• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli kardeşliği tesis etmeye çalışıyoruz
26 Şubat 2013 Salı 14:03

Milli kardeşliği tesis etmeye çalışıyoruz

Başbakan Erdoğan, ''Biz çözüm için her yola başvururuz. Baldıran zehri içmekse, biz o baldıran zehrini de içeriz. Yeter ki bu ülkeye huzur gelsin, refah gelsin'' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Çözüm süreci içinde BDP'li milletvekillerine Adalet Bakanlığımız İmralı için izin veriyorsa, tek sebebi, bu yolda bir adım atılabilir mi? Biz çözüm için her yola başvururuz. Baldıran zehri içmekse, biz o baldıran zehrini de içeriz. Yeter ki bu ülkeye huzur gelsin, refah gelsin'' ifadelerini kullandı.

Hocalı katliamını unutmayacağız

Konuşmasında Hocalı katliamına da değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermeniler'in Hocalı'da yaptıkları katliamın hesabının sorulmadığını belirterek, ''Azeri kardeşlerimiz de biz de yakın tarihimizin bu katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız'' dedi.

''Milliyetçilik tartışması''

Erdoğan, Mardin Midyat'ta yaptığı konuşmada ''Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık'' sözlerini, CHP ve MHP'nin istismar etmeye çalıştığını belirterek, ''CHP lideri 'O konuşmayı Rize'de yap' diyor. Biz konuştuğumuz yere, kişiye ve saate göre dil kullanan bir iktidar, siyasi parti olmadık. Hiçbir zamanda olmayız'' şeklinde konuştu.

''Her bir şehitliğimiz nasıl bir millet olduğumuzu bize anlatan derslerdir'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti.

''Biz milliyetçilik ayaklarımız altında derken, elbette ki kucaklayıcı bir milliyetçiliği değil, etnik kökene, ırka, kabileye kibre, kafa tasçılığına, aşağılamaya dayalı bir milliyetçiliği kastediyoruz''

Kuran-ı Kerim ve Hz. Peygamberin veda hutbesinden sözler okuyan Başbakan Erdoğan, ''Türk, Kürt, Arap kendi kültürüyle varlığını idame ettirecek. Hepsi saygın. Hiç kimse başkası karşısında böbürlenmeyecek. Hepsi bir bayrağın altında yaşayacak'' ifadelerini kullandı.

Milli kardeşliği tesis etmeye çalışıyoruz

Erdoğan, şimdi milliyetçiliğin gereğini yerine getirmeye çalıştıklarını, milli kardeşliği tesis etmenin mücadelesini verdiklerini belirterek, ''MHP, terör konusunda hakaret etmek, kırmak, vurmak dışında bir öneri getirmedi. CHP yalpalamaktan, istismardan başka bir şey ortaya koymadı'' dedi.

Muhalefet insiyatif almadı

''CHP, MHP ve BDP bugüne kadar kanın durması için inisiyatif almadı. Sorumluluk üstlenmediler. Eğer bundan sonra da sorumluluktan kaçarlarsa, akan her damla kandan onların eline yüzüne bulaşacaktır'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz CHP, MHP ve BDP'nin bu duruşlarına rağmen kanı durdurmak için çırpınacağız. Onlar onlar şehit cenazesi gelsin istismar edelim diye ellerini ovuştururken, biz bir gencimizin dahi burnu kanımasın diye çırpınmaya devam edeceğiz.''

Yeterli desteği alamadık

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin, ''Bu süreçte ne acıdır ki siyasi partilerden, medyadan, sanatçılardan, özellikle de bu ülkenin aydınlarından, mütefekkirlerinden yeterli desteği alamadık, ama almayı bekliyoruz. Temenni ederim ki alırız'' şeklinde konuştu.

''Milletimizin bizimle birlikte olduğunu biliyoruz, hayır dualarını eksik etmediğini biliyoruz. 80'lik, 90'luk 100'lük büyüklerimizin nasıl dualar ettiğini gördük, biliyoruz'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, ''Çünkü niyet hayırdır, inşallah akıbet de hayır olacaktır. Buna yürekten inanıyor, bu inançla, kararlılıkla yürüyoruz.'' dedi.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA