• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda Mursiye destek gösterileri sürüyor
06 Temmuz 2013 Cumartesi 11:04

Mısır'da Mursi'ye destek gösterileri sürüyor

Kahire'deki Adeviyye Meydanı'nda ve Cumhuriyet Muhafızları binası önündeki seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek gösterileri devam ediyor.

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek gösterileri aralıksız sürüyor.

Mursi'nin evine yakın mesafede bulunan Rabiatu'l Adeviyye alanını dolduran onbinlerce gösterici, demokrasi sloganları atıp, Mısır bayraklarıyla alanı renklendirdiler.

Mısır anayasasının askıya alınması ve ülke tarihinde ilk kez seçimle gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaştırılmasını kabul etmeyen grup, darbeden vazgeçilene kadar gösterilerini sürdüreceklerini açıkladı.

Göstericiler adına konuşan Şeyh Ebu Ahmed, ülke tarihinde seçimle göreve gelen tek cumhurbaşkanının Mursi olduğunu belirterek, devrimdeki kazanımlarının darbeyle geri alınmak istendiğini söyledi.

"Mursi'yi almadan eve dönmeyeceğiz" sloganları atan coşkulu kalabalığa hitap eden Ebu Ahmed, "Bugün yaklaşık 40 milyon insan meydanlarda Mursi'ye destek veriyor. Yarın bu rakamın iki katına çıkmasını, bu haksızlığa karşı sessiz kalmamasını istiyoruz. Halkın haklı davasına destek vermenin her Mısırlının görevidir. Cumhurbaşkanını biz seçtik, askerlere yedirmeyeceğiz" diye konuştu.

"Ne tutuklamalar, ne de darağaçları bizi yıldırabilir"

Mısır'ın simge isimlerinden Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konsey Başkanı Hayrat Şatır'ın eşi de halka hitaben yaptığı konuşmada, sadece kocası için değil Mısır'ın geleceği ve milli iradenin tecellisi için alana geldiğini belirterek, darbeyi yapanların dini ve vicdanının olmadığını ifade etti.

Kapılarını kırarak evlerine baskın yapan askeri güçlerin kocasına karşı kötü davrandıklarını anlatan Şatır'ın eşi, olayın vahşet boyutunda olduğunu söyledi.

Alanda toplanan Mursi destekçileri, darbeyi yapan es Sisi'ye seslenerek, "milli irademizi, özgürlüğümüzü ve hürriyetimizi geri istiyoruz" sloganı atıyor. Mısır için, İslam dini ve Mursi için alanlarda olduklarını belirten topluluk, Mursi'yi almadan meydanları terk etmeyeceklerini ifade ediyor.

Meydanda bulunan insanları ellerinde taşıdıkları  Mısır bayrağı veMursi posterleriyle Mursi'ye desteklerini sürdürüyor. Alandaki göstericiler, "yılmadık", "geri dönüş yok", "Mursi'yi alıp gideceğiz", "Cumhurbaşkanı Mursi dönene kadar eylemlere devam edeceğiz", "Ne tutuklamalar, ne de darağaçları bizi yıldırabilir". "Mısır, askeri yönetime boyun eğmeyecektir" yazılı dövizler taşıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA