sevk edildiği Ankara 2 nolu DGM Başkanlığınca tutuklandı.

RAPORDA DİKKAT ÇEKİCİ DEĞERLENDİRME

Bakanlık Müfettişi Yusuf Aydın tarafından hazırlanan raporun sonuç bölümünde şöyle deniliyor: “Sonuç olarak SSK eski Genel Müdürü Kemal KILIÇDAROĞLU'nun Genel Müdürlük yaptığı dönemde SSK'ya PKK'lı veya diğer bölücü örgüt üyelerinin açıktan veya naklen geçişinin sağlandığı, terörle mücadelenin yoğun olarak devam ettiği Diyarbakır, Van ve Kars İllerine bu kişilerin Baştabip yapıldığı, bu kişilerin PKK'lılara her türlü desteği verdiğinin yargı makamlarınca tespit edildiği, bu kişileri koruyup kolladığı, ayrıca sakat ve mahkum kadrolarına da PKK'lıların ve diğer örgüt mensuplarının alındığı, bu kişilerin atamalarında ısrarlı davrandığı ve devlet kurumlarırıın uyarılarının dikkate alınmadığı anlaşılmıştır.”

BÇG'YE GÖRE KILIÇDAROĞLU SSK'YA TERÖRİSTLERİ DOLDURMUŞ

28 Şubat döneminde Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) Kılıçdaroğlu hakkında hazırladığı bir raporda, Kılıçdaroğlu'nun SSK genel müdürlüğü yaptığı sırada 'Kürtçü-bölücü' faaliyetler içinde olduğu ileri sürülüyor.

Rapora göre, genel müdürlüğü döneminde SSK'ya aldığı 10 bine yakın kişinin tamamı Alevi veya Kürt kökenliydi. İşe aldığı 100'den fazla kişi PKK ve TKLP terör örgütleri üyeliği yapıyordu.

POLİS KATİLİ PKK'LILARLA GENELEVE GİTTİ

Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP PM üyesi Ali Kılıç'ın, Deniz Feneri e.V. davasını takip için gittiği Almanya'da polis katili ve uyuşturucu kaçakçısı 2 PKK'lıyla geneleve gittiği iddia edilmişti.

Bir dönem Alman istihbaratında görev yapan gurbetçi Talip Doğan Karlıbel'in iddiasına göre Kılıçdaroğlu ve Kılıç, 2 PKK'lının içinde bulunduğu HH DP 934 plakalı bir araçla genelev tarzı bir saunadan çıkmıştı. 
2 CHP'li ile 2 PKK'lının içinde bulunduğu aracı arka lambası yanmadığı gerekçesiyle durduran Alman polisi, düzenlenen ceza tutanağına 4 kişinin ismini yazmıştı.

Araştırmacı-Yazar Karlıbel bu iddiasına ilişkin belgeleri Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'na vererek Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

 

-Habervaktim-Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA