• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müfettişlere özel tim
18 Mart 2014 Salı 09:38

Müfettişlere özel tim

Cemaat okullarında kara propaganda ihbarlarını inceleyen müfettişler, kendisine veli süsü veren bir grubun saldırısına uğradı. Bakan Avcı, müfettişleri yönelik saldırının planlı olduğunu açıkladı.

Özel okul, dershane ve yurtlarda yapılan kara propagandaları inceleyen müfettişler, gittikleri illerde paralel yapının saldırılarına uğruyor. Müfettişlerin geldiğini öğrenen cemaat mensupları, veli kisvesi altında, müfettişlerin çalışmalarını engelliyor.

ŞİKAYET VELİLERDEN

Özel okul, yurt ve dershanelerde kara propaganda nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığına karşıt görüşlü öğrenci ve velileri şikayette bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı da 'Siyasi propaganda yapıldığı, öğrencilerin yapılan propaganda doğrultusunda etkilendiği, devlet erkanına yönelik iftira, kin ve nefret uyandırıcı ifadelerin kullanıldığı, bu yöndeki propagandalara tepki gösteren, farklı siyasal tercihleri bulunan öğrencilerin kurumlardan uzaklaştırıldığı, ayrıca öğrenci velilerine yönelik siyasi amaçlı toplantılar düzenlendiği' şeklindeki iddiaları araştırmak üzere müfettişler görevlendirdi.

LİNÇ GİRİŞİMİ

İddialar üzerinde Adana'da Milli Eğitim Bakanlığı, özel okul, yurt ve dershanede incelemelerde bulundu. Müfettişlerin gittiği okullarda bazı cemaat mensupları taşkınlık yarattı. Aynı kişilerin veli kisvesi altında her okula gitmesi dikkat çekti. Sözlü- fiili saldırıya uğrayan müfettişler, suç duyurusunda bulundu.

O SORULAR SORULMADI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da yaptığı açıklamada, bazı eğitim kurumlarında siyasi propaganda yapıldığı yönünde ihbarlar geldiğini müfettişlerin de bu iddiaları araştırdığını söyledi. Müfetişlerin görevini yaptığını ve yapmaya devam edeceklerini kaydeden Avcı, şunları söyledi:

'Müfettişlerimize yakıştırılan o münasebetsiz soruların hiçbiri müfettişlerimiz tarafından sorulmamıştır. Bu tür haberler müfettişlerimizi, yıldırmak ve görevlerini yapamaz hale getirmek amacına yöneliktir. Bazı okullarda önceden hazırlık yapılarak müfettişlerimize sözlü ve fiili bazı saldırılar olduğunu biliyoruz. O konularda suç duyurusunda bulunuyoruz. Hiç kimse müfettişlerimizle bu şekilde uğraşamaz.'

100 bin kişi nereden çıktı

Eskişehir'de temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 100 bin okul yöneticisinin görevden alınacağı iddialarına cevap verdi. Haberi basından öğrendiğini söyleyen Bakan Avcı şunları kaydetti: 'Ben de sizin gibi şaşkınlıkla okuyorum. O yasa metnini açan ve okuyan her medya mensubu görecek ki, orada 4 yılını tamamlamış olan okul yöneticilerinin bu ders yılı sonunda, 4 yılını tamamlamış olanların performans değerlendirmelerine göre görevlerine devam edeceği veya etmeyeceği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı, karar verecek. 2014 haziranından sonra okullar kapandıktan, ders yılı bittikten sonra. Pazartesi, nereden çıktı? 100 bin kişiyi nereden buldular? Onu hiç anlamadık.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA