• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moodystan Türk ekonomisine övgü
29 Mart 2012 Perşembe 12:48

Moody's'tan Türk ekonomisine övgü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ''Türkiye'nin ekonomik gücünün, benzer not seviyesindeki ülkelere göre ılımlı-yüksek'' olduğunu bildirdi.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ''Türkiye'nin ekonomik gücünün, benzer not seviyesindeki ülkelere göre ılımlı-yüksek'' olduğunu bildirdi.
Moody's'in Türkiye'ye ilişkin yayınladığı değerlendirmede, kredi notunda herhangi bir değişiklik yer almadı.
 
Kuruluş, Türkiye'nin ''Ba2'' olan borçlanma notunun, kamu finansmanının küresel kriz sırasında gösterdiği direnci yansıttığını belirterek, ''Türkiye'nin ekonomik gücünün benzer not seviyesindeki ülkelere göre ılımlı-yüksek'' olduğunu vurguladı.
Geniş ölçekli ekonomi ve bu ekonominin çeşitliliğinin Türkiye'de kişi başına gelir seviyesini benzerlerinin üzerine çıkardığına dikkati çeken Moody's, Türkiye'nin küresel ekonomiye olan entegrasyonu arttıkça güçlü ekonomik büyümesini büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğini belirtti.
Kuruluş, Türkiye'nin finansal, politik ve ekonomik kırılganlıklara karşı direncinin son yıllarda arttığını vurguladı, ancak dış dengesizliklere de dikkati çekti.
Moody's, kredi notunun yükselmesi için Türkiye'nin iç ve dış dengesizliklerde büyümeyi tersine çevirecek ihtiyatlı mali ve parasal politikalar izlemesi gerektiğini ifade ederek, ödemeler dengesindeki şoklara karşı direncini geliştirecek döviz rezervleri gibi tamponlarını artırmasının da kredi notu üzerinde pozitif etki yapacağının altını çizdi.
Türkiye'nin iç ve dış dengesizliklerinin yüksek seviyede kalmayı sürdürmesi halinde ise ''pozitif'' kredi not görünümü ve ''Ba2'' olan kredi notu üzerinde daha fazla aşığı yönlü baskı oluşacağına işaret eden Moody's, uluslararası ekonomik ortamın giderek daha zorlu hale geldiğini ve politik hata marjının son yıllara göre daha da azaldığını kaydetti.
ZAMAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA