• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli Savunma Bakanı Yılmaz Konyada
15 Ocak 2012 Pazar 13:12

Milli Savunma Bakanı Yılmaz Konya'da

Yılmaz, Konya'nın Ilgın ilçesinde Fakı Yapı Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, eğitime yapılan yatırımın, yatırımların en iyisi olduğunu söyledi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''Bizim rakiplerimiz artık komşu ilçeler değil, komşu iller değil. Artık bizim Türk insanının rakibi Almanya, Fransa ve Amerikadakiler'' dedi.
Yılmaz, Konya'nın Ilgın ilçesinde Fakı Yapı Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, eğitime yapılan yatırımın, yatırımların en iyisi olduğunu söyledi.
Aydınlık bir yolda ilerlemek ve ilmin gösterdiği hedefe ulaşabilmek için mutlaka ve mutlaka eğitimin gerektiğini ifade eden Yılmaz, ''Çünkü bizim iki tane güzel sözümüz var. Biri, 'hayatta en hakiki mürşit ilimdir' diğeri de 'ilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.' Bizim bir yolumuz var bu yolu aydınlatan fener eğitimdir'' dedi.
Yılmaz, hedeflere eğitimle ulaşılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Bizim rakiplerimiz artık komşu ilçeler değil, komşu iller değil. Artık bizim Türk insanının rakibi Almanya, Fransa ve Amerikadakiler. Böyle bakabilmek lazım. Amerika'daki bir gezi sırasında Amerikalılardan teknoloji transferi istenildiğinde çok net olarak şunu söylediler; 'Siz bizim rakibimizsiniz. Dolayısıyla biz size niye teknoloji transferi yapalım ki...' Buradan da anlaşılıyor ki Amerika bizi rakip görüyor. O halde bizim buradaki kardeşlerimizin, evlatlarımızın rakipleri Kadınhanı, Kulu, Şereflikoçhisar değil. Sizin rakibiniz Fransa, Almanya, Amerika. Onlar hangi düzeye gelmişlerse bizim onların daha da üzerilerine çıkmamız lazım. Hedefiniz ne? Büyük Atatürk söylüyor; 'Çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkmak.' Onlardan bir adım daha önde olduğumuzda işte biz o zaman hedefe ulaşmış olacağız.''
2023 yılında 2 trilyon dolar milli gelir hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:
''Dünyanın üçüncüsü Japonya'nın 4,5 trilyon dolar. İki trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasıla elde ettiğimizde dünyanın ilk 10'u arasında olacağız. Bunu yapar mıyız? Elbette yaparız. Tek şart evlatlarımızın çok iyi yetişmesidir. Eğitimde çok iyi bir yeri yakalarsak ekonomi bakımından dünyadaki ilk 10 ülke arasına girer ve kişi başı geliri de 25 bin dolar yaparız. Ama bunu insanımızla yapacağız. İnsanımızın eğitim seviyesini artırmakla yapacağız. Gelecek gençlerimizdedir. Gelecek Türkiye'ye aittir. Gençlerimizi iyi eğitirsek ulaşamayacağımız hedef yoktur. Türkiye zor bir coğrafyada bu coğrafyada tutunabilmenin yolu güçlü bir Türkiye ve güçlü bir orduya sahip olmaktan geçiyor. Ancak şu bir gerçek ki savunmaya ayırdığımız bütçenin iki katından fazlasını milli eğitime ayırıyoruz. Milli eğitimde çok şeyleri yaptık daha da yapacak çok şeyimiz var.''
Kızlar için eğitim veren bir okulun açılışında olmaktan ayrıca mutlu olduğunu dile getiren Yılmaz, ''Bir evde anne okursa çocuklarının hepsi okur. Bu bakımdan erkeklerden önce kızlarımızı okutmak lazım'' dedi.
Bakan Yılmaz, daha sonra Ilgın Kent Müzesi'ni ve Lala Mustafa Paşa Külliyesi'ni gezdi. ...
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA