• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli kripto geliyor
20 Ağustos 2014 Çarşamba 10:49

Milli kripto geliyor

Paralel temizliğin yapıldığı TÜBİTAK, cep telefonları için de kriptolu yazılım geliştirecek. Yazılımcılara yüklü miktarda maddî destek verilecek.
Cumhurbaşkanından başbakana, bakanlardan devletin üst düzey yöneticilerine kadar binlerce kişinin dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından ilave tedbirler alınıyor.
 
Kriptolu telefonların bile paralel yapı tarafından takip edildiğinin anlaşılmasıyla bazı yöneticilerin görevden uzaklaştırıldığı TÜBİTAK, “mobil iletişim teknolojileri” çağrısı yayımladı.
 
Buna göre; cep telefonları için de kriptolu yazılım geliştirilecek.
 
Mobil cihazlarda güvenlik sistemleri ve kriptografik algoritma geliştirenlere yüklü miktarda destek verilecek.
 
 
Destek miktarı 2.5 milyon TL'yi bulacak. Proje yürütücüleri ve araştırmacılara aylık verilecek ücretler de cabası. Sistemin özgünlüğü birinci şart. Donanım bileşenleri, güvenlik kriterlerine uygun olacak. Orta ya da büyük ölçekli projeler, üniversite ile özel sektörün ekip bazında iş birliğiyle hazırlanacak. 19 Eylül'e kadar birinci aşama için başvurular yapılabilecek. İkinci aşama, Ocak 2015'te hayata geçirilecek. Küçük ölçekli projelerin süresi en fazla 24, orta ve uzun ölçekli projelerin ise 36 ay olacak. Özel sektörün yer aldığı projelerde ilgili kuruluşa verilecek makine-teçhizat bedelinin yüzde 50'sini TÜBİTAK karşılayacak. Ayrıca proje yürütücüsüne aylık 2 bin TL, proje yöneticisine 2 bin 500 TL, araştırmacıya bin TL destek verilecek. Danışmanlara da yıllık bin 500 TL ödenmesi öngörülüyor.
 
Türkiye Gazetesi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA