• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİT bütçesi mecliste görüşüldü
15 Aralık 2010 Çarşamba 16:52

MİT bütçesi mecliste görüşüldü

TBMM Genel Kurulunda, MİT, MGK Genel Sekreterliği, Başbakanlık YDK, TODAİE, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı,
TBMM Genel Kurulunda, MİT, MGK Genel Sekreterliği, Başbakanlık YDK, TODAİE, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, DPT, TÜİK ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, 2011 yılı bütçeleri kabul edildi.
     Bütçelerin kabulünden önce Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
     Bakan Yılmaz, GAP'a yönelik harcamalara ilişkin soru üzerine, 2008'de normal ödenek 1 milyar lirayken, GAP Eylem Planıyla 1 milyar liralık ek ödenekle 2 milyar liraya çıktığını, 2009'da 3 milyar lira, 2010'da ise 4 milyar lira ödenek verildiğini bildirdi.
     GAP Eylem Planı'ndan önce GAP yatırımlarının, kamu yatırımları içinde ortalama yüzde 7 paya sahip olduğuna işaret eden Yılmaz, GAP Eylem Planı ile bu payın, kademeli şekilde yüzde 14'lere kadar yükseldiğini belirtti. Yılmaz, GAP'ın, hak ettiği payı almaya başladığını dile getirdi.
     Yılmaz, ''1 milyon 60 bin hektar alan ne zaman sulanacak?'' sorusuna karşılık, 300 bin hektar üzerinde bir alanın şu an sulandığını, iktidara geldiklerinde bu rakamın 200 bin hektarın altında olduğunu söyledi. Yılmaz, ''Elektrikte; üretim, iletim ve dağıtım hattı var. Sulamada da öyle. 1 milyon hektardan fazla alanı sulayacak suyu şu anda barajlarda depoladık, suyu ürettik. Bunu, ana kanallarla ovalara taşıyoruz. Şu anda 600 kilometrenin üzerinde bir alan, ana kanal ihale edildi'' diye konuştu.
     Devlet Bakanı Yılmaz, İşsizlik Sigortası'ndan gelen parayı sadece GAP'a değil, DAP ve KOP'a da harcadıklarını vurguladı.
    
     -''YARGI KARAR VERECEK''-
    
     Cemil Çiçek, MİT'e hangi kriterlere göre eleman alındığına yönelik soruyu yanıtlarken, eleman ihtiyacı doğduğunda MİT'in internet sitesinden başvuracaklarda aranacak niteliklerin duyurulduğunu söyledi. Çiçek, bunun özel bir hizmet olduğunu, özel nitelik gerektirdiğini belirterek, dünyadaki istihbarat teşkilatlarında hangi nitelikler aranıyorsa, MİT'te de aynı olduğunu söyledi.
     Ergenekon davasıyla ilgili MİT'in görüşünün sorulması üzerine Çiçek, anayasa açısından görüşülen dava nedeniyle fikir beyan etmeyi doğru bulmadığını vurguladı. Çiçek, ''Böyle bir örgüt vardır, yoktur, ne niteliktedir buna yargı karar verecektir'' dedi.
     Çiçek, MİT'in faaliyetlerinin, özü, geneli itibarıyla gizli olmak zorunda olduğuna işaret ederek, aksi halde böyle teşkilatların, kendilerine yüklenen görevi yapamayacaklarını belirtti. Çiçek, MİT'in, anayasa ve yasalar çerçevesinde görev yapan bir teşkilat olduğunu kaydederek, MİT'in, iktidara geldikleri 2002'den önce hangi usul ve esaslara göre görev yapıyorsa, bugün de aynı kriterlerin geçerli olduğunu vurguladı.
     Bakan Çiçek, yakın bir zamanda afet ve acil durumla ilgili bir yasa tasarısını Meclise getireceklerini belirterek, taşra teşkilatlarıyla ilgili uygulamadan kaynaklı eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını anlattı.
     Bakanların konuşmalarının ardından kurumların bütçeleri kabul edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA