• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milletvekillerinden Konya basınına destek
11 Ekim 2019 Cuma 16:33

Milletvekillerinden Konya basınına destek

Yerel basının sorunlarını Ankara’ya taşıyan Konya basını, AK Parti Konya Milletvekillerini ziyaret etti. Yerel basının önemli olduğunun vurgulandığı ziyarette, yerel basının sorunlarının takipçisi olunacağının sözü alındı.

Anadolu basınının sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye aktarmak adına Ankara’ya çıkarma yapan Konya basını, AK Parti Konya Milletvekilleriyle biraraya geldi. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Yenigün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, Yeni Meram Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ömer Sarıkulak, Hakimiyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yusuf Gürbüz, Konya’nın Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Celaleddin Boyalı, Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halid Şen,  Takip Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mustafa Kavaf, Memleket Gazetesi İmtiyaz Sahibi Adem Alemdar, Anadolu’da Bugün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Baydar, Yeni Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuoğlu, Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Uğur Özteke, Yeni Konya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Özkan, Konya Postası Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Sağlık, Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, KTV Genel Müdürü Mehmet Yaşa’nın bulunduğu heyet, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek’in ev sahipliğinde sorunlarını Meclis’e taşıyarak milletvekillerinden destek istedi. Görüşmede AK Parti Konya Milletvekilleri Halil Etyemez, Orhan Erdem ve Gülay Samancı da hazır bulundu. Ayrıca heyet, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’yı da AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaret ederek, yerel basının sorunları aktarıldı.

konya-basinina-destek-10.png

SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Ziyaretlerde heyet adına konuşan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Sefa Özdemir, yerel basının önemli sorunları olduğunu, bu sorunların çözümü için Konya Milletvekillerinden destek beklediklerini söyledi. Özellikle Yargı Paketi içerisinde yer alması gündeme gelen İcra İflas Kanunu’nun yerel basına büyük darbe vuracağını belirten Özdemir, şunları kaydetti, “İcra İflas Kanunu ilk pakette yer almadı. Ama arkasından gelecek paketlerde yer almasıyla ilgili endişelerimiz var. Biz bu konuda çalışmalarımız yaptık. Hem Adalet Bakanımıza hem de bürokrasiye bu konuda gerekli çalışmalarımızı ilettik. Bu ilanların gazeteye verildiği zaman neler kazandığı ve geri dönüşümüyle ilgili her şeyi bu raporda açıkladık. 2002 yılından önceki hükümet döneminde çıkartılan ihale kanunuyla ciddi bir darbe almıştık. Resmi ilanların neredeyse 3’te 1 oranında düşecek şekilde bir sıkıntı yaşamıştık. 2002’de AK Parti’nin iktidara gelmesiyle yapılan çalışmalarla, bizim de beklentimizin üstünde, ilanların yayınlanması noktasında hemen hemen 2 katına çıkan bir değişiklikler oldu. Bu noktada büyük kazanım sağladık. Ama 2006’dan itibaren yavaş yavaş sıkıntı yaşamaya başladık. Ekonomik sorunların yaşandığı son dönemde, o dönemdeki kazanımlarımızın da altına inmeye başladık. 15 Temmuz sürecinden sonra ihalelerin doğru yerlere gitmesi amacıyla Valiliklere ihalelerde doğrudan alım noktasında talimatlar verildi. O dönem bu haklı bir gerekçeydi ama o dönem aşılmasına rağmen bürokrasi bu durumu alışkanlık haline getirdi. Önümüzdeki dönemde ilgili icra iflasla ilgili verdiğiniz desteğe teşekkür ediyoruz. Yasası olmadığı için internet mecrasında tehditler, şantajlar yapılmaya başlandı. Yasal düzenlemenin biran önce yapılması lazım. Bu konuda biz destek olacağımızı söyledik. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Resmi ilanların yayınları noktasında destek olmanızı bekliyoruz. Özellikle ihalelerin yayınlaması noktasında Valiliklere bir yazı gönderilebilir.”

konya-basinina-destek-1.png

SORUNLARIN FARKINDAYIZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini söyledi. Özellikle ekonomik anlamda yaşanan olumsuzlukların medya sektörünü de etkilediğini dile getiren Usta, “Sıkıntıların farkındayız. Ekonomik olarak yaşanan sıkıntılar medyaya da yansıdı. Bu sorunlar aşılmayacak sorunlar değil. Daha kaliteli daha iyi bir basının yayın hayatını sürdürmesi için Konya basınında yaşanan değişikliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. Usta ayrıca yerel medyanın sorunlarının takipçisi olacağını dile getirdi.

konya-basinina-destek-4.png

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, yerel basının sorunlarıyla ilgili zaman zaman istişarelerde bulunduklarını söyledi. Sorunların çözümü noktasında elinden gayreti sarfettiklerini belirten Akış, “Aktardığınız konular başta olmak üzere yerel medya anlamında takipçisi olacağımızdan emin olabilirsiniz. Biz Konya’nın evladıyız. Sizin dikkatle takip ettiğiniz Yargı Paketi’nin ilk aşamasında İcra İflas Kanunu yer almadı. Bu konuda tek karar verici biz değiliz. Ama süreci adım adım takip ediyoruz. Yeni sistemle yeni bir inşa sürecine girdik. Zaman zaman aksaklıklar çıkıyor ama çözmeye çalışıyoruz. Ben bu konuda, yerel medyanın sorunlarıyla ilgili elimden gelen gayreti göstereceğim” diye konuştu.

konya-basinina-destek-2.png

KONYA BASINI ÖZELDİR

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, yerel basının sorunlarının takipçisi olacaklarını söyledi. Yerel basının önemli bir değer olduğunu ve bu noktada Konya basının ortaya koyduğu birlikteliği takdirle karşıladığını dile getiren Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Son zamanlarda Konya basınında yeni bir birliktelik doğdu. Birliktelik daha güçlü kılar. Konya basınında ayrılıklar çıktığı zaman ben bunun olmaması için çaba göstermiştim. Belki irade kullananlar açısından sorun olmaz ama basın zayıflar diye söylemiştim. Ama şimdi sorunların çözümü noktasında birlikteliklerin doğmasından dolayı memnuniyet duydum. Konya özel bir yer. Bu üzerinde yaşadığımız toprağın bu coğrafyaya kazandırdıkları, orada yaşanmışlık, her şey bunu etkiliyor. Konya misyonu olan bir şehir. Herkesin buna göre hareket etmesi gerekiyor. Her medeniyet bir şehirden deniyor ya, Konya medeniyet doğuran bir şehir. Günümüzde de Konya’yı temsil edenlerin buna göre hareket etmesi gerekiyor. Konya basının da bu anlamında ayrı bir özelliği var. Biz de yeni süreçlere adapte olmaya çalışıyoruz. Mahalli basınının daha da güçlenmesi yerli ve milli düşünce açısından daha faydalıdır. Dış güçlerin en az etkisi olan kuruluşlarımız yerel kuruluşlardır.”

tahir-akyurek-003.png

SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya basınını Ankara’da ağırlamaktan dolayı oldukça memnun olduklarını söyledi. Konya basınını birlik ve beraberlik içinde görmekten dolayı oldukça mutlu olduklarını dile getiren Etyemez, “Yeni dönemde inşallah sizler de bir başlangıç yapmış oldunuz. Birlikte çalışma zeminini oluşturacak bir adım. Sorunlarla ilgili bizlere de önerileriniz, tespitleriniz gelmişti. Biz de milletvekilleri olarak birlik içerisinde, uyum içerisinde çalışıyoruz. İhtilaf yaşamadan birlikte çalışma zeminimiz var. Basınla da bu zemini devam ettirirsek daha güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Basın da aslında kamu hizmeti görüyor. Basının da güçlü olması, daha güçlü bir geleceğin inşası açısından önemli. Biz de bu sorunlar noktasında sizlerin yanında olacağız” diye konuştu.

konya-basinina-destek-5.png

KONYA BASINI İLKELİDİR

Konya’nın birliktelikleriyle örnek olan bir şehir olduğunu vurgulayan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem de, Konya basının bu birlikteliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. “İnşallah bu güç birliğinden güzel sonuçlar çıkacaktır” diyen Erdem, “Basın 4. güçtür. Kimse bunu inkar edemez. Ve biz sizlerden çok faydalanıyoruz. Sorunları hep birlikte çözmeye çalışıyoruz. Hedefimiz aynı. Taleplerinizi sonuna kadar takip edeceğiz. Konya basını çok ilkeli ve her biriniz çok değerlisiniz” şeklinde konuştu.

konya-basinina-destek-3.png

HEPİMİZ KONYA İÇİN ÇIRPINIYORUZ

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ise, “Bugün sizleri Meclis’te ağırlamaktan memnun olduk. Bu birliktelik her zaman daim olsun. Basın oldukça kıymetli. Konya için oldukça önemli. Sizlerin her birinizin yereldeki sorunları aktarılması noktasında önemli bir iş yapıyorsunuz. Hepimiz Konya için çırpınıyoruz. Konya’nın temel dinamiklerinden bir tanesisiniz. İnşallah daha güzel hizmetleri Konya’ya kazandırmayı Allah nasip etsin” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, milletvekillerine yerel basının sorunlarına ilişkin bir dosya sundu.

konya-basinina-destek-9.png

konya-basinina-destek-7.png

konya-basinina-destek-11-haber.png

konya-basinina-destek-8.png

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • THY'nin iç hat seferlerine yoğun ilgi
  • Misafirlerden Mevlana'ya sosyal mesafeli ziyaret
  • Federasyon başkanı duyurdu: Konya, dünya ikincisi
  • Konya'da bir mahalle karantinaya alındı
  • Koronavirüs Zoom'a yaradı! Geliri yüzde 169 arttı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA