• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırın Yeni Cumhurbaşkanı Mursi
24 Haziran 2012 Pazar 20:17

Mısır'ın Yeni Cumhurbaşkanı Mursi

Müslüman Kardeşler'in adayının seçimleri kazandığı resmen açıklandı.
Mısır’da başkanlık seçimlerinde zafer, MüslümanKardeşler'in siyasi kolu Hürriyet ve AdaletPartisi'nin adayı Muhammed Mursi’nin oldu. Yüksek Seçim Kurumu'nun açıklamasına göre Mursi, 13 milyon 230 bin 131 oyla devlet başkanı seçilirken, devrik lider Hüsnü Mübarek döneminin başbakanı Ahmet Şefik 12 milyon 347 bin 380 oyla seçimi kaybetti.

İki turda gerçekleştirilen seçimler sonrasında Mursi, seçimikazandığını ilân etmiş, rakibi Ahmet Şefik sayımın sürdüğünü belirterek itiraz etmişti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise resmi sonuçları açıklayacağı gün, Mursi ile Şefik tarafından yapılan itirazların neticesini almak için sonuçların açıklamasını ertelediğini duyurmuştu.

Mısır’da ayaklanmayla başlayan ve Hüsnü Mübarek’inkoltuktanindirilmesiyle bir yıldan fazla süren kaostan sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu devam ederken Mayıs ayında gerçekleştirilen milletvekili seçimleri Anayasa Konseyi tarafından iptal edilerek parlamento lağvedilmişti. Ardından ülkenin yönetimini elinde bulunduran ‘Silahlı Kuvvetler Yüksek Askeri Konseyi’ yayınladığı bir genelgeyle Anayasa’ya bazı maddeler ekleyerekyeni cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtladığını açıkladı.

YETKİSİZ CUMHURBAŞKANI
Orduya geniş iktidar yetkisi veren bu maddelerde seçilecek Cumhurbaşkanının, Parlamento lağvedildiği için, Anayasa Mahkemesi önünde yemin edeceği ve yetkilerine 30 Haziran’da kavuşacağı, Ordu’ya karışamayacağı, herhangi bir müdahalede bulunamayacağı gibi, Ordu’nun onayı olmadan iç karışıklıklara müdahale edemeyeceği ve savaş kararı alamayacağı, ordunun bütçesine karışamayacağı, askeri atamaları yapamayacağı, askerlerin emeklilik işlerine karışmayacağı ve askeri personelin işine son veremeyeceği belirtildi.

İlave edilen bir başka maddede ise orduda ‘Başkomutanlık’ yetkisinin yeni bir Anayasa yapılıncaya kadar Yüksek Askeri Konsey Başkanı'nda (Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Hüseyin Tantavi) kalacağı ve yeni cumhurbaşkanına verilmeyeceği açıklandı. Genelgede, eğer ortaya çıkacak kurucu meclis, herhangi bir nedenle görevini yerine getiremezse, Silahlı Kuvvetler Yüksek Askeri Konseyi bir hafta içinde, toplumun tüm katmanlarından temsilciler barındıran yeni bir kurucu meclis oluşturacak. Bu meclis üç ay içinde yeni anayasayı hazır hale getirecek. Yeni anayasa, bir sonraki 15 gün içerisinde halk oylamasına sunulacak’ denildi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI
Silahlı Kuvvetler Yüksek Askeri Konseyi, sonuçlar açıklanmadan önce kazanmayan aday taraftarlarının gerçekleştirebileceği muhtemel şiddet olaylarına karşı başta Kahire’deki Yüksek Seçim Kurulu ile Meclis ve Bakanlık binaları ile polis merkezleri önünde olmak üzere ülkede büyük güvenlik önlemleri aldı.

Güvenlik önlemleri önemli diğer kamu binaları, askeri tesisler, cezaevleri ve bankalar önünde de artırılırken havalimanı çevresi ve yollar polis panzerleri ve askeri zırhlı araçlarla korumaya alındı.

Güvenlik yetkilileri, Mısır'ın istikrarını bozmak isteyen yabancı unsurların da gergin siyasi ortamdan yararlanarak bombalı saldırılar düzenleyebileceğini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA