• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Motosiklet kazaları ve güvenliği konuşuldu
29 Kasım 2012 Perşembe 13:20

'Motosiklet kazaları ve güvenliği' konuşuldu

Konya Trafik Platformunun 47. Toplantısında, Motosiklet kazaları ve güvenliği konusu masaya yatırıldı.
Konya Trafik Platformu’nun 47. Toplantısı’nda, “Motosiklet kazaları ve güvenliği” konusu masaya yatırıldı. Konya Polisevi Büyük Salon’da gerçekleştirilen toplantıya;İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, trafik şube müdürleri, kurum/kuruluş temsilcileri, fahri trafik müfettişleri, motosiklet kullanıcıları ve trafik gönüllüleri katıldı.
Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından toplantı için hazırlanan “Motosiklet kazaları ve güvenliği” konulu sunuda, gündemle ilgili bilimsel araştırmalar ve sonuçları, istatistiki veriler, gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar, mevzuat ve güncel gelişmelere yer verildi.Sunum aralarında; trafikte karşılaşılan motosiklet sürücüleriyle yapılan röportajlar, motosiklet kullanımına profesyonel yaklaşım sergileyen eğitmen ve sürücülerle yapılan röportajlar ve motosiklet kazalarından derlenen MOBESE görüntüleri katılımcılara izletilerek, motosiklet sürücülerinin trafik bilgi düzeyleri katılımcılarla paylaşıldı.
Motosiklet sürücülerinin tescil, sürücü belgesi, sürüş kuralları gibi uymak zorunda oldukları trafik mevzuatına ait bilgilere yer verilen toplantı sunumunda, motosiklet kullanımının olumlu ve olumsuz yönleri de irdelendi. Konya il geneli ve il merkezindeki tescilli motosiklet sayıları ile A1 ve A2 sürücü belge sayılarının yanı sıra, motosiklet sürücülerine uygulanan ceza işlem sayıları da katılımcılara aktarıldı.
Konya şehir merkezinde meydana gelen motosiklet ve motorlu bisiklet kazaları; derinlemesine kaza analizi metoduyla etüt edilerek, aylara, günlere, saatlere, kaza oluş şekillerine, kusur durumlarına, kazaların yerlerine, sürücülerin yaş ve öğrenim durumlarına göre tek tek ele alındı. Yıllara göre motosiklet kaza istatistikleri sunumunda ise 2011 yılında meydana gelen ölümlü yaralanmalı motosiklet kazalarında 1 kişinin hayatını kaybettiği, 645 kişinin ise yaralandığına dikkat çekildi.
Özellikle tescilsiz motosikletlerin otodan hırsızlık, yankesicilik, kapkaç ve açıktan hırsızlık olaylarında kullanıldığı belirtilerek, motosikletlerin tescil kayıtlarının bulunmaması nedeniyle bu olayları gerçekleştiren şahısların tespitinin mümkün olmadığı kaydedildi. Bu tür motosikletlerin trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeleri nedeniyleil genelinde uygulamaya tabi tutulduğu ve 2012 yılında toplam 1.539 adet tescil kaydı bulunmayan ve plakasız motosikletin idari işlemleri tamamlandıktan sonra otoparka çekildiği bildirildi. Yine bu motosikletlerin yapılan kontrollerinde Konya’dan ve diğer illerden çalıntı olduğu tespit edilen 148 motosikletin şüphelileri ile birlikte yakalanarak adli makamlara sevk edildiği söylendi.
47. Platform toplantısının son bölümünde, motosiklet kazalarının önlenebilmesi için ulaşım altyapısı, trafik eğitimi, yasalar ve denetim konularında hazırlanan güvenlik önerileri ve alınan tavsiye kararları, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmek üzere tartışmaya sunuldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA