• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır ordusu teyakkuza geçti
26 Haziran 2013 Çarşamba 17:30

Mısır ordusu teyakkuza geçti

Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı Mursi'nin göreve başlamasının birinci yıl dönümü 30 Haziran'da gerçekleşmesi beklenen gösteriler öncesinde teyakkuza geçti.

Mısır'da muhalif partiler, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin göreve başlamasının birinci yıl dönümü 30 Haziran'da, ülke genelinde "isyan" adı altında gösterilere hazırlanırken, asayişin korunması ve muhtemel şiddet olaylarının önüne geçilmesi amacıyla Mısır ordusu teyakkuza geçti.

AA muhabirine bilgi veren güvenlik yetkilileri, Mursi muhalifleri ve destekçilerinin aynı gün yapacakları gösteriler sırasında, ülkenin stratejik öneme sahip bölgelerinde Mısır ordu birliklerinin konuşlanacağını belirtti.

Bu çerçevede başta Kahire'deki cumhurbaşkanlığı sarayı olmak üzere resmi kurum ve kuruluşların etrafında beton bariyerler ve dikenli teller yerleştilirken, gösterilerin odağında yer alması beklenen Medya İletişim Merkezi'nin güvenliğinin de Mısır ordu birliklerinin denetiminde olacağı bildirildi. Medya İletişim Merkezi'ne girişlerin, perşembe gününden itibaren özel izne tabi olacağı öğrenildi.

Ordu tarafsız davranacak

Mısır ordusunun, ülkede zaten yüksek olan siyasi gerilimin şiddet olaylarına yol açmaması için bütün çabayı sarf edeceğini belirten Kahire Üniversitesi'nde siyaset bilim uzmanı olan Prof. Dr. Hazim Hüsnü, "Ordu sadece Medya İletişim Merkezi'nin güvenliğini değil, kentin çevresindeki tüm alanları da kontrol altına alacak. Muhalefetin sindirilmesini istemeyen Mısır ordu birlikleri medya özgürlüğünden ve herkesin kendini ifade etmesinden yanadır. Ayrıca, Mısır Ordusu 30 Haziran günü özverili ve önemli bir görev üstlenecek. Muhaliflerin ve siyasilerin güvenliği için ordu tarafsız davranacaktır" dedi.

Hüsnü, gösteriler sırasında Mısır ordusunun her iki tarafa eşit mesafede durmaya hassasiyet göstereceği değerlendirmesinde bulunarak, Mısır ordusundan daha önce yapılan açıklamaların da bu beklenitleri güçlendirdiğini kaydetti.

Asayişi ordu sağlayacak

Öte yandan, Mısır'ın önde gelen güvenlik uzmanlarından Semih Seyf el-Yezil, askeri alanların yanı sıra bankaların, gazete, radyo, televizyon binaları, Merkez Bankası ve bakanlıklarla ülkenin önemli şehirlerinde de asayişi askerlerin sağlayacağını, Giza ve Kahire havalimanı başta olmak üzere şehirlerin ana girişlerinde ve önemli ana yollarda ordunun kontrolü elinde tutacağını ifade etti.

Mursi'den şeffaflık sözü

Cumhurbaşkanı Mursi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise 30 Haziran'da ülke genelinde meydana gelecek olayların, hiçbir kısıtlama yapılmaksızın kamuoyuna yansıtılacağı belirtildi.

Açıklamada, "30 Haziran'da tüm olup bitenler şeffaf bir şekilde basına yansıtılacak. Bunun için Kahire'nin güneybatısında kurulan Medya İletişim Merkezi'nden tüm gelişmeler izlenebilecek. Haber alma ve üretme konsunda hiçbir aksaklık olmayacak ve basın güvenliği sağlanacaktır" dedi. 

Eski cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 25 Ocak 2011'de halk devrimi neticesinde 30 yıllık iktidarını kaybetmişti. Yapılan ilk seçimlerde Muhammed Mursi, Mısır'ın Cumhurbaşkanı olmuştu.

Mursi karşıtları 30 Haziran'da, ülke genelinde Cumhurbaşkanının istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle gösteriler düzenleyecek. Mursi yanlıları da muhalefetin gösterileriyle eş zamanlı mitingler gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da şok olay! Kadının yüzüne bilinmeyen bir sıvı attılar
  • Definecilerin evinden tarihi eserler ve silahlar çıktı
  • Beyşehir’de, jandarma timlerinden servis araçlarına denetim
  • 57 İslam ülkesinden beklenen 21 Maddelik plan
  • İş dünyasını yasa boğan ölüm! O dizide oynamış

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA