• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Modern kütüphane için butona basıldı
02 Nisan 2010 Cuma 13:57

Modern kütüphane için butona basıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Park içerisine yaptırılacak olan yeni İl Halk Kütüphanenin temeli düzenlenen törenle atıldı.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Park içerisine yaptırılacak olan yeni İl Halk Kütüphane’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
 
Törene, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, merkez ilçe belediye başkanları, daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya adına önemli bir projenin startını verdiklerini belirterek, yeni kütüphanenin modern ve çok amaçlı olacağını söyledi.
 
Kütüphanede bütün imkânlara cevap vereceklerini kaydeden Akyürek, “Yeni İl Halk Kütüphanemiz yeni mantıkla, yeni projeyle bütün imkânları karşılayacak şekilde tasarlandı. Kütüphane içinde, arşiv ve internet bölümü, halka açık toplantı salonları, sergi ve kitap okuma, okul öncesi eğitim salonları, grup çalışma odaları, engelliler için görsel ve işitsel salonlar ile Türkiye’de ilk olacak olan kitap okuma terası yer alacak. Ayrıca kütüphanemiz Mevlana Kültür Vadisi Projeleri’nin de bir ayağını oluşturmaktadır. 40’a yakın Kültür Vadisi projelerimizi şehrimize, ülkemize kazandıracağız. Niçin ülkemiz için diyorum. Çünkü birçok ecdadımızın Konya’da izleri var. Biz bu duygu ile onların mirasçıları olarak hizmetlerimizi yapıyoruz. Onların da arzu ettiği Konya’yı tekrar canlandırmak, eski büyük havasına kavuşturmak hedefi ile yolumuzda ilerliyoruz. Amacımız Konya’yı, geçmişi kadar görkemli bir geleceğe adım adım taşımaktır. Konya’da birlik ve beraberliğin bereketi yaşanıyor. Yapılan hizmetler gönül birliği ile yapılıyor. Bu temel atma töreninde bunu görmekteyiz” dedi.
 
Belediyecilikte üç temel esası ilke edindiklerinin de altını çizen Başkan Akyürek, bunlardan ilkinin fiziki, ikincinin sosyal, üçüncünün ise kültürel belediyecilik olduğunu dile getirdi.
 
Tahir Akyürek, “İlke edindiğimiz temeller kapsamında hizmetlerimizi ve yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Fiziki belediyecilikte, şehrimizin standardını belli bir noktaya taşıdık. Sosyal belediyeciliği ise, doğumdan önce başlayan, ölümden sonra da devam eden hizmetler olarak adlandırdık. Birkaç gün önce de Başbakanımızın elinden Konya’mız adına sosyal belediyecilik ödülünü aldık. Belediyecilikte en önemli ayağı oluşturan kültürel belediyecilikte de, sadece programlarla, seminerle değil, bunları da kapsayan şehrin durumunu, önemini ortaya çıkaran hizmetler ürettik. Hele Konya gibi bir şehirde kültür adına çeşitli çalışmalara imza atmak son derece önemlidir. Kültürel belediyecilik adına en önemli eserimiz temelini attığımız kütüphanemiz olacak. Hizmetlerimizi övünmek, gururlanmak için yapmıyoruz, hakkın yolunda halka hizmet vermek için yapıyoruz. İl Halk Kütüphanesi’nin de bu noktada şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
 
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula’da, Konya’nın önemli kültürleri bünyesinde barındırdığına dikkat çekerek, “Konya benim için her zaman önemli bir kültür şehri olmuştur. Bu kapsamda burada temeli atılan kütüphanenin de gelecek nesillere bu kültürleri aktarmak ve yaşatmak gibi önemli bir işlevi vardır. İyiyi yaratmanın sonu yok. Ne kadar iyiyi yaratsak da mutlaka daha iyisi vardır. Bu kurum bunun için yol göstericidir” şeklinde konuştu.
 
Daha sonra kürsüye gelen Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’da, Konya’nın kültürüne ve tarihine sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaparak, yeni İl Halk Kütüphanesi’nin oluşturulmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.
 
Konuşmalarının ardından protokol üyelerinin butona basması ile yeni Konya İl Halk Kütüphanesi’ne ilk harç atıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA