• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mübarek pişkinlik yaptı;istifa etmedi
10 Şubat 2011 Perşembe 22:52

Mübarek pişkinlik yaptı;istifa etmedi

Devlet televizyonundan ulusa seslenen Mısır Devlet Başkanı Mübarek, yetkilerini yardımcısı Süleyman'a devrettiğini açıkladı.

Devlet televizyonundan ulusa seslenen Mısır Devlet Başkanı Mübarek, yaşanan huzursuzluğun kurbanlarından özür diledi. Mübarek, "protestocu gençlerin niyetlerinin dürüstlüğüne ikna olduğunu" söyledi.

Dışarından gelen emirleri kabul etmeyeceğini belirten Mübarek anayasanın beş maddesinin değiştirileceğini, bir maddenin ise iptal edileceğini açıkladı. Mübarek adil seçimler yapılması yönünde verdiği sözü yinelerken, bir daha aday olmayacağı taahhüdünü de teyit etti.

İşte Mübarek'in konuşmasından satır başları:

'Daha iyi bir hayat için, gelecek için büyük beklentiler içinde olan bir kuşak var'' diyen Mübarek, ''Şehitlerin kanı boşa akmış olmayacak. Sorumluları cezalandırmak konusunda çok sert olacağım. En sert cezalarla bu insanlara karşılık verilecek. Bu kurbanların ailelerine onlar için ne kadar büyük bir acı çektiğimi ifade etmek istiyorum. Pek çok kalp kırıldı. Sizin taleplerinize yanıt vereceğim. Vaatlerimi yerine getirmek konusunda ciddiyim. Hiçbir tereddüt olmadan bunu hayata geçirmeye devam edeceğim'' dedi.


Mübarek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sizin talepleriniz adil ve meşru taleplerdir. Bu gibi durumlar bütün siyasi sitemlerde karşımıza çıkabilir. Önemli olan bu suçları işleyen insanları adaletin önüne çıkarmaktır. Sizin çağrılarınıza yanıt vermek zorundayım. Ama aynı zamanda utanıyorum. Dış güçlerden gelecek müdahelelere gerekçeleri ne olursa olsun kulak vermeyeceğim. Kardeşlerim, size daha önce de söyledim. Bir sonraki seçimlerde aday olmayacağım. Bugüne kadar yaptıklarımı yeterli görüyorum. Bu konuda çok net tutumum olacak. Anayasanın korunmasına bağlılığım da aynı şekilde devam ediyor. Seçmenler her kimi tercih ederse onun iktidara geçmesine bağlıyım. Bu sözü size veriyorum. Kendi vizyonumu ortaya koydum, halkın talepleri konusunda bir vizyon ortaya koydum. Hem talepler yerine getirilsin, aynı zamanda istikrar sağlansın. Bu vizyona, bu zor zamanların üzerinden gelmek için bütün gücümle buna bağlı olduğumu söylemek istiyorum. Mısır için endişe duyan herkese bir ahenk içinde bu süreci atlatacağımızı taahhüt ediyorum. Bizim silahlı güçlerimiz tarafından da bu sürece katkı sunulacaktır. Diyalog süreci başladı. Bu süreç de rotamızı doğru yöne çevrilmesine olanak tanıyacak. Eylül'e kadar her gün barışçıl geçiş sürecini devam ettireceğiz.''

Bir an önce sonuca ulaşılması için bir komite görevlendirdik, ki uygun kararlar ve cezai süreçler yerine getirebilsin. Bu komitede hukuk insanları yer alıyor. Ortaya konulan önerilere de yanıt verdim.

Adil ve şeffaf bir şekilde seçimler gerçekleştirilebilsin... Anayasal değişiklikler konusunda hukuki birtakım süreçler de var.

Olağanüstü hal yasasının yeniden gözden geçirilmesi de önceliklerimiz arasında.

Mısırlılar'ın kendi aralarında güven duygusunu yaşatmalıyız. Mısır şu anda zorlu günler yaşıyor. Hiçbir şekilde ekonomimize zarar verecek hiçbir gelişmeye izin veremeyiz. Bunlar Mısır'ın kendisine de zarar veriyor. Değişim talep edenlerin kendileri de bu zor günlerin mağduru durumuna gelecekler. Ben kendimden değil, Mısır'ın geleceğinden söz ediyorum.

Son günlerde başladığımız diyaloğa devam etmemiz gerekiyor. Bütün halkımızı normal hayatımıza geri dönebilsin..

Ben de gençtim. Ben de sizler gibiydim. Hayatımın büyük kısmını Mısır'ın egemenliğini korumak için geçirdim. Zaferler de gördüm. Mısır bayrağını en yüksek göndere çekmek hayatımın en mutlu günleriydi. Uluslararası baskıya hiçbir zaman boyun eğmedim. Daha fazla otorite istemedim yetki için mücadele etmedim. Buradaki insanların çoğu Hüsnü Mübarek'in kim olduğunu biliyor zaten.

Eminim ki Mısır bu zorlu zamanların da üstesinden gelecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile görüştüm ve yetkilerimin büyük kısmını ona devrettim. Mısır halkı tekrar kendi ayakları üzerine kalkacaktır. Bütün taleplere diyalog yoluyla yanıt verebilme yeteneğine sahip olacağız. Sokağın nabzı dışında hiçbir gücün bize söz geçirememesini ortaya koyacağız. Mısır'ın emsalsiz kimliği, onuru, ki bütün yaşamımızın özünü oluşturmaktadır. Devam ettireceğiz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA