• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moğolistanda, Meksikada siz varsınız!
15 Kasım 2009 Pazar 17:11

Moğolistan'da, Meksika'da siz varsınız!

Veysel Eroğlu, "Siyasi istikrar olmazsa ekonomik istikrar da olmaz
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Siyasi istikrar olmazsa ekonomik istikrar da olmaz. Koalisyon dönemlerinde siyasi istikrar olmadığı zamanlarda ekonomi hep geriye gitmiştir" dedi.
Veysel Eroğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Eskişehir'deki bir otelde düzenlediği genel idare kurulu toplantısı gala programında yaptığı konuşmada, hükümetin ülkenin kalkınmasında büy ük rolü olan özel sektöre önem verdiğini belirterek, ülkenin kalkınmasında ve ilerlemesinde özel sektörünün büyük rolü bulunduğunu söyledi.
Hükümetin özel sektör için önemli ve gerekli yardımları yapmaya çalıştığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:
"Geçmişte 32 milyar dolar olan ihracatın 132 milyar dolar çıkmasının temelinde hükümetin özel sektörü teşvik etmesi yatıyor. Bakıyorum, Meksika'da elinde çantasıyla Türk müteşebbisi, Libya'da, Moğolistan'da Türk işadamı var. Gerçekten gurur duydum. Ekonominin vazgeçilmezlerinden birisi istikrardır. Siyasi istikrar olmazsa ekonomik istikrar da olmaz. Koalisyon dönemlerinde siyasi istikrar olmadığı zamanlarda ekonomi hep geriye gitmiştir. Şimdiki gibi başbakanımızın liderliğinde güçlü hükümetler olsaydı ü lkenin durumu çok daha parlak olurdu. Ekonomik kriz etkilerini azaltmaya başladı. Göstergeler iyileşmeye başladı. 2010 yılında küresel ekonomik krizden kurtulduğumuzda ülkenin önü açık. Türkiye için büyük hedefler ortaya koymalıyız. Hedefleri olmayan ülkeler büyüyemez. Türkiye'yi, 2023'de dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokmak istiyoruz."

"TEKNOLOJİ VE ÜRÜN İHRAÇ ETMELİYİZ"
MÜSİAD Genel Başkanı Cihad Vardan da MÜSİAD'ın 1994 yılında dönemin hükümetini, sürdürdüğü ekonomi politikaları konusunda uyardığını belirterek, uyarının ardından hükümetin politikasını değiştirmediğini ve 2001'de ülkenin ekonomik kriz yaşadığını bildirdi.
Ülkenin 2002-2007 yılları arasında ekonomik anlamda bir yükseliş yaşadığını anlatan Vardan, şöyle devam etti:
"Ülkeye 2002'de siyasi bir istikrar geldi. Siyasi istikrarla ekonomik istikrar da oluştu. Ülkemiz 2008'in sonunda (düzeldik, düzeleceğiz) derken, bu kez dünyanın başına musallat olan global ekonomik krizle karşılaştık. Bütün ülkeler tedbirlerini aldı. Biz de tedbirimizi aldık. Sonunda dünyada finans krizi olarak başlayan olay, bizde finansı değil reel sektörü etkiledi. Kriz etkilerini kaybetmeye başladı. Bugün bankalar, geçen yıl yaptıkları karın üzerinde bir kar ettiler ilk 9 ayın sonunda. Geçen yıl 13.2 milyar lira kar eden bankalar, bugün 15.7 milyar lira kar etti. Ülkedeki sermaye eksikliğinin bir yerlerden tamamlanması gerekiyor. Bu yüzden özel ve kamu sektörü elele verip krizden nasıl çıkacağına bakması gerekir. 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine girmemiz için düşük katma değerli ürünlerden vazgeçip yüksek katma değerli ürünlere geçiş yapmalıyız. Kendi markalarımızı oluşturup dünyaya açılmalıyız. Teknoloji ve ürün ihraç etmeliyiz."
Konuşmaların ardından Vardan, Eroğlu'na lületaşından yapılmış satranç takımı ve Eskişehirspor forması hediye etti.
Bu arada Eroğlu, MÜSİAD Genel İdare Kurulu Toplantısı Gala Programı'nın ardından Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir'in oğlu Barış Özaydemir ile Gizem Üçüncü'nün nikahında şahitlik yaptı.
Öte yandan nikahı kıyan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, nikaha bir süre geç kalan Eroğlu'na, gülerek, "Sayın bakanımızın yoğun işleri vardı. Çocuk haber verdi (düğün başlıyor) dedi. Espri olacak ama siz Çevre ve Orman Bakanı'sınız biz de ağaç olduk burada" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA