• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Minikler için Zeka Geliştiren Çocuk Oyunları
29 Temmuz 2020 Çarşamba 16:00

Minikler için Zeka Geliştiren Çocuk Oyunları

Zeka becerilerini geliştiren 7 çocuk oyunu

Çocuklar için oyun aslında hayatın tüm alanını kaplar. Tüm vakitlerini oyun oynayarak geçirirler ve belli bir yaşa kadar öğrenmelerinin tümü oyun aracılığıyla olur. Bu yüzden anne ve babaların doğru çocuk oyunu seçimleri, çocukların bedensel ve bilişsel gelişimleri açısından oldukça önemli bir noktadır. Bu yazımızda çocuklarınızla keyifle oynayabileceğiniz eğlenceli ve eğitici oyunları derledik.

Eğlenceli ve Zeka Geliştirici 7 Çocuk Oyunu

İşte, çocukların hem eğlenmelerini hem de bireysel gelişimlerini destekleyen; zeka, dikkat ve akıl yürütme becerilerini geliştiren çocuk 7 çocuk oyunu

 

 

İsim, Şehir, Hayvan, Bitki

Bu oyunu oynamak için enlemesine defter boyutlarında bir kağıt kullanılır. Her oyuncunun kendine ait bir kağıdı vardır. Bu kağıdın üzerine isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, ülke, sanatçı, not yazılır. Oyunculardan birisi içinden harfleri sayarken durdurulur. Hangi harfte kaldı ise o harfle başlayan kelimeler bulunmaya çalışılır. 1 dakika süre içerisinde herkes bitirmiş olmalıdır. Her cevap on puan değerindedir. Boş bırakılan yerlerden puan alınamaz. Toplamda alınan puan not kısmına yazılır. Aynı kelimeyi birden fazla kişi yazdıysa o kelimenin puanı 5 olur. On tur sonunda oyun bitmiş olur. Bu oyun okuma yazma bilen çocuklar için uygundur. Hızlı düşünme becerisi kazandırır. Aynı zamanda çocuklar, bilmediği kelimeleri de kelime haznesine ekler.

Kim, Kiminle, Nerede, ne Yapıyor?

Enlemesine bir kağıdın üzerine şunlar yazılır; “Kim?”, “Kim ile?”, “Nerede?”, “Ne yapıyor?”

Sonra kağıt her bir soru bir katman oluşturacak şekilde akordeon gibi katlanır. Her oyuncu farklı bir soruya cevap verecek ve bir öncekinin cevabını görmeyecek şekilde kağıttaki sorular cevaplandırılır. Son soruda cevaplandıktan sonra kağıt tamamen açılır. Evde oynanan eğlenceli oyunlar arasında en sık tercih edilenlerden birisidir. Okuma- yazma bilen çocuklar için uygun bir oyundur. Hayal gücünü geliştiren, çok yönlü düşünme ile eğlenceli hale gelen bir oyundur.

toys-3200971_960_720-004.jpg

MentalUP Eğitici Çocuk Oyunu

Dünya genelinde milyonlarca çocuk tarafından tercih edilen ve severek oynanan MentalUP, bilimsel odaklı ve uzman onaylı bir dijital çocuk oyunudur. Çocukların, yapabilme becerilerine ve potansiyeline göre değişen zorluk seviyelerinde oyunlar sunularak; zeka, dikkat ve odaklanma becerilerinin gelişimi sağlanır. Ücretsiz versiyonu da bulunan oyunun en önemli artısı, çocukların gelişim raporları ve geliştirilmesi gereken becerilerini görebilmesidir.

Zeka becerilerini geliştiren ve eğlenceli egzersizler sunan Eğitici Çocuk Oyunu MentalUP’ı hemen inceleyin.

Evet – Hayır

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. En az 2 kişi ile oynanır. Oyunculardan biri sorular sorar ve diğer oyuncunun sorulan sorulara “evet” ya da “hayır” dememesi gerekmektedir. Evet ya da hayır cevabı veren oyuncular yanmış olur. Bu oyun çocukların hızlı düşünme becerisini destekler, dikkatli düşünme yetilerini geliştirir. Soru soran kişi şaşırtmalı sorular sorarak bu çocuk oyununu daha eğlenceli hale getirir.

Sıcak – Soğuk

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. Oyun için saklanabilecek boyutta bir materyale ihtiyaç vardır. Ebe olarak seçilen oyuncu saklanan materyali bulmaya çalışır. Diğer oyuncular ebeyi, nesneye yaklaştığında ‘sıcak’, uzaklaştığından ‘soğuk’ diyerek yönlendirirler. Bu oyun çocukların yönergeleri takip edebilme ve dikkat becerisini güçlendirir.

Haydi! Benim Gibi Yürü

4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. 2 kişi ya da daha fazla kişi ile oynanabilir. İlk olarak bir oyuncu taklit yürüyüşü yapar ve diğerlerinden de bu yürüyüşü tekrarlamaları istenir. Örnek olarak, robot yürüyüşü, yaşlı adam yürüyüşü, dev yürüyüşü, cüce yürüyüşü gibi… Bu oyun sayesinde çocuklar gözlem yeteneklerini geliştirebilir. Bedeni iyi kullanma ve başka bir şeyi taklit edebilme yetisi kazanırlar.

Selam Söyle

10 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. 5 ve daha fazla kişi ile oynanır. Kendilerine komik birer isim seçen oyuncuların halka oluşturmaları gerekir. Örneğin; Kaçıverdin, Söylettin, Ayıpettin, Neettin gibi… Herkes kendisini tanıtır. Tüm oyuncular birbirlerinin adını iyice öğrenirler. Oyun, kendinden bir önceki ve bir sonraki ve ondan sonra gelen kişilerin adı söylenerek oynanır.

Kaçıverdin Efendi oyunu başlatıyor diyelim, sağındakine;

-Söylettin Efendi

-Efendiim

-Neettin Efendi’ye Söyle, Ayıpettin Efendi’nin (solundaki) ona selamı varmış.

Daha sonra ise Kaçıverdin Efendi’nin yanındaki yani sağındaki oyuncu da aynı şekilde selamını iletir ve oyun böyle devam eder. Oyunda yapılan yanlışlıklar önemli değildir, düzeltilerek devam edilir. Çocukların hafıza becerilerini geliştirirken dikkat yetisini güçlendiren bir çocuk oyunudur.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA