• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli Eğitim Bakanı Konyada okul açtı
01 Haziran 2011 Çarşamba 21:31

Milli Eğitim Bakanı Konya'da okul açtı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Meram ilçesi Hasanköy Mahallesinde yapımı tamamlanan Hasanköy İlköğretim Okulunu hizmete açtı.

Arsası Meram Belediyesi tarafından verilen ve Konya İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanan 16 derslikli Hasanköy İlköğretim Okulu’nun açılışına Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, çok sayıda protokol mensubu, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Programın başında Özel Merve Eğitim Kurumları Mehter Takımı’nın gösterisi ilgiyle izlendi.

Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, bu okulun temelini geçen yıl Temmuz ayında attıklarını hatırlatarak, “Bir yıl bile geçmeden okulumuzu hizmete açıyoruz. Bu okulun yapımında emeği geçen İl Özel İdaresi’ne, Meram Belediyesi’ne ve Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Örnek işbirliğiyle çok güzel bir okul yapıldı” dedi.

Eğitimde çok iyi bir seviyeye gelindiğini belirten Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, “Bugün artık ülkemizde tekli eğitim düzeyini tartışmaya başlayacak bir seviyeye geldik. Meram gibi metropol bir ilçede ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 31’e inmiştir. Bu rakam çok güzel bir rakamdır. Şehrimizde okur yazar oranını daha üst seviyelere çıkarmak için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl Hasanköy İlköğretim Okulu’nun temel atma programına da katıldığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise, “Eskiden siyasiler temel atar ve yıllarca okul inşaatları devam ederdi. Bu dönemde ise her şey çok kısa sürede tamamlanıyor. Hükümetimizin en öncelikli konularının başında eğitim gelmektedir. 8,5 yıllık dönemde eğitimin fiziki altyapı ve donanımlarında geçmişle kıyaslanmayacak kadar çok büyük bir ilerleme kaydettik. Çocuklarımızı bilgi toplumuna hazırlamak için elbirliği içinde çalışıyoruz” dedi.

Eğitimin göstergelerinin her geçen gün daha iyiye gittiğini vurgulayan Çubukçu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Hükümetimiz döneminde 183 bin derslik yapıldı. Bu rakam Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısının üçte birine tekabül etmektedir. Yine Konya’da derslik sayısı 11 bin 829 iken  bu dönemde 4 bin 87 adet yeni derslik yapılmıştır. Önümüzdeki yıldan itibaren dersliklerimizi akıllı tahtalarla donatacağız ve çocuklarımıza elektronik kitaplar vereceğiz.”

Konuşmaların ardından Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya bir vazo hediye etti. Bakan Çubukçu ve protokol mensupları, daha sonra öğrencilerle birlikte okulun açılış kurdelesini kesti.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, açılıştan sonra okuldaki dersliklerde öğrencilerle sohbet etti.

7 bin metrekarelik toplam alanı bulunan 16 derslikli Hasanköy İlköğretim Okulu, yaklaşık 1 milyon 500 bin TL’ye mal oldu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA