• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda son drum
13 Nisan 2011 Çarşamba 10:19

Mısır'da son drum

Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin, Konyalı sanayicilere Mısırdan bildirdi

Konya Sanayi Odası ve İGEME işbirliğiyle KSO’da düzenlenen seminerde şu anda Mısır’ın Başkenti Kahire’de bulunan Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin ile telekonferans bağlantısı yapıldı. Mısır’daki son durumu değerlendiren Şahin, Mısır’da asayişin genel olarak iyi durumda olduğunu, ancak istikrarın tam olarak sağlandığını söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

İşadamları için Mısır’da çok önemli fırsatlar olduğunu aktaran Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin, “Taşımacılık, gümrük gibi konularda sorun yok. Ancak para transferleri konusunda zaman zaman gecikmeler olabiliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı kısa vadede endişelerimiz olsa da, orta vadede Mısır’ın cazibesinin artacağını düşünüyoruz” dedi.

Mısır’da bu yılın Ekim veya Kasım ayında Parlamento ve Başkanlık seçimlerinin yapılacağını bildiren Şahin, seçimlerin Mısır’ın istikrarı açısından belirleyici olacağını belirtti.

İşadamlarına altın tavsiyeler 

Salonda bulunan sanayicilerin sorularını telekonferansla cevaplayan Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin işadamlarına şu tavsiyelerde bulundu:

“ Mısır’la iletişiminizi kesmeyin. İş gezilerine gelmenizde bir sorun yok. Mısır’da Haziran ayından itibaren başlayacak fuarlara katılın. Bugünleri fırsata çevirmek için Mısır’a olan ilgi devam etmelidir.”

Ticaret Müşaviri Şahin, Mısır’da pek çok sektörde önemli fırsatlar olduğunu, ancak önümüzdeki bir yıl içinde özellikle temel gıda maddeleri ve temel tüketim malzemeleri konusunda önemli fırsatlar bulunduğunu vurguladı.
Sanayicileri Mısır Pazarı tanıtıldı

Mısır Ülke Masası seminerinde konuşan İGEME Uzmanı Cengiz Karabayır ise, 83 milyon nüfuslu Mısır Arap Cumhuriyeti’nin en kalabalık Arap ülkesi olduğunu, ekonomik olarak ise Arap ülkeleri arasında 4’ncü sırada yer aldığını söyledi.
 
Mısır’da 1.5 milyar dolar değerinde 200’ün üzerinde Türk yatırımı bulunduğunu anlatan Karabayır,  Mısır’ın petrol yağları, buğday, binek otomobil, demir çelik çubuklar, telefon cihazları gibi ürünler ithal ettiğini, ayrıca Türkiye, Irak, Libya, Suriye, Lübnan, Ürdün, Fas, Tunus ve AB ile Serbest Ticaret Anlaşmaları olan önemli bir ülke olduğunu belirtti. Mısır’ın sosyo-kültürel yapısı hakkında da bilgi veren Karabayır, Her 7 Mısırlıdan birinin geçimini turizmden sağladığını belirtti.

Ülke masalarından faydalanmak isteyen, ancak daha önce hiç ihracat yapmamış firmalara da yol gösterdiklerini aktaran Karabayır, sanayicilere ülke masalarına üye olmalarını tavsiye etti.

Seminerde ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi Koordinatörü İsmail Hakkı Kısacık katılımcılara Mısır hakkında pratik bilgiler verirken, Türk Eximbank Müdür Yardımcısı Kayhan Arıca ticari ve politik risklere karşı kullanılabilecek kredi sigortası programlarını anlattı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA