• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milyonlarca insanın beğenisini kazandılar
01 Temmuz 2011 Cuma 22:30

Milyonlarca insanın beğenisini kazandılar

Bu yıl 9'uncusu yapılan Türkçe Olimpiyatları, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen görkemli bir kapanış töreni ile sona erdi.

Binlerce izleyicinin salonda, milyonlarca insanın da ekranları başında izlediği organizasyonda yabancı öğrenciler tarafından okunan şiirler ve şarkılar büyük beğeniyle izlendi. Olimpiyat çocukları bu yıl da izleyenlerden tam not aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törene, Ganalı öğrencilerin Karadeniz oyunları ile Gürcistanlı öğrencinin okuduğu Mehmet Akif Ersoy şiiri damgasını vurdu.

Türkiye'de yapılan finallerin son gününde Başbakan RecepTayyip Erdoğanda, salondaki yerini alarak gösterileri izledi. Siyaset, ekonomi, iş, magazin, kültür vespordünyasından çok sayıda ünlüyü bir araya getiren gösterilerde sahne olan öğrencilerin performansı izleyenleri adeta büyüledi.

Farklı coğrafyalardan gelen ve Türk kültürünün özelliklerini, dilinin kıvraklığını okudukları eserlere hâkimiyetleriyle ortaya koyan öğrenciler, binlerce insanın alkışları arasında eserlerini büyük bir ustalıkla sergiledi.

İzleyenler kadar gösterilerde de başrolde olan öğrencilerin ve organizasyon komitesinde bulunan görevlilerin heyecanı dikkatlerden kaçmadı. Ortaya konulan eserler, binlerce insanın alkışlarıyla taçlandı.

Büyük beğeni toplayan öğrenciler, alkışlar karşısında zaman zaman duygulandı. 130 ülkeden yaklaşık bin öğrencinin katılımıyla bu yıl dokuzuncu kez Türk insanının karşısına çıkan yabancı misafirler, her seferinde olduğu gibi bu yılda hem ağlattı hem de güldürdü.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN SALONA GELİŞİYLE COŞKU TIRMANDI

Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen gösteriye gecikmeli olarak katılan Başbakan Erdoğan, salona girdiğinde alkışlarla karşılandı.

Protokoldekilerin yerlerini almasıyla yeniden başlayan programda sahne alan Ganalı grup, Trabzon Akçaabat yöresinin halk oyunlarını büyük başarıyla sergiledi. Kıvrak dansları ve horonun karakteristik özelliklerini başarıyla oyunlarına yansıtan öğrenciler, salonu dolduran binlerce izleyeni coşturdu.

Başbakan Erdoğan da, sahneye çıkarak öğrencileri tek tek kutladı, fotoğraf çektirdi. Eşi Emine Erdoğan ile sahneye çıkarak öğrencilerle sohbet eden Erdoğan ile öğrencilerin görüntüsü geceye damgasını vurdu.

GÜRCİSTANLI ÖĞRENCİ, MEHMET AKİF'İ SALONDA YAŞATTI

Gösterilerin en dikkat çeken bölümlerinden biri de Gürcistan'dan gelen öğrencinin Mehmet Akif Ersoy şiirini okuması oldu. Başbakan Erdoğan'ın salona gelişinin ardından ikinci kez sahne alan öğrencinin okuduğu şiir, bütün salonda coşku ile dinlendi. Kimi izleyiciler gözyaşları arasında Gürcü öğrenciyi alkış yağmuruna tuttu.

Başbakan Erdoğan da, Ganalı ve Gürcü öğrencileri özellikle kutladı.

Mars'tan gelen öğrenci rolü ile tek kişilik gösteri sunan Romanyalı öğrenci ise, salonda bulunan binlerce kişiyi gülmekten kırdı geçirdi. Halk deyişlerini kullanmadaki ustalığı, aksanı ve Türk espri anlayışına hitap eden yönleriyle ortaya koyduğu performansı, onu izleyenleri kahkahaya boğdu.

Gözyaşları arasında izlenen her eser sonrası salonda alkış tufanı koparan izleyiciler, 'Türkçenin çocuklarına' tam not verdi. Gösterinin ardından görüşlerini dile getiren izleyenler, öğrencilerin okudukları şiirler ve şarkıları söylemedeki başarıları gururlandıklarını ifade ederek, öğrencilerin ortaya koyduğu atmosferin etkileyiciliğine dikkat çekti.

Siyaset ve ekonomi dünyasından tam not

Törene katılan isimler arasında yer alan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,"Bu, harika bir gece. Yedi kıtadan gelen çocukların aynı dilde şiir ile şarkılarını okulları ve bizim burada var olan gönülden, samimi yapıyı hissedebilmemiz önemli. Böyle bir organizasyon yüreğini koymadan yapılamaz. Hakikaten, şekli olmanın çok çok ötesinde. Katkısı olanları içtenlikle tebrik ediyor ve kutluyorum." dedi.

Eski TBMM Başkanı veAK PartiZonguldak Milletvekili Köksal Toptan ise, 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın her sene ilerleyip büyüdüğüne işaret etti.

Toptan, "Organizasyon, güzel Türkçemizi dünyanın her tarafına yayıyor. Dünyanın her tarafından çocukları da Türkiye'ye getiriyor. Bana göre bu, bütün zamanların en büyük eğitim ve kültür faaliyeti. Büyük şükran duyuyoruz. Fakat çocukları izlerken zaman zaman bir burukluk geçti içimden. KeşkeFethullah GülenHocaefendi bu eserini burada seyredebilseydi. İnşallah onu da hep beraber görürüz. Allah Türkçe Olimpiyatları'na katkısı olanlardan razı olsun." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, olimpiyatlarda büyük bir özverinin, büyük bir sevdanın yansımalarının görüldüğünü belirtti. Organizasyonun birkaç gecelik ya da birkaç saatlik bir olgu olmadığını, uzun seneler ve gayretler gerektirdiğini vurgulayan Topbaş, şunları ifade etti:

"Serdengeçtiler olarak dünyanın her bir yanına giden, Türkiye'nin güzelliklerini,Türkiyesevdasını kalplere nakşetmeyi esas alan gönül erlerini kutluyorum. Özellikle de bu vizyonu ortaya koyan başta Fethullah Gülen Hocaefendi olmak üzere bunu sahiplenen bütün sanayicilere ve tüccarlara kısaca katkısı geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu çok ayrı bir anlayış, ayrı bir görüş. Bugün burada gururla izlediğimiz güzel Türkçemizi hem şarkılarda hem şiirlerde yansıtan dünya gençliği gelecekte kendi ülkelerinde birer yönetici, birer işadamı, birer Türkiye gönüllüsü olacaktır, yürekten tebrik ediyorum."

Olimpiyatların ana sponsoru olan Bank Asya'nın Genel Müdürü Abdullah Çelik de, duygularının tavana vurduğunu kaydetti. Çelik, "Kapanış törenini hep beraber izledik, gurur duyduk. Biz organizasyonun bu sene 130 ülkenin insanını Türkiye'de buluşturduğunu gördük, inşallah bu artarak devam edecek. Öncelikle faaliyetin ardındaki insanlara, büyük sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Bank Asya olarak bu işe bir nebze katkımız olduysa ne mutlu, umuyorum bu katkılarımız artarak devam edecek." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA