• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moodysden değişiklik beklenmiyor
06 Nisan 2016 Çarşamba 11:58

Moody's'den değişiklik beklenmiyor

Ekonomistler, Moody's'in cuma günü yapacağı Türkiye değerlendirmesinde kredi notu ve görünümünde değişiklik beklemiyor.

Ekonomistler, Moody's'in cuma günü yapacağı Türkiye değerlendirmesindekredi notu ve görünümünde değişiklik beklemiyor.

AA muhabirine, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in cuma günü yapacağı gözden geçirme öncesi değerlendirmelerde bulunan ekonomistler, kuruluşun, Türkiye'nin "Baa3 " kredi notu ve "negatif" görünümünü teyit edeceğini öngörüyor.

Odeabank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, Moody’s’in 4 Aralık 2015'teki değerlendirmesinde öne çıkarılan Türkiye'nin güçlü ve zayıf yönlerinde bazı değişimler olsa da dengeli durumun değişmediğini ifade etti.

Moody’s açıklamasında, hükümetin 2016 Eylem Planı çerçevesinde attığı genişlemeci adımların kamu maliyesi ölçütlerinde bir miktar kötüleşmeye yol açtığı vurgusunun yapılabileceğini anlatan Kırali, şunları kaydetti:

"Ayrıca yapısal reformlar konusunda ilerlemenin sınırlı kalmasının, eleştiri konusu olabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte küresel bir olgu olan terör ve jeopolitik gerilim nedeniyle turizm sektörünün karşılaşabileceği zorlukların da Türkiye ekonomisi için risk oluşturduğuna dikkat çekilebilir. Bu dinamikler ışığında Moody’s’in 8 Nisan tarihinde beklenen açıklamasında, her iki yöndeki riskler arasındaki dengenin ciddi bir değişim göstermediğine dikkat çekilerek Türkiye’nin negatif ülke görünümünün ve Baa3 notunun sabit tutulacağını düşünüyoruz."

"Not görünümünde değişiklik beklemiyorum"

Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı da geçmiş döneme kıyasla Türkiye’de ekonominin görünümüne bakıldığında güçlü büyümenin, sıkı tutulmaya devam edilen kamu maliyesi ve düşen cari açığın olumlu yönler olduğunu vurguladı.

Yüksek kalmaya devam eden enflasyon ve artan politik/jeopolitik risklerin ise olumsuz yönler olduğuna işaret eden Kanlı, "Bu unsurların tamamı bir arada değerlendirildiğinde notta ve görünümde bir değişiklik için yeterli görünmüyor. Moody’s de bunlara vurgu yapacaktır. Ayrıca daha önceki değerlendirme metinlerinin neredeyse tamamında değindiği gibi yavaşlayan sermaye akımlarına karşı Türkiye'nin kırılgan olduğunu vurgulamaya devam edecektir." diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA