• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Montajcılar rahatsız
08 Haziran 2014 Pazar 08:41

Montajcılar rahatsız

Başbakan Erdoğan ve eski Bakan Bağış'a aitmiş gibi servis edilen ses kayıtlarının montaj olduğunu belgeleyen TÜBİTAK'ta raporu hazırlayan uzmanların yetersiz olduğu iddiasını uzmanların teknik inceleme raporu çürüttü. Bilimsel inceleme heyeti, kayıtların nasıl montajlandığını milimetrik hesaplarla belgeledi.

 

17 Aralık operasyonlarından sonra Başbakan ve bakanlarla ilgili servis edilen ses kayıtlarının montaj olduğunu belgeleyen TÜBİTAK'ın teknik inceleme raporunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderen ve darbe soruşturmasında delil sayılabilecek teknik inceleme raporunun belgeleri paralel medyanın TÜBİTAK'ta uzman yok iddialarını da çürüttü. Raporu hazırlayan TÜBİTAK uzmanları, altına imza attıkları teknik inceleme raporuyla hem asılsız iddialara dayanak oluşturan montaj kayıtlara, hem de kendilerine yönelik eleştirelere tokat gibi cevap verdi. İkisi profesör, biri Yard. Doç. olan bilimsel inceleme heyeti, kayıtların nasıl montajlandığını milimetrik hesaplarla belgeledi.

SORUŞTURMA DOSYASINA GİRDİ

Paralel medyanın TÜBİTAK'ın raporundan niçin rahatsızlık duyduğu ve TÜBİTAK'a yönelik karalama haberlerle raporu itibarsızlaştırmaya çalıştığı da anlaşıldı. Bilirkişi raporunun bir üst yazıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'na gönderilen bilirkişi raporunun montaj kayıtlarla darbe girişiminde bulunan paralel yapılanma hakkında ciddi bir delil niteliği taşıyabileceği belirtildi. Yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından kurulan 'Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu' tarafından yürütülen soruşturma, darbe girişiminin montaj kayıtlarla nasıl meşru hale getirilmeye çalışıldığını ortaya koyacak.

Telefon kaydında 10 kHz fark var

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan İnceleme Bilgisi konulu 6 sayfalık yazıda Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin başkanlığındaki inceleme heyetinin raporu sunuldu. Prof. Dr. A. Arif Ergin'in yanı sıra Yard. Doç. Dr. Lami Kaya ve Prof. Dr. Hüseyin Arslan imzalı rapor, telefon kayıtlarının 4 kHz seviyesinin üstüne çıkmasının mümkün olmadığı ifade edilirken söz konusu kayıtlarda 10 kHz seviyelerine çıkan çıkıntılar mevcut olduğu vurgulandı. Bu vurguların düz konuşma aralarında sıklıkla tekrar etmesinin heceleme mantığıyla montaj yapıldığının işareti olduğu kaydedildi.

Darbe suçu işlendi

Türk Ceza Kanunu'nda 'Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar' başlığı altında düzenlenen Anayasa maddeleri kapsamındaki suçlar, kamuoyunda darbe suçları olarak biliniyor. Montaj kayıtlar hakkına soruşturmayı yürüten 'Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar' bürosunda görev yapan savcılar, Terörle Mücadele Kanunu, Anayasayı ihlali, Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, Yasama organına karşı suç, Hükümete karşı suç gibi soruşturmaları yürütüyor. Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, başlığı altında düzenlenen m.309, 311 ve 312'deki suçlar, kamuoyunda 'darbe suçları' olarak biliniyor. 17 Aralık darbe teşebbüsüyle hükümete yönelik operasyonlar ve yıldırma çalışmalarının failleri tarafından hazırlanan montaj ses kayıtları da darbe başlığı altında inceleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA