• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli içkimiz süttür
21 Mayıs 2013 Salı 18:04

Milli içkimiz süttür

Dünya Süt günü çerçevesinde Meram Süt Üreticileri Birliği ve Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu tarafından düzenlenen programda sütün önemine dikkat çekildi.
Programda öğrencilere Torku’nun yeni çıkarmış olduğu süt ve çikolata ikram edildi. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, ‘‘ Zaten ayranın da kökü süt olduğu için milli içkimiz süt bile sayılabilir’’ dedi. Dünya Süt Günü kapsamında Mahmut Şevket Paşa Ortaokulunda program düzenlendi. Programa Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Süt Üreticileri Birliği Başkanı, Pankobirlik Şube Müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Programa katılan öğrencilere Torku Süt ve Çikolata dağıtıldı. Meram Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hasan İşler, süt üreticileri birliği olarak kutlamayı geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek, ‘‘Süt Üreticileri Birliği olarak bu kutlamayı geleneksel hale getirmek, sütün önemini herkesin bilmesini sağlamak arzusundayız. İnsanların dengeli beslenmesinde hayvansal içerikli gıdaların önemi uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Hayvansal kaynaklı bir gıda maddesi olan süt ve süt ürünleri içindeki besin ögeleri dolayısıyla insanların beslenmesinde rol oynar. Ülkemizde süt ve de süt ürünleri, gerektiği kadar tüketilmemektedir. Türkiye, sahip olduğu üretim ve nüfus potansiyeline rağmen kişi başına yıllık içme sütü tüketimi açısından AB ülkelerine nazaran çok gerilerdedir. Bunu artırmak teşvik etmeliyiz’’ diye konuştu.
YENİ YASA İLE HAYVANCILIĞA YATIRIM YAPILACAK
Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise günün önemine vurgu yaparak, ‘‘27 Mayıs Dünya Süt Günü, Mahmut Şevket Paşa okulunun müdür ve idarecileri bir araya gelmiş Meram Süt Üreticileri Birliği bir araya gelmiş. Konya Şeker Fabrikası bir araya gelmiş bir güzellik yapalım demişler, Konya'da süt içelim süt içirelim demişler. Umarım Türkiye'mizde fazla miktarda bulunan sütün değerinin bilinmesi, okullarımıza kanalize edilmesi başarılır. Hükümetimizin büyük başa ve küçükbaşa verdiği teşvikler ortada. Yeni Büyükşehir yasası ile belediyeler tarım ve hayvancılıkla ilgili yatırım yapabilecekler. Dolayısıyla, gelecekte biz de köklü yatırımlar yapabileceğiz’’ dedi.
AYRANIN KÖKÜ SÜT’TÜR
Başbakan Erdoğan’ın milli içkimiz ayrandır sözünü de değerlendiren Hançerli, Süt de ayran da peynir de yoğurt da aynı kategoride. İnsanoğlu dünyaya geliyor 1 yıl boyunca anne sütü içiyor. Genci içiyor, çocuğu içiyor, e yaşlandıktan sonra kalsiyum ihtiyacı için yaşlılar da içiyor. Hem okullarımızdaki çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi hem de süt gibi yararlı bir besinin tüm halka tarafından tüketilmesi amacıyla hükümetimiz de çalışmalar yapıyor. Zaten ayranın da kökü süt olduğu için milli içkimiz süt bile sayılabilir.
SÜT TÜKETİMİNİ ARTIRMALIYIZ
Meram Kaymakamı Mustafa Altıntaş ise programı düzenleyenlere teşekkür ederek, ‘‘Her şeyden önce bir toplumun temeli sağlıklı bireylerdir. Sağlıklı bireyler toplumu ileriye doğru güvenle ve gelişmeyle taşır. İnsan gelişiminde en önemli gıda maddesi olan sütün hem tanıtımı hem kamuoyuyla paylaşılması amacıyla Dünya Süt Gününde böyle bir etkinlik düzenlenmiş oluyor. Gene uluslararası literatüre baktığımız zaman Avrupa 3 kilo tüketiyorsa biz 1 kilo tüketiyoruz. Özellikle Konya süt üretimi konusunda çok verimli çalışsa da aynı verimi tüketmede göremiyoruz maalesef. Sütleri içelim, içirelim. Bu oranı yükseltelim’’ diye konuştu. SAMİ GEDİZ
 
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA